Автор Тема: Чистење на вбризгувачите(инжектори)  (Прочитано 27779 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #15 на: 16 Мај 2011, 13:34:22 pm »
Aditive za cistenje so sekoj vtor rezervoar se stava. Probaj go i Sonax!
На 2000 км.
da de, toa mi iddi sekoj vtor rezervoar  :P

Јас никад не сум ставил адитив за прочистување на инџекторите а не ни планирам да ставам...
И постои едно правило, кое највеќе го поштуем...Гласи вака:
АКО НЕШТОТО функционира без проблем, не го чепкај истото зошто ке си направиш проблем...
Ако немаш дефект, не ччкај мечка да раѓа деца...

poptolno se slozuvam, zatoa sum protiv modifikacii. no so ovoj aditiv ti samo i pomagas na kolata da raboti normalno, zatoa sto benzinot i naftata imaat mnogu necistotii, a so ovoj aditiv gi otranuvas.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #16 на: 16 Мај 2011, 13:41:37 pm »
Onie Wurth se nenormalni! Si kupuvam aditivce za nafta, voobicaeno zemam LM ili SOnax, i ne bev zel Wurth odamna, koa gledam mu zakacile nekoj a si cena od 650 denari?!? SOnaxot e 250 za istata namena! Im go znam mnogu dobro mentalitetot na tie od Wurth zatoa sto si iimav rabota so niv, nivnata politika e da bidat poskapi od site drugi i redovno da gi poskapuvaat cenite, mislejki deka na toj nacin ke si napravat reputacija. DENAR nema da vidat od mene, a ne veruvam deka nekoj e budala da mu plaka 3 pati poveke za istiot proizvod!


Ја користам Wurth.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #17 на: 16 Мај 2011, 13:51:34 pm »
Jas koristev

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #18 на: 16 Мај 2011, 13:52:22 pm »
A ste videle li na Lukoil benzinskite ima eden makedonski aditiv za cistenje na dizni po cena od 95 denari? Nekoj da znae nesto za nego?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #19 на: 16 Мај 2011, 13:55:44 pm »
Чисти, но со самото тоа и предизвикува и мал милион проблеми...
Еве ти неколку прости примери...Никад не сум ставил адитив за гориво во последниве 9 години од како ја имам колата...за тие пред мене незнам дали користеле...
Нечистотиите најчесто се задржуваат во филтерот за гориво...ДОлколку зборуваш за нечистотиите во составот на горивото, тие се неизбежни секаде во светот...Од тоа нема бегање...Не Шел, не БП не ЛУК Оил, не ОМВ, кај сите ти енечистотии се присутни...Е сега влажноста во горивата е друг момент...Таа предизвикува корозии, нагризување, стварање на талози на самите делови и така натака...Е сега..Доколку отворите на инџекторите не се запушени, нема некаква специјална причина за паника, во спротивно моторот нема да работи исправно...И сами знаете колкав е дијаметарот на дизните, односно многу мало ѓубре треба за да се затне...
Е сега адитивите кои се користат се страшна хемија, односно хемикалија...Све живо нагризуваат, само тоа што треба не го нагризуваат...Се спомнува ултразвучна бања...Зошто ултразвучна бања ако се користат адитиви??? Значи тие не си ја вршат функцијата како што треба, а се даваат пари и се влага у филмови...Штом ти треба нештото да го одпушуваш односно чистиш по ултразвучен пат, а претходно си ставал хемикалија за тоа да не се случи, која е логиката???
Друг момент со тие адитивите е тоа што тие ги раствараат покрупните супстанци во резервоарите, и со самото тоа се добиваат поголеми нечистотии кои побрзо го запушуваат и филтерот за гориво...Друга работа е тоа што хемикалијата го нагризува и целокупниот мотор почнувајќи од цилиндрите, кариките па се понатаму преку маслото и во внатрешноста...Тоа е всушност агресивно средство кое се врзува со маслото и на еден начин ги нарушува и неговите својства, а со самото тоа моторот нема квалитетно подмачкување... Доколку не сте знаеле маслото односно уљето после некое време почнува да преминува од база во кислеина заради милијарда Х причини за кои не е во моментот тема на дискусија, па затоа и треба да се менува...И никогаш не мачкајте дрво со прегорено уље од кола зошто правите контраефект сакајќи да го заштитие од надворешни влијанија....Вие всушност го премачкувате со кисело масло кое наместо да изврши заштита, му потпомага во ххнеговото оштетување...

Ова се мои размислувања, а и реална слика за она што уствари се случува кога се користи све и свашта...Така да внимавајте со употреба на таквите средства...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #20 на: 16 Мај 2011, 14:04:00 pm »
Od kade ti e teorijata za kiselosta na aditivite?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #21 на: 16 Мај 2011, 14:06:23 pm »
АКО НЕШТОТО функционира без проблем, не го чепкај истото зошто ке си направиш проблем...
Ако немаш дефект, не ччкај мечка да раѓа деца...

Апсолутно се слагам. Тоа важи за све, не само за коли.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #22 на: 16 Мај 2011, 14:07:23 pm »
А што мислиш по тебе дека чисти и нагризува и е агресивно средство?
Дали мислиш дека некој ке ти каже ова е адитив, штетен е ама ти купи го и користи го?
И еве ти прост пример...
Како што реков наслагите најчесто се создаваат од влажноста односно присутноста на влага во горивата...Просто...Каменец во лавабото со што го отсрануваш? Со сјај или со солна киселина?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #23 на: 16 Мај 2011, 14:20:31 pm »
aditivot e na baza na nafta (petroleum), pa me cudi zosto velis deka e kisel?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #24 на: 16 Мај 2011, 15:27:15 pm »
Е па маслото поминува од базна во кисела pH ради тоа што влегува во реакција со гасовите од согорување на горивата...
По логика ако адитивот е на база на нафта, во тој случај нема што да ти чисти, единствено може да го подигне квалитетот на самиот бензин, така да нема ништо да ти исчисти, а ако има за задача да чисти мора да користи некаква абразивна состојка. Обично тие состојки односно супстанци се на база на некоја киселина за да може да реагираат со наслагите и да ги одстрануваат.
И повторно при согорување ке се ослободуваат гасови кои ке реагираат со маслото и со тоа ке го нарушат неговиот квалитет...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #25 на: 16 Мај 2011, 15:37:58 pm »
Ok, znaci ti pretpostavuvas deka vo aditivite stavaat i nekoi sostojki na baza na kiselina. Inaku aditivot za cistenje na dizni za dizel motor e 'cist petroleum'. Ajde forumasi, kade mozam da se kupi petroleum na kilo?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #26 на: 16 Мај 2011, 16:17:47 pm »
Најдов се распрашав имало некој дечко кај Цујо за 400-500 денари стакло ке ги направи дизните...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #27 на: 16 Мај 2011, 16:29:28 pm »
Петролеум, тоа беше она средствоно на времето на глава што ти го ставаа ако имаш вошки и гниди да ти ги уништат или популарно наречено Гасеѓе? :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #28 на: 16 Мај 2011, 16:30:40 pm »
tamo ja cistev diznata od tipoto komsija mi e ne mi zema pari.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #29 на: 16 Мај 2011, 16:33:57 pm »
Петролеум, тоа беше она средствоно на времето на глава што ти го ставаа ако имаш вошки и гниди да ти ги уништат или популарно наречено Гасеѓе? :D

haha, ne be, ne mi se veruva deka za toa go upotrebuvale :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need