Автор Тема: Прашање во врска со сијаличката за дефект на колата?  (Прочитано 4569 пати)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Да не си практикувал бензин од една бензинска и да му смениш наеднаш?

Отсутен queqe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
кога ставав бензин на Лукоил(98окт) ми се случувало истото,али само од мали обртаи ко ќе стиснам гас,така да една од можните причини е горивото или некое хомосексуално сензорче те подје..ва

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Да не си практикувал бензин од една бензинска и да му смениш наеднаш?
 Пред една недела имав турено бензин од макоил, и пред да турам бензин за прилеп колата беше на резерва и тогаш турив безнин во лукоил. Можно да е проблемот од друга бензиска што турив бензин?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Има шанси. Ништо страшно....

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Има шанси. Ништо страшно....
И сега да продолжам да турвам од лукоил или да се вратам на другата бензиска кај што турвав почесто бензин т.е во макоил?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Сеедно од каде ќе ставаш бензин. Не е во бензинот проблемот. Некое сензорче откажува полека полека

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Сеедно од каде ќе ставаш бензин. Не е во бензинот проблемот. Некое сензорче откажува полека полека
Барем нека откажи одма оти петок планирам да одам за скопје со колата не би било баш интересно да ме остај на сред пат колата.

Отсутен queqe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
епа стај му бензин од сите бензински што ги имаш у градот и цепај  :) (шес кафиња у еден термос)

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
епа стај му бензин од сите бензински што ги имаш у градот и цепај  :) (шес кафиња у еден термос)
И според твое ке се реши проблемот а? Ај ако ме остај на сред пат ке те викнам да туркаш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Абе какво оставање, не си прај бајрам... Терај.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Абе какво оставање, не си прај бајрам... Терај.
Ке терам ич не му ја мислам :)

Отсутен queqe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
баш од таа причина ставам гориво на различни бензински и не сум имал проблем од тогаш,нека се учи на разноврсна исхрана...

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.

Сега за сега не светнува на сред возење, ке видам како ке се покажи петок кога ке одам скопје ке турам бензин од истата бензиска лукоил, и се надевам дека ке биди во ред.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Кај мене исто на таква Астра ама 1.6 се пали понекогаш сијаличката. Често знае да се запали од лош бензин одма после напуштање бензиска. Кај мене проблемот беше нешто со издувните гасови и при палење на сијаличката треба да ја изцедам малку и ке издува и ке изгасне.

За да провериш во што е проблемот мораш на дијагностика и мора да свети сијаликата за да го покаже проблемот.
Не мора да свети, бидеќи грешките ги памти ....