Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 372046 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2190 на: 03 Јануари 2023, 22:15:37 pm »
Ај да прашам овде. Некој да средуе фарови у Скопје? Конкретно заменскиот ме зеза, ќе има и видео у прилог што, а оригиналниот беше искршен од страна внатрешната пластика, залепена, сменет фарот у официјален сервис, не е Тојота ама така, лупата ја остаеле не ја повржале со нивелаторот и се изнервирав, сакам да си го решам оригиналниот како што треба за век и векова.

Конкретно што сакам? Или лупата од оригиналниот фар да се пребаци у заменскиот или оригиналниот да се доиспита и да се докрпи дека закључив оригинал е оригинал(ја открив Америка). Се јавив у Дог, ми препорачаа еден дечко со него соработуваат Стефан се вика, по муабетот си знаеше што треба како треба. Не знам фирмата и слично која му е. Дог не се реално кој било, да им веруем за предлогот? Имате може вие некој предлог?

Еве проблемот...
https://youtu.be/YR16WJEeLGE

Sent from my SM-A715F using Tapatalk



Cleaning & Polish - 072 599 184
Odi na drugo mesto ne kaj niv... Tri pati gi otvaraat farovite na kolata na stariot i tri pati kondenziraat

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Дог ги отварале или некој друг?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
tie clean and polish

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2191 на: 03 Јануари 2023, 22:59:06 pm »
Ај да прашам овде. Некој да средуе фарови у Скопје? Конкретно заменскиот ме зеза, ќе има и видео у прилог што, а оригиналниот беше искршен од страна внатрешната пластика, залепена, сменет фарот у официјален сервис, не е Тојота ама така, лупата ја остаеле не ја повржале со нивелаторот и се изнервирав, сакам да си го решам оригиналниот како што треба за век и векова.

Конкретно што сакам? Или лупата од оригиналниот фар да се пребаци у заменскиот или оригиналниот да се доиспита и да се докрпи дека закључив оригинал е оригинал(ја открив Америка). Се јавив у Дог, ми препорачаа еден дечко со него соработуваат Стефан се вика, по муабетот си знаеше што треба како треба. Не знам фирмата и слично која му е. Дог не се реално кој било, да им веруем за предлогот? Имате може вие некој предлог?

Еве проблемот...
https://youtu.be/YR16WJEeLGE

Sent from my SM-A715F using Tapatalk



Cleaning & Polish - 072 599 184
Odi na drugo mesto ne kaj niv... Tri pati gi otvaraat farovite na kolata na stariot i tri pati kondenziraat

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Дог ги отварале или некој друг?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
tie clean and polish

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ау извини добро си цитирал, не сум отворил до крај.

Фала на совети и искуства, работава ми е ете тераше дур тераше заменскиот фар, а оригиналниот више крпен, боље до крај да се досреди дека се гледаше и те како разликата. Да си дадам боље топтан марките него ли као до сеа, собери одземи за истите пари би го закрпиле како треба на време и раат си... ваљда. А лупите за овие више 4 години прашање дали имаат работено 1 година...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2192 на: 12 Јануари 2023, 22:56:10 pm »
Значи вака. Прашуев кој средуе фарој, од Дог ми го препорачаа дечково https://m.facebook.com/carpro.detailing.9?mibextid=ZbWKwL а и @MartinAlfista го погоди кој е, фала и на нему. Се чувмо вака и вака, ми кажа цена ако се отвара и затвара 4000 денари све укупно со средуење. Му го пратив фарот, установи од каде пушта и дека претходно више беше лепен(не прашујте што и како не е битно тоа сеа битно половично среден) испадна на тие места е, кажа ако сече лепеното више може да се напрае поголема беља, рече ќе го прелепи над лепеното како треба и ќе го провери нормално. Денес го презедов и монтирав и нема кондензација што значи среден е. Нормално, цената беше друга на крај, 3000 денари.
Препорака за дечкото, комуникативен е, си разбира што прае, што му реков и замолив проверив напраел. Прае и фарови комплет реставрација. Така да ако има некој слична мака, еве препорака.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен car

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2193 на: 03 Март 2023, 22:38:05 pm »
Здраво.Се работи за Passat Cc под лајсните на вратите(во внатрешниот дел од колата) има сијалицки кој што светат на вечер,наеднаш престанаа да светат.Исто така се случи и пред некое време ,неколку месеци не светеа,после почнаа сами да светат.Да не знае што би можел да биде проблемот?

Отсутен SantaMozarella

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2194 на: 30 Март 2023, 01:10:15 am »
Некој искуство со Philips LED Ultinon pro9000 или слични ЛЕД сијалици? Веќе подолго време се мислам за ЛЕД во фар со лупи ( Giulietta ), претходно користев Whitevision Ultra и не светеа многу импресивно, освен што изгледаа ОК.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2195 на: 30 Март 2023, 09:16:07 am »
Некој искуство со Philips LED Ultinon pro9000 или слични ЛЕД сијалици? Веќе подолго време се мислам за ЛЕД во фар со лупи ( Giulietta ), претходно користев Whitevision Ultra и не светеа многу импресивно, освен што изгледаа ОК.
Еве како се покажале. Околу 45% повеќе моќ на средни светла од халогена. За биксенон или долги -17% моќност во однос на стандардна. Баш како ЛЕД замена на класична сијалица му доаѓа. Овие поголемиве брендови тоа и прават за да се легални.

