Автор Тема: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63  (Прочитано 253369 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #90 на: 20 Август 2011, 13:18:16 pm »
Demek elasticen? Demek? Elasticnost 0-280 vo 4ta brzina.


P.S
Corvette+ubava glupava plavusa bi zel sekoj den.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #91 на: 20 Август 2011, 13:19:42 pm »
А зошто побогу би тргал со 4та, кога имаш 3 степена претходно кои подобро ја вршат работата на тргнување и забрзување??

А зошто побогу би тргал со 4та, кога имаш 3 степена претходно кои подобро ја вршат работата на тргнување и забрзување??

Па заради две работи....ако си ЛП и сакаш да покажеш демек колку е еластичен моторот и второ...ако имаш глупа плавуша за девојка или за жена а имаш Корвета!

Ne.
Za slucajno da ne te obruka obicno Fiat Stilo karavan, verojatno dizel..;D
« Последно менување: 20 Август 2011, 13:21:33 pm Stratro »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #92 на: 20 Август 2011, 13:25:25 pm »
Не, све е тоа супер, што од 0 до милион иде у една брзина, ама која е поентата да се фалиш со такво нешто?? Освен баш буквално да се к**чиш дека моторот го може тоа?

Имаше и некој Астон што го можеше тоа, само не до 280 км/ч, туку до нешто помалце... И тоа ми нема апсолутно никаква поента во реалниот свет...

Што се однесува до видеото... На таа дистанца, ни „апсолутно најфантастичната прекрасна“ Корвета нема да го стигне Стилото, пошто нема да стигне да залауфа доволно, исто како што турбото кај Мицубишито не успеа да заврти доволно за да даде снага...

Пак ќе кажам, убаво за исцепавање и тепање матна слама, ама без апсолутно никаква реална поента whatsoever...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #93 на: 20 Август 2011, 13:26:20 pm »
Како прво не тргаат од место што беше муабетот туку возат и ако добро разбрав од 50 км на час во 4-та и се пуштаат.
Како второ најди такво Стило како на видеото ќе се пуштиме од 50 во 4/та ......нема гајле....само земи си двоглед...оти после 5 секунди ќе неможеш да ме видиш со голо око!  ;D ;D ;D

Чисто да ја одбранам честа на Митсу! ;D

BTW.... Ако јас го тепам Стилото тогаш според вас излегува дека моето има поеластичен мотор од Ферарито...! ТАКА ?????????
« Последно менување: 20 Август 2011, 14:10:55 pm Sportex »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #94 на: 20 Август 2011, 13:27:23 pm »
« Последно менување: 20 Август 2011, 13:36:46 pm Stratro »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #95 на: 20 Август 2011, 13:28:10 pm »
Ne.
Za slucajno da ne te obruka obicno Fiat Stilo karavan, verojatno dizel..;D

Ova ne e hendikep, ova e poluproizvod za koe ti treba upatstvo za upotreba, za voopsto da moze da se dvizi. Neupotreblivo.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #96 на: 20 Август 2011, 13:28:18 pm »
Во споредбава и не е толку битно, работава е на татко ми му е поголем.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #97 на: 20 Август 2011, 13:29:35 pm »
Elasticnosta na motorot e bitna rabota decki.
Priznavale vie ili ne....

0:26.
« Последно менување: 20 Август 2011, 13:35:36 pm Stratro »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #98 на: 20 Август 2011, 13:31:42 pm »
..eve i ZOSTO.

« Последно менување: 20 Август 2011, 13:39:32 pm Stratro »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #99 на: 20 Август 2011, 13:36:37 pm »
Не, све е тоа супер, што од 0 до милион иде у една брзина, ама која е поентата да се фалиш со такво нешто?? Освен баш буквално да се к**чиш дека моторот го може тоа?
Ili jades cela vreka sol za da go kazes toa, ili si nesposoben da go svatis. Elasticnosta e 95% od zivotniot vek na edna kola. Start od mesto se pravi samo koga ke se opijanis na sobir, a mozno e ni togas.

Цитат
Што се однесува до видеото... На таа дистанца, ни „апсолутно најфантастичната прекрасна“ Корвета нема да го стигне Стилото, пошто нема да стигне да залауфа доволно, исто како што турбото кај Мицубишито не успеа да заврти доволно за да даде снага...
TROLOLOLOLOLOLO. TI SLEP SI ILI ???


Како прво не тргаат од место што беше муабетот туку возат и ако добро разбрав од 50 км на час во 4-та и се пуштаат.
Како второ најди такво Стило како на видеото ќе се пуштиме од 50 во 4/та ......нема гајле....само земи си двоглед...оти после 5 секунди ќе неможеш да ме видиш со голо око!  ;D ;D ;D
Ti go kupi edinstveniot dobar Mitusbishi, na sreka, ne si znael ni sto kupuvas. Ama sega ne mora da se falis so toa.

