Автор Тема: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J  (Прочитано 4917 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #15 на: 07 Април 2013, 13:49:42 pm »
Bugar, слабо пратиш. Сменето е горивото.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #16 на: 07 Април 2013, 18:53:02 pm »
abe smeneto mu e od edna pumpa druga. Jas imav ist problem a mislam i Deni imashe pishano deka go imashe nekoj period. Mene na palenje mi stresuvase obrtaite podskoknuvaa i posle se smiruva.
Napraviv so se ne:
- ja ostaviv vo servis
- go zatnav plinot da se vozi eden den samo na benzin i pak ja ostaviv vo servis
- staviv aditivi za procistuvanje i ja ispukav do veles i nazad

nishto isto sranje
Mi rekoa na kraj stavi na MP 100ka i prekina, dali e toa dali e neshto drugo neznam
Ist motor isto se i jas imam plin, plinot nema vrska kolata pali na benzin. Prvata teza beshe deka plinot pushtal i se polnel motorot so smesa i zatoa duri da izgorel tresela kolata

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #17 на: 01 Јуни 2013, 22:39:25 pm »
Го среди проблемот со тресењето?
И мене ми се појави некое чудно тресење па дали да ја носам во сервис или сам можам да средам.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #18 на: 02 Јуни 2013, 22:39:16 pm »
Majverojatno e do skapano gorivo.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #19 на: 02 Јуни 2013, 22:53:06 pm »
Го среди проблемот со тресењето?
И мене ми се појави некое чудно тресење па дали да ја носам во сервис или сам можам да средам.

isprazni ja i stavi 100ka na MP ili na LukOil ne stavaj 95ka izvozi pa ke vidish. Procitaj pogore so imam pisano go imav istiot problem, valjda e istiot so tresenjeto

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Тресење при прво палење - Seat Ibiza 1.4 6J
« Одговори #20 на: 02 Јуни 2013, 23:01:31 pm »
Не ќе да е до горивото овој пат, ставав со повеќе октани беше ок ама сега и во лер знае да потресе, ми рекоа во Кадис дека клапната е изгледа често се собирало ѓубре, треба да ја оставам да ја видат ама треба цел ден да седи таму.