Еве и линк за другите да си видиш:
https://www.bulbfacts.com/led-kits/chart/projectors.html
Ако ти е за добивање на 5-8 пати повеќе светлина, не се надевај од ЛЕД. Тогаш ќе ти треба Xenon HID.
Тука има ставено едни од поретките квалитетни видеа со соодветни мерења каде може да се види во живо разликата и без манипулации.
Toчно така. 200-250 фаќа и лед и хид.

Еве Халоген, Лед и Хид во Халоген проектор со H7 лежиште:


Еве Халоген, Лед и Хид во Халоген рефлектор, а после тоа и проектор.


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2196 на: 30 Март 2023, 10:05:35 am »
Некој искуство со Philips LED Ultinon pro9000 или слични ЛЕД сијалици? Веќе подолго време се мислам за ЛЕД во фар со лупи ( Giulietta ), претходно користев Whitevision Ultra и не светеа многу импресивно, освен што изгледаа ОК.

Јас имам Нарва ЛЕД на мојата Џулиета. Во темата за колата имам слики од пред и после.
Ако сакаш дојди со твојата ќе споредиме на лице место како свети.

Иначе Филипсот се најдобрите што можи лесно да се набават кај нас. Се друго е поскапо и помачно до Мк.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2197 на: 30 Март 2023, 10:50:52 am »
Не се лоши.
Треба да пробаш во твоето куќиште како свети.
Се надевам дека имаш лупа во фарот.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2198 на: 30 Март 2023, 11:06:18 am »
Да. Јас не би ставал на ваков фар ЛЕД/Ксенон.

Имаше еден линк овде од дечко шо става лупи на било кој фар.
Јас би одел на таа опција.
Поскапо ќе фати, ама ќе биди одлично.

Или да си купиш нови фарови вакви...


Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1783
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2199 на: 30 Март 2023, 11:23:10 am »
Само во лупа вака ќе ослепуваш други.. ја не верував дека толку е проблем лошо наштелуван фар се додека не почнав да возам или ја имам проблем со очиве секоја втора кола или свети нагоре или како долги блешти или пребело лошо наштелувано

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2200 на: 30 Март 2023, 11:31:48 am »
Исто ќе те кошта како и на секој без лупа. Значи околу 10.000 по фар(може мање може више) плус кит ксенон или лед што сакаш зависи. Дечково работи тоа, соработуе со Дог. Имаш става и амбиентално унутра.

Е сеа ако стаеш само лупа обична, а не е "би" значи кратко и дуго, стај лед квалитетен за кратко, халогена појачана за дуго и тоа е тоа.
 https://instagram.com/car.pro.detailing?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2201 на: 30 Март 2023, 11:56:27 am »
Гледам дека после долги години излегле H15 ледови од добар производител. Осрам. Овие се долги/дрл микс на многу коли, од Голф, Ауди итн.
Еве ги:
https://www.osram.com/ecat/LEDriving%20HL%20EASY%20H15-LEDriving%20HL%20EASY-LED%20high%20and%20low%20beam%20lamps-Car%20lighting-Automotive/com/en/GPS01_3836533/ZMP_4063388/


Грциве ги имаат на сајт, ама нема лагер: https://carner.gr/fwtismos-aytokinhtoy/lampes-led-h15-osram-ledriving-hl-easy-12volt-3-16watt-1250-250lm-6500k-2-temaxia-14943

Дали знаете кој е дистрибутер за Осрам кај нас, за автомобилски сијалици - да се побара да порача?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2202 на: 30 Март 2023, 12:12:54 pm »
„Само“ кратки се проблемот. Кај долги, дрл, позиција немаш проблем какви и да ставиш. Кратки е тешкото.

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2203 на: 30 Март 2023, 12:18:44 pm »
Најмал проблем е тоа ама нема светлината да ја распространи како што треба. Ај прва прилика загледај у обичен фар со лед како ја распространуе светлината, имаш само две линии што излагаа од секој фар или милион линиичиња безвезе што се.

Ако ти е мерак пробај ама со квалитетен лед по можност навечер, преку ден не паѓај на г'з зошто денски свите света топ. Ако осветљуе како што треба стај си и уживај. Не си ни прв ни последен. Јес да е 100% погрешно и себично размисљуење тоа ама така си е.

Еве и видео од Филипсот у обичен фар, дечково е од Кавадарци мислим и гледам дека е добро.

https://youtu.be/voA_bgCUuJE

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2204 на: 30 Март 2023, 12:27:57 pm »
Може да се проба со опција xenon HID H7r.




https://www.hids4u.co.uk/HID-Xenon-Technical-Details.html


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.