Автор Тема: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја  (Прочитано 78443 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
можда е така, можда и не, ама алфа нигде не се спомиња, во ниедна позитивна конотација а уште помалку при мерење на к*рови по било што... :) :) :)  кола, камион, точак, тротинет, веспа... ништо... :)
Малце си грешка, ама глупо е да се објаснуваме.
Цитат
Alfa Romeo has won the following major victories and championships:[5]

    5 World Championships (1925, 1950, 1951, 1975, 1977)
    11 Mille Miglia (1928,1929,1930,1932,1933,1934,1935,1936,1937,1938)
    10 Targa Florio (1923,1930,1931,1932,1933,1934,1935,1950,1971,1975)
    4 24 Hours of Le Mans (1931, 1932, 1933, 1934)
    17 European Touring Car Championships
    9 Makes Championship
    4 Drivers' Championships
    10 Italian F3 Championships
    10 European F3 Championships
    5 European F3 Cups
    8 French F3 Championships
    3 German F3 Championships
    1 Giro d'Italia (1988)
    2 Trans-Am Championship (1966, 1970)
    1 Deutsche Tourenwagen Meisterschaft (DTM) (1993)
    2 British Touring Car Championship (BTCC) (1983, 1994)
    5 Spanish Touring Car Championship (1988, 1991, 1994, 1995, 1997)
    2 French Touring Car Championship (1983, 1984)
    6 Italian Superturismo Championship (1988, 1992, 1998, 1999, 2003, 2004)
    7 European Historical Gran Turismo Championships
    4 European Classic Touring Car Championships
    3 Bathurst Unique Fuel Championships

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #256 на: 24 Април 2016, 22:21:43 pm »
Koj mu objasni na Onak 10 eklera go castam. :)

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
за секојдневие зборев, не зборев баш за трки... и дај сега еклерите ваму кај мене... :) пошто сам себеси си објаснив... :)


туку.. еве вака... фијат (ваљда панда е или нешто слично) се заковала у волво ХС70... резултатот е сериозен... :)


www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Баш го гледав видеово прееска.. И мање више нема врска што предната кола е Волво - истото би се случило со било која друга кола.

Прво, Volvo-то е XC70 - а тоа значи дека е повисоко од земја. Двете коли најверојатно кочеле, со што на Волвото му била дополнително подигната задницата, а на Сеичентото му била спуштена предницата. Комотно влегол под Волвото. :)

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Топ коли се Volvo, само Онак им ја грди сликата ;D
НЕкогаш и да ми се допадне некоја волво кола и да сакам да ја купам заради онак не би ја купил.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Видиш интересен момент, јас заради тие ствари не купив БМВ ;D

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Видиш интересен момент, јас заради тие ствари не купив БМВ ;D
A si kupil Passat :) :)

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Posle mercedes volvo e najbolje auto, spored mene.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Видиш интересен момент, јас заради тие ствари не купив БМВ ;D
A si kupil Passat :) :)
Од две бељи, помалата :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Топ коли се Volvo, само Онак им ја грди сликата ;D
НЕкогаш и да ми се допадне некоја волво кола и да сакам да ја купам заради онак не би ја купил.
тогаш ич не ги гледај... не си губи времето воопшто... башка за да возиш вол, треба муда да имаш.. воловски... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Конкретното видео е одличен пример за напредокот кој е постигнат од аспект на безбедност во изминативе 20-тина години.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
a oва?

https://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY
Местенка е, ти не разбираш ;)

нормално дека е местенка.. затоа што зимаат возило (волвото) од генерација која не е со поцинкувана шасија и со послаба заштита од влага, тоа значи одоздола е релативно кородирано и ослабено, тоа е за ефектот на гмечењето. од друга страна не се сеќавам како некогаш сум рекол дека цврстината на возилото го прави по безбедно при фронтален удар? факт е дека виткањето на предниот дел кој е всушност пред тебе е аморитизирање на ударот. не е волво со децении прогласено за нај безбедно возило за џабе, и против тоа неможете со ниеден аргумент измислен или некој ваков гаф!

проблемот е што тука на клипов (доаѓа местениот дел) се обидуваат да го дискредитираат волвото затоа што се згмечило од напред така како што е згмечено... ако реното беше подобро, зашто му експлодира сончевиот кров? и патем речено, што мислите дека ке се десеше ако правеа тест со рено од исто годиште како и волот? ете, да речеме рено 18 на пример... или 19 или 21?

како и да е, клипов низ форумов е пуштем башрем 20-тина пати.. исто како и клипот со она волво што се закова во камионот кога требаше автоматските сопирачки да профункционираат и да го запрат, на презентацијата... и таму гафот е празен акумулатор. не го смениле или им го испразниле, сеедно, направија феил, ама како и да е, будното око на душбезите се тука, да го постира и постира и постира пак и пак пак и пак и да трола... пошто лошко не го постира сефте овој клип, а алфа оунерот не му е прв пат да фаќа сеир на репостови, со не сменета содржина... :)

се согласувам со зеро дека конкретниот клип е одличен пример и доказ за напредокот околу безбедноста на возачите и совозачите, во новите генерации на возила. само сеуште ме мачи проблемот, зашто на тестовите за судар, европската регулатива вели 64 км на час да е ударот, а волво И САМО ВОЛВО тие тестови ги прави на 95 км на час... и вади најдобри резултати...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Онак тестот е направен да се покаже напредокот околу безбедноста. Волво е земен како бренд кој нема конкуренција за безбедност и Рено кој никогаш не се истакнал во таа област. А разликата во деформацијата на кабината е поради точките на виење и фронталната шина кои ги има реното за да го амортизираат ударот на кабината.