Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288925 пати)

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #451 на: 06 Април 2014, 21:30:18 pm »
Ефикасно анти-бактериско освежување, кој носи во вашиот автомобил многу префинет и ексклузивен мирис кој создава уникатна и интригантна атмосфера. Ги неутрализира сите упорни и лоши миризби. Мирис кој трае! Се нанесува на ткаенина.

Пакување 1000мл.
Znaci se nanesuva na tkaeninata ;D ;D ;D

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #452 на: 06 Април 2014, 22:42:45 pm »
еии супер цитираш  ;D 
 едит : тоа го прочитав и јас , мислев да не знаеш некоја финта за нанесување бла бла бла , ок но проблемос
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #453 на: 06 Април 2014, 23:53:07 pm »
Abe kakva finta, moze da ima, se razbira otkako ke se iscisti togas se nanesuva:

se naprskuva i kraj ;D ;D ;D

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #454 на: 08 Април 2014, 12:13:12 pm »
Momci, dali so hemisko ke se ocistat leplivite kopcinja kaj Fiat Stilo?

Ova e se javuva kaj site postari Stilovci zosto prethodno plastikata bila oblozena so nekoja guma koja so tek na vreme se raspaga i kopcinjata se leplivi kako da imalo nekoja lepenka na niv.

Ova izleguva so cist alkohol no neznam dali so hemisko ke se ocisti...
Momci da mi odgovori nekoj na postot gore?
golf,audi,stilo i mn.drugi imaat takvo s...e :) ,plasti dip ,dokolku sakas da se izvadi seto krastavo i leplivo treba da se pomacis,a potoa ili da go lakiras ili so plasti dip sprey da go pospricas,rasprasaj se koj moze vo MKD so plasti dip da ti posprica sve sto e krastavo i leplivo :)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #455 на: 13 Април 2014, 11:34:04 am »
Пред некоја недела  некој невнимателен ми ја поткаче колата со кука в браник. Денес некои невнимателни (татко ми и комшијата) ми ја наполнаа со нафта, ама не во резерварот туку пред задните седишта (не им се отварал багашникот, па тубата со нафта ја ставиле пред задните седишта), прокиснат е теписонот, смрди на нафта како гредер за патишта правење.
Кој знај како им успеало, не ги ни прашав, само ги натерав да не ми излегваат пред очи некое време, а во меѓувреме татко ми да си размисли за набавување на потребни делови за ламарината (Ладата), оти некако не ми се дава колата повеќе...

Значи да преминам на главното.
Ме интересира која постапка да ја применам. Кои средства да ги купам...или хемиско само му е лекот?
Почнав да прелистувам наназад во темата, ама после повеќе страни, не наидов на глупав проблем со нафта на теписон...

Смрди на 100 метри! (без пречки).


Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #456 на: 13 Април 2014, 12:05:57 pm »
Edinstven spas e vadenje na tepisonot,ogromna rabota e toa,prokisnata e izolacijata odozdola,hemisko ne pomaga,zameni ja izolacijata so druga i tepisonot da se isperi ,na mestoto povejke pati da se isplavi,da se extrahira.Imav Yugo pred nekoj den so istiot problem.Samo tepisonot mi go donesoja izvaden,se resi problemot.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #457 на: 13 Април 2014, 12:21:33 pm »
Фала за одговорот.

Значи буквално ми го сјебаа ентериерот!

Дефинитивно е огромна работа. ми текнува пред две години кога сакав да го извадам и да го исперам теписонот на колата. Кога разгледав колку пластики треба да се вадат, лајсни, делчиња, седишта...се откажав од таа помисла...

А некои средства, за барем малку да ја исперам?

Поооооо, кој ќе ја растурал пола кола...

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #458 на: 13 Април 2014, 12:30:14 pm »
djabe ke ja peres nisto ne pomaga moras da ja izvadis izolacijata nakisnata e so nafta do pred predni sedista GARANT ...

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #459 на: 13 Април 2014, 12:34:36 pm »
Ццццццц...што можи да направи малку нафта...

На цела мака се заебававме со брат ми. Да му истурам канта со сирење, или риби да пуштам в натре, па така да се сузбија миризбата на нафтата :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #460 на: 13 Април 2014, 15:56:50 pm »
Кажи им следниот пат плин да носат, испарува, не остава непријатна миризба :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #461 на: 13 Април 2014, 16:11:45 pm »
Скапав трзање со четки и со средства за теписони перење :)
Останува уште да го запалам теписонот(сосе седишта), да согори нафтата, па да се види некој ефект, каков-таков ;D

Отсутен Perfect Car Care

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
    • PerfectCarCareTetovo
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #462 на: 13 Април 2014, 16:58:00 pm »
probaj so ocet od doma nekoj sto imas, prskaj cisti, prskaj ostavi da deluva dodeka se isusi sama, sigurno ce treba nekolku pati za da imas rezultati, kako isgleda drugo ne ti pomaga nisto.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #463 на: 13 Април 2014, 17:33:44 pm »
Нека се суши сега, му изнашибав детергенти (сега уште повеќе смрди, се' се испомеша :)), па понатаму ќе пробувам со соди, кафиња, лимони, оцети...

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #464 на: 13 Април 2014, 19:36:51 pm »
Земи намочај се на местото да сузбијаш то нафтата  ;D ;D ;D