Во споредбава и не е толку битно, работава е на татко ми му е поголем.
Ne mora da bide taka. Ti ne sakase da gi sporedime. Sto ednas ne nasnima videa za elasticnost so tvojata kosilica so 140 ks, pa ke gi sporedevme so mojot 'mal' dizel so 66 ks. Stopati go izbegna ovoj moment, neli ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #100 на: 20 Август 2011, 13:37:50 pm »
Добро де никој не рече дека еластичноста не е важна работа...само не ја разбирам поентава на тргањево од место со 4/та...и за тоа ли е подобра Корветата од Ферарито...? Јас не сум фан на Ферари..напротив ич нејќум италијански шминкани конзерви...ама стварно не разбирам...демк поеластичен е моторот пошто трга од место со 4/та и тера до 280/така?
кажете ми кога би имале Ферари или Корвета..би тргнале од место со 4/та некогаш...без разлика дали е на трки или на курташак вожња?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #101 на: 20 Август 2011, 13:42:26 pm »
Добро де никој не рече дека еластичноста не е важна работа...само не ја разбирам поентава на тргањево од место со 4/та...и за тоа ли е подобра Корветата од Ферарито...? Јас не сум фан на Ферари..напротив ич нејќум италијански шминкани конзерви...ама стварно не разбирам...демк поеластичен е моторот пошто трга од место со 4/та и тера до 280/така?
кажете ми кога би имале Ферари или Корвета..би тргнале од место со 4/та некогаш...без разлика дали е на трки или на курташак вожња?


Mislam deka na ova ti odgovoriv pogore. (ZO6 Akrapovic vs F430).
Ako Korveta trga od mesto vo 4 ta od nula do 280 km/h, ete sto se slucuva so Ferrari F430 koe ne go moze toa.
Valjda sega e pojasno.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #102 на: 20 Август 2011, 13:45:07 pm »
Sposobnosta da se demonstrira elasticnost 0-280 kmh,  e superiornost vo najmala raka.  Bilo koe Ferrari i Lamborghini, Porche ili Japanec da go proba toa, ke ja skuva lamelata i ke izgasni.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #103 на: 20 Август 2011, 13:45:14 pm »

Ti go kupi edinstveniot dobar Mitusbishi, na sreka, ne si znael ni sto kupuvas. Ama sega ne mora da se falis so toа.


Дека е единствениот добар...не е!


И во прво си .....Јас абер немав што да купам...ама многу добро знаев што купувам...нормално имав добар советник...многу подобар дури и од тебе!

Плус не те познавав тебе...Дизелскиот Гуру...кој мисли го исцицал соломоновото знаење!

БТЊ....Ако ти можеш да се фалиш со коли што си ги гледал само на интернет ваљда мие мене дозволено да се фалам со тоа што го имам у двор! ;)
« Последно менување: 20 Август 2011, 14:00:33 pm Sportex »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #104 на: 20 Август 2011, 13:51:18 pm »
Не, све е тоа супер, што од 0 до милион иде у една брзина, ама која е поентата да се фалиш со такво нешто?? Освен баш буквално да се к**чиш дека моторот го може тоа?
Ili jades cela vreka sol za da go kazes toa, ili si nesposoben da go svatis. Elasticnosta e 95% od zivotniot vek na edna kola. Start od mesto se pravi samo koga ke se opijanis na sobir, a mozno e ni togas.

Цитат
Што се однесува до видеото... На таа дистанца, ни „апсолутно најфантастичната прекрасна“ Корвета нема да го стигне Стилото, пошто нема да стигне да залауфа доволно, исто како што турбото кај Мицубишито не успеа да заврти доволно за да даде снага...
TROLOLOLOLOLOLO. TI SLEP SI ILI ???

Епа вака... Пошто ти си човекот (ваљда си човек), што знае и се разбира во се’ што може да постои на планетава, и во пар други паралелни универзуми, а јас со мојот патетичен мозок, сум принуден да јадам вреќа сол, пошто сум неспособен да сватам нешто и морам да пијам на собири, за да правам стартови од место, ќе ти кажам пар работи...

1. Real world test: Кога и колку пати ти си тргнал со 4та? И зошто?
2. У ниеден момент не ја оспорувам еластичноста, или ја сметам за нерелевантна, нити па тврдам такво нешто, така да, можеш тој дел да си го преџвакаш со вреќа детелина...
3. Штета што нема клип сниман со Стило дизел и со Корвета, кај што го прават истиот тест, па да видиш дека истото ќе се случи... И дека Стилото ќе помине поголема дистанца, додека да залауфа моторот на Корветата, и да завлече ко што знае да завлече.
4. Твоево исцепавање, само го потврдува моментот што го кажав, дека такви карактеристики се за к*рчење у јавност, и без никаква допирна точка со реалноста.. Ама ако... Fantasy world is a world after all
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.