Автор Тема: Проблем со осветлувањето  (Прочитано 1300 пати)

Отсутен USERNAME

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Проблем со осветлувањето
« на: 20 Април 2013, 21:02:48 pm »
Имам проблем со осветлувањето ?  Значи со отварањето на вратата се вкјучуваше и осветлувањето и се беше ок до денес. Сега осветлувањето свети  нон стоп т.е. не се исклучува.  Мислев  дека е до осигурачот, проверив, осигурачот е исправен. истотака го проверив прекинувачот и тој е исправен. Дали некој имал сличен проблем или пак знае до во што е проблемот  ? Благодарам. :)

Едит: Се работи за Fiat Regata '84

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со осветлувањето
« Одговори #1 на: 20 Април 2013, 21:11:51 pm »
Не знам како си се посомневал на осигурач...

Како и да е, провери го прекидачот во багажник ако го имаш, и истите на сите врати. Некој не прекинува..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Проблем со осветлувањето
« Одговори #2 на: 21 Април 2013, 16:39:59 pm »
Сигурно има некој прилепен прекинувач, провери ги сите. Извади ги еден по еден и пак ги стави.

Отсутен USERNAME

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Проблем со осветлувањето
« Одговори #3 на: 21 Април 2013, 16:52:02 pm »
Ги проверив сите прекинивачи и сите се во ред. Нешто друго забележав дека свети послабо и штом отворам врата свети малку појако.  И  да спомнам дека едни од сијаличките се заменети со лед диоди  ???

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Проблем со осветлувањето
« Одговори #4 на: 21 Април 2013, 17:04:38 pm »
Ги проверив сите прекинивачи и сите се во ред. Нешто друго забележав дека свети послабо и штом отворам врата свети малку појако.  И  да спомнам дека едни од сијаличките се заменети со лед диоди  ???

Нормално е тоа..Мора некој од прекинувачите да нечини. Или е наводенет некако па ноностоп прави контакт, или нешто околу електриката. Не испробувај сам, туку појди до електричар, да ти ја провери.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Проблем со осветлувањето
« Одговори #5 на: 21 Април 2013, 23:25:02 pm »
Ako ti sveti malku sijalicata,togash nemash ubavo masa,isto i kaj mene beshe taka samo na edniot prekidac i zemav gi izvadiv site prekidaci i gi iscistiv ubavo so glanspapir i im prsnav kontakt sprej,poshto samiot prekidac od vlaga si stvara bigor i ne mu dava ubavo struja,slobodno napravigo toa ne pravish nikakva belja,i ako ti e pak isto mozda ima nekade precvikano zica,a toa nee ubavo,napravigo toa i vidi dali ke se podobri,ako ne naj pametno odi so vreme do nekoj elektricar