Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288890 пати)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #195 на: 05 Октомври 2012, 01:25:31 am »
Го има по овие продавниците за авто делови кај селската што се...

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #196 на: 05 Октомври 2012, 01:30:22 am »
Го има по овие продавниците за авто делови кај селската што се...
Фала, ќе побарам.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #197 на: 05 Октомври 2012, 08:36:40 am »
@Sportex:ако хемиско чистење на автомобилот ти одработиле правилно и со машини и средства наменети за тоа,тогаш немало потреба од два пати за да се изгуби мирисот на риба,кој во твојот случај ни од два пати не се изгубил.прашај дали имаат екстрактор кој има функција да пере ,плави и збира,и со какви средства се послужиле,точно е тоа дека и ние се служиме понекогаш со техники од паталци кога во некои случаеви ќе се покажат помалку моќни средствата кои ги употребуваме,сега лимонот .т.е. течноста треба да се извади од ткаенината или патосот,таа содржи лепливи материи и за кратко време ќе ти собира прашина,а и лимонот ако го оставиш не исплакнат со топла вода ,ќе почне да мириса на кисело,моја препорака е сега да го испереш местото со тола вода и Spin citrus(lemon) одмастивач,ако имаат екстрактор машина за хемиско дечките ,нека го исплават со машината,чисто да не останат траги од лимонот и од предходните средства.

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #198 на: 07 Ноември 2012, 20:14:31 pm »
Денес сабајле ја остаив колата кај Меџик Кисел во Беверли, утре ќе споделам импресии :)

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #199 на: 08 Ноември 2012, 15:23:49 pm »
Само што ја земав колата од Меџик Кисел, сите флеки од позади на седиштата ми се извадени супериорно (кафе, вино, јогурт...) иако бев голем скептик. Каросеријата е цела исчистена до детаљ, нема никаде прашинка кај шалт таблата, радиото, климата, сите копчиња итн.

Кај командите за прозори, наслонувачот беше исфлекан и ишаран, исто бев скептик и за тоа, но ете се исчистило и тоа.

Им напоменав дека бандажите сакам да ги продавам и поради тоа ми ги светнале како фабрички нови, детално исчистени.

Едина маана е тоа што воланот не е исушен добро, командите на левата страна од воланот не работат, се јавив и баш и тоа ми рекоа, дека не е досушено и да поминам после работа за да средат.

Се на се сум презадоволен и моја оценка е 8 од 10. 1 поен минус поради тоа што некој дел сушеле со помош на климата (4ипол саати работела колата, но морало бидејќи било многу ладно) и 1 поен минус ради копчињата на воланот, што ме препотија кога видов дека не работат :)

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #200 на: 08 Ноември 2012, 16:04:58 pm »
Да ми зезнат нешто а за тоа да бидат платени би им дал оценка 0 и не задоволен ке си заминам макар и да ми го поправат.

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #201 на: 08 Ноември 2012, 16:19:05 pm »
Не е толку страшно колку што звучи. Ќе се досуши воланот и ќе си биде океј, сепак се случува, јбг.. ладно е времето, а неможев два дена да им ја оставам, ми треба колата.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #202 на: 08 Ноември 2012, 16:30:40 pm »
Se soglasuvam deka sekogas moze da se sluci nesto no ima navlezeno voda i sredstva vo kontaktite i istite i da se sredat sega koga togas ke pojavat nus pojava, a posto e zaladuva ako ima bilo kade vlazen del mozat da se pojavat drugi zafrkancii[kako odlepuvanje na krovot ili na drugi tapaciri ] otposle posto vlagata samo ke kruzi vnatre vo voziloto.Najiskreno se nadevam deka nema da imas takvi problemi i najvazno e ti da si zadovolen .

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #203 на: 08 Ноември 2012, 16:42:37 pm »
И ја се плашев и ми беше шубе да го чистат кровот ради тие фрки и не го чепнаа и онака си е чист.

Колата е сува, но ете, левата страна на воланот не била добро издувана :) да се надеваме дека се ќе биде во ред во иднина

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #204 на: 08 Ноември 2012, 19:27:13 pm »
 Nemora da znaci ako ne go cepnale krovot deka nema on da se odlepi bas toa i go kazav ako ima vlaga taa koga isparuva  odi gore na krovot[a ima krovovi koi se so eko sunger koj se topi vo dopir so voda].No daj boze da nemas nikakva maka.  ;) ;)

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #205 на: 08 Ноември 2012, 20:57:04 pm »
Аха, не те разбрав :) инаку за командите на воланот бил осигурачот, не знам како успеал баш сега да рикне. Го сменија и сега се си е океј :)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #206 на: 09 Ноември 2012, 12:47:38 pm »
Јас искрено за да са спасам од тие нус појави и закаснети реакции од кондензација ,која покасно кружи низ автомобилот,сезоната за хемиско ја затворив.Не постои апарат кој може да го осуши ентериерот во автомобилот како природната топлина,да не филозофирам сега понатаму сигурно ви е јасно што сакам да кажам,dame добро го познава тој термин со after  компликации кога се работи хемиско на ова време,и погоре во постот објасни и тој, висок степен на влажност во воздухот ,фатално по секој ентериер,за тоа има сезона кога најефикасно и најдобро се чистат ентериерите.А некаде нудат и некои апарати кои тврдат дека возилото е суво пред превземање,да суви се седиштата и патосот,но што е со кондензацијата која ќе се појави потоа,која ја има дури и позади контролната табла ,под патосот,на плафонот.дури и во задните штопови,кога сета кондензација ќе почне да се движи низ цела елктроника :( ,паталци има многу,но никој нема да се јави да си ја каже маката што го снашла,затоа што и самиот бил упорен да направи хемиско ....................мислам дека колега dame  се сложуваш со моево произнесување ,исто толку имам зборувано и во другата тема дека е потребно за секој детаилинг одредена температура и влажност во воздухот,но некои не ме разбраа добронамерно :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #207 на: 09 Ноември 2012, 14:26:51 pm »
A dokolku na primer imaat masina za susenje so creva kako vo sonax centarot dali i togas e opasno za elektronikata na kolite????????
Na vakva mislam ;D

« Последно менување: 09 Ноември 2012, 15:12:16 pm Roci »

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 378
  • ? ? ?
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #208 на: 09 Ноември 2012, 14:34:41 pm »
А зошто не ставиш една топка-одвлажнувач (ги има во Хубо за различна кубатура), мислиш нема тоа да заврши работа?

Отсутен ikeyaro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #209 на: 09 Ноември 2012, 15:26:54 pm »
Роци, најубаво ко што кажа Те-ен, почекај си да се стопли и направи си сигурно хемиско. Едино ако не ти е прљава многу колата, ко мојата што беше и неможев да ја гледам.

Да сум на твое место би почекал април/мај и натенане се по ред.