Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197394 пати)

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #750 на: 03 Септември 2015, 01:50:04 am »
одлично фала многу,пишува дека они ќе ми апдејтираат,ама ако промениле нешто,ќе прашувам и за тоа...но,отом-потом што би рекле :D

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #751 на: 03 Септември 2015, 07:53:17 am »
Немаш потреба да го носиш кај нив да ти ги апдејтираат мапите, непотребно ќе губиш време само. Со гарминот си иде инсталационо цеде со софтвер за апдејт на мапите. Гармин Експрес мислам дека се вика софтверот. Седнуваш на компјутер дома, го уштекуваш гарминот, софтверот го покренуваш а може и сам да се покрене зависи како ќе си наместиш и понатака е премногу лесно за да си направиш апдејт.

Кога ќе го купиш ќе видиш колку е лесно.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #752 на: 25 Октомври 2015, 00:30:30 am »
Пошо имам потешкотии да најдам, ќе замолам некој, било кој, доколку има у ПП да ми пушти линкче за симнување на најтазе мапи за Гармин Нуви.
Побарав на Замунда и на Кикес Торенц, ама не најдов.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #753 на: 25 Октомври 2015, 02:36:20 am »
се обидов на темава да најдам некој да спомнал тоа софтверче за спојување на мапи од гармин, адриа... не успеав...

има ли нкој да знае да пушти линк од тоа софтверче, за спојување на мапи? најдов на пајрет беј цела европа одклучена со сите земји посебно, мапи од 2014-та последни што се... да си спојам во една мапа тоа што ми треба, не ми треба цела европа... и цела европа ја најдов, ама тежи негде околу 3,7 гига..

Последниот линк.

Гармин сега го форсира Mapinstall за таа работа што ти треба. Него го имаш и на Гармин страната.
https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3291


Уште подобар е Mapsource, кој сеуште си работи иако Гармин повеќе не го развива - затоа што нуди повеќе можности , отколку што Гармин (сега) сака да им даде на корисниците. Со Mapsource имаш целосна контрола што ќе ставиш во твојата мапа не само цели држави (како што лимитира Mapinstall)
http://www.garmin.com/us/maps/mapsource
Еве гледај до какви финеси можеш да одбираш што ќе влезе во мапата, а што нема.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ќе ти пратам наскоро на ПП од каде да го симнеш (и печуваш) Mapsource. Но мора да разбереш дека мапите мора да ги симнеш во верзија за Mapsource. Само така Mapsource ќе ги отвара.

За најнови мапи, ова е закон форум:
http://gpsunderground.com/forum/gps-navigation-systems/garmin-gps-systems/garmin-maps/
Тука секогаш има линкови од каде да симнеш најнови достапни мапи, ама не само тоа туку и дата фајлови за слики од раскрсници, 3Д контури на зградите, локации на камери и мерења на брзина, итн итн...
Мислам дека не прекршувам никакви правила пошто линкот е до форумот а не директно до конкретни материјали. Ако не е така - бришете, а форумот е секако многу вреден ресурс за навигациони мапи од секаков вид.
Еве директен линк до  постот со Mapsource верзијата од City Navigator Europe NTU 2016.10
http://gpsunderground.com/forum/garmin-maps/35282-garmin-city-navigator-europe-ntu-2016-10-a.html#post267947


Припази само дека NTU се unicode верзиите, ако сакаш на друг јазик (од Англиски) тогаш мора unicode верзијата да биде.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #754 на: 25 Октомври 2015, 02:37:02 am »
Последниот линк.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #755 на: 25 Октомври 2015, 13:23:37 pm »

Отсутен Lubenicata

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 716
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #756 на: 25 Октомври 2015, 14:11:38 pm »
 За иго да не знае некој кој се последни мапи..?

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #757 на: 25 Октомври 2015, 17:31:53 pm »
Мислам дека 2015q1

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #758 на: 25 Октомври 2015, 19:15:10 pm »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #759 на: 03 Јануари 2016, 18:35:32 pm »
На мобилниот имам навигација Навигон, но не ми го дава Космос во Солун. На претходниот телефон ми го даваше без проблем. Ја избришав Грција од мапите и пак ја додадов за да се апдејтира, но не го дава Космос.

Да не знаете што можи да е проблемот?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #760 на: 03 Јануари 2016, 18:50:07 pm »
Барај го како Mediterranean Cosmos Thessaloniki.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #761 на: 03 Јануари 2016, 18:54:16 pm »
Го барав и така, го барав само Cosmos, но сепак не го дава. А преку фб ако појдам на една од страните за космос и кликнам на мапата ме прашува дали да го отвори со Навигон и тогаш ме носи на точна локација, но на местото каде ме носи не пишува Mediterranean Cosmos. Можи да е до верзијата на Навигон, без разлика дека мапата ми е сега симната? Оти верзијата ми е постара, поновата не ја отвара, ја крашнува.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #762 на: 03 Јануари 2016, 18:56:41 pm »
Дали можеш да ја зачуваш локацијата што ја отвараш преку фејсбук? Има Навигон таква опција? Да ја ставиш во фејворитс или во starred?

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #763 на: 03 Јануари 2016, 19:01:32 pm »
Да, веќе ја зачував  :) но ме буни што не го дава и доколку ми текни некој друг објект да посетам а веќе сум во Грција или во друга држава каде немам интернет, можеби и тоа нема да ми го даде. Треба детално однапред да планирам и зачувувам во фаворити, што не беше случај до пред 3-4 месеци со претходниот телефон.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #764 на: 03 Јануари 2016, 19:25:54 pm »
Симни си Here Maps, не се заебавај со стари и кракувани апликации. Додека е бесплатно, искористи го. ;)