Автор Тема: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec  (Прочитано 6234 пати)

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« на: 03 Март 2013, 12:43:29 pm »
Здраво
Сакам да купам Ford Focus 1.8tdci zetec околу 2001 година , имал ли некој искуство со овој автомобил. издржливост на мотор потрошувачка дефекти и слично. Дали би ми го препорачале ова возило. Гледам цена многу не држат  па во што е работата. Секое ваше мислење би ми било од корист. Инау се работи за замена. Сакам да ја заменам сегашната Астра Г 1.4 за оваа возило. Дали мислите дека е паметна идејата. Ви благодарам однапред.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #1 на: 03 Март 2013, 12:47:47 pm »
Ne drzat cena zasto se Ford. Ford kako polovnjak najtesko se prodava. Astrata odma bi ja prodal za razlika od ford-ot. Ford kako brand ne e los, no ima los imidz megju narodot.
Ako gledas Focus gledaj 1.8 TDDi. E toa e dobra kola. Policajcite od granicna policija gi utepaa od vozenje. 1.8 TDDi me iznenadi. TDCi e common rail. Pa pomisli si sam dali vredi da zemas kola sto ima golema vrojatnost da pojavi defekt od loso gorivo.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #2 на: 03 Март 2013, 15:13:34 pm »
Здраво ММ.

Фокусите се одлични коли. Како и секој понов дизел си бараат редовно и квалитетно одржување, ама генерално се издржливи и не би требало да имаш некаков сериозен проблем. Идејата ти е топ, со среќа барањето добар примерок.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #3 на: 03 Март 2013, 17:30:28 pm »
Ne drzat cena zasto se Ford. Ford kako polovnjak najtesko se prodava. Astrata odma bi ja prodal za razlika od ford-ot. Ford kako brand ne e los, no ima los imidz megju narodot.
Ako gledas Focus gledaj 1.8 TDDi. E toa e dobra kola. Policajcite od granicna policija gi utepaa od vozenje. 1.8 TDDi me iznenadi. TDCi e common rail. Pa pomisli si sam dali vredi da zemas kola sto ima golema vrojatnost da pojavi defekt od loso gorivo.

Баш тој TDDI е срање невидено ја носи озлогласената пумпа на Бош која никој не ја оправил без да се олесни 500 евра.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #4 на: 03 Март 2013, 18:20:08 pm »
што те навлече на оваа кола?
претпоставувам ниската цена,се прашуваш зошто цената е ниска?
ова е тиње мотор па затоа и цената е багатела

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #5 на: 03 Март 2013, 18:34:40 pm »
Си возел ваков фокус со овој мотор за да знаеш дека е тиња? Или од рукав?

Моторот е со ~115 коњски сили (колку што памтам) - сосем доволно за шасијата на Фокусот. Како и секое дизелче, си сака редовно одржување и можеби подстегнување. Фокус од прва генерација има одлична шасија и е одличен по кривини.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #6 на: 03 Март 2013, 18:37:49 pm »
го имав во комшии,глава не можеше да крене пријателот од дефекти

шасија,држење по кривини итн. незнам
ама 1.8тдди е shit затоа и цената е ниска

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #7 на: 03 Март 2013, 18:37:49 pm »
Маана на форд = корозија!
Форд, кој било модел, 1,6 / 16в = одлична кола, Форд појак од 1,6 бензил, уште поодлично, на плин суперишка, цена за мерак...

1,8тдци немам возено.
Тдди не сум слушнал убав збор.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #8 на: 03 Март 2013, 18:40:03 pm »
TDCi e фантастчен дизел. Поготово 1.8 верзијата ставена во Фокус. Не е летаргична како 1.6. Влече и троши симболични литри на 100км. И секако подложна е на ремапирање и чипување од сите видови за да се ослободи моторот од прангите.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #9 на: 03 Март 2013, 18:42:29 pm »
го имав во комшии,глава не можеше да крене пријателот од дефекти

шасија,држење по кривини итн. незнам
ама 1.8тдди е shit затоа и цената е ниска

Епа читај убаво. М.Мешков прашува за 1.8 TDCi, не за TDDI.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #10 на: 03 Март 2013, 18:42:34 pm »
чекај чекај,јас грешно сум прочитал,тдци е одличен мотор,усовршен и нема допирна точка со тдди,тој мотор е шит,само овој бугар ми смути памет

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #11 на: 03 Март 2013, 22:04:15 pm »
Rabotata e sto brat mi saka da ja zameni astrata za ovoj model 1.8tdci, ima edna ponuda da ja smeni pa denovive ke odime da go vidime focusot, zatoa i prasuvam iskustva za ovoj model, i na sto najmnogu da obrnam vnimanie, zatoa sto so fokusite nemam mnogu iskustvo. So astrata osven cenata na benzinot nemal pogolem problem. Pa ce vidime kako ke bide.Sepak fala za sovetite.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #12 на: 04 Март 2013, 10:38:09 am »
Фокусот е нај подценета кола кај нас, што не е случај низ светот. Ова машина е идеална за таа шасија, а потрошувачката е смешна (градска 7- отворено 5). Ако ја пробаш најди добар пат со кривини и види каква вожња има.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #13 на: 04 Март 2013, 11:39:19 am »
чекај чекај,јас грешно сум прочитал,тдци е одличен мотор,усовршен и нема допирна точка со тдди,тој мотор е шит,само овој бугар ми смути памет

Top e toj 1.8 tddi. Vo granicna policija imaat primeroci so preku 200000km i uste se vozat, I milioni drugi isto taka. KFOR imase isti TDDi i pominaa preku 400000km. Toj e dobriot star motot od Mondeoto bez mnogu elektronika.
Ne e co nisto polos od Opel DTI. Duri e poekonomi en. TDCI e moderen ama eden siten kvar treba da zemas kredit da ja popravas kolata.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мислење за Ford Focus 1.8tdci zetec
« Одговори #14 на: 04 Март 2013, 11:44:01 am »
бугар ај те молам....
до вчера пишуваше дека најдобар форд е продадениот,а сега терале 400.000 километри