Автор Тема: Прашање во врска со сијаличката за дефект на колата?  (Прочитано 4581 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Чудно, можно и да е од лошо гориво.. btw не е препорачано 95-ка за тој мотор фабрички.?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
a kaj ima salam gorivo kaj nas ? vo 90% slucai e krsteno :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.
Не мора да свети, бидеќи грешките ги памти ....

Тогаш, Nazgul879 трк до кај Маршер на дијагностика  ;) ;D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
a kaj ima salam gorivo kaj nas ? vo 90% slucai e krsteno :)
Во денешно време ако не си крстен, не си салам...;D

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Чудно, можно и да е од лошо гориво.. btw не е препорачано 95-ка за тој мотор фабрички.?
Да, фабрички препорачано е 95ка за тој мотор, и тој претходно шо ја имаше колата и тој тураше 95ка и јас исто така.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Избегавај да ставаш бензин на приватниве... Јес дека Макпетрол се лешови за горива, ама барем имам кога да тролам ако се заебе нешто. Ставај 95-ка на Макпетрол исклучиво, бидејки мене ми се гледа најпогоден досега. Секогаш ставам гориво 95-ка на Макепетрол и никакви проблеми досега.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Денес бев на сервис и онака требаше да ми клат еден штрав на предното тркало, и ги прашав ми рекоја дека не мора да значи дека е некој сериозен проблем, ако почни почесто да свети сијаличката да ја однесам. Иначе дури ја возев не светна сијаличката.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.

Сензорот ти јавил слаба смеша... И кај мене го појави тоа, после турање бензин на Макпетрол.

Затоа, ставам строго на Лукоил. И претходно ставав ЕКТО, тоа со Макпетрол беше инцидентно, пошто немав Лукоил у близина. Сега, го рационализирам горивото како знам и умеам, да можам да се „догурам“ до Лукоил бензинска, за да не бидам приморан да ставам гориво од некој друг.

Штраф на предното (или било кое друго) тркало, не би требало да е решение на проблемот со "Check Engine" сијаличка.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Штрав кладов оти ми фалеше еден на предното тркало, пред малку бев кај шо ги менвав гумите да ми ја проверат предницата на колата и ми рекоја дека јабучицата ми е за менвање.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Оф оф оф... Си отвори работа а? Жива среќа што ти светнало сијаличето, иначе којзнае до кај ќе стигнела колава ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.