Автор Тема: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена  (Прочитано 11311 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
  Цитроенчево поради неможноста да одржавам две коли го извлече подебелиот крај и остана неподвижно година и више. Викендов сакав да го активирам да видам у каква состојба e. Значи оставено е година дена надвор и не е мрднато. Земав напунив акумулаторт, проверив течности и:



Значи немаше потреба ниту од пумпање нафта на пумпицата, чудото е поголемо и поради фактот што има поминато реални над 250 000 км без никакво отварање на мотор. Свртев едно кругче, да напумпам гуми, и дефинитивно се отидени, шетаат лево десно. Кочници во одлична состојба, откако се загреа, моторот се смири и работеше како вчера да си го оставил.





Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #1 на: 11 Мај 2011, 11:25:15 am »
E ne.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #2 на: 11 Мај 2011, 11:48:23 am »
Браво браво одлично. А одзади низ ауспух исфрлаше нешто интересно?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #3 на: 11 Мај 2011, 12:34:01 pm »
Па здими солидно, мислам дека не преживеа инсект у радиус од 50 метра ;D ;D ;D ;D ;D


А сега кога ќе се присетам имав еден проблем. Капеше од филтерот за нафта. Го сменив пак продужи да капе но и примаше ваздух и не работеше рамномерно.  Тогаш мајсторот решение нашол во спојување на доводот за гориво директно у мотор без филтер. Има ваљда некој проблем капата каде што се монтира филтерот за нафта, не дихтува добро. Тоа ми е приоритет овој викенд да го средам, дали ќе треба капата да се мења или има некоја гумица унутра немам поима.



Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #4 на: 11 Мај 2011, 13:09:49 pm »
Za 1.5D motorot, filterot za nafta doaga so edna gumica, ako ne ja stavis (mnogumina ne znaat deka treba da se montira pri promena na filter)  ke ti prima vozduh. Pretpostavuvam deka 1.4 e istiot slucaj.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #5 на: 11 Мај 2011, 14:02:17 pm »
Za 1.5D motorot, filterot za nafta doaga so edna gumica, ako ne ja stavis (mnogumina ne znaat deka treba da se montira pri promena na filter)  ke ti prima vozduh. Pretpostavuvam deka 1.4 e istiot slucaj.


 А гумицата иде со филтерот или посебно ????

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #6 на: 11 Мај 2011, 14:08:55 pm »
So filterot

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #7 на: 11 Мај 2011, 15:07:32 pm »
Мајсторите ја вадат гимицата за да појако го стегнат филтерот, бидејки гумицата им игра, и потешкотии прави при стегањето, поточно вибрира...

Решение ти е, силикон во има по Хубо мубо... мали, тубички во паковање као на охо лепак...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #8 на: 11 Мај 2011, 16:23:13 pm »
Филтерот иде со гумица, ама и на Бубе му примаше воздух. Разликата со извадениот беше во тоа што на стариот имаше уште една гумица на средината, а новиот нема, а и нема таков во продажба. Јебига, се гледаат низ цревото меури, ама важно моторот не кашла :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #9 на: 11 Мај 2011, 16:26:14 pm »
Твоето Бубе го викате. Еххх, Цици и Бубе ;D ;D ;D ;D ;D


Значи тоа ќе да е. Абе новиве филтри којзнае кој ги прави. Се сеќам три пати се вратив додека најдеме еден што пасува. И тоа со мустра бев.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #10 на: 11 Мај 2011, 16:26:47 pm »
Vozduhot e mnogu steten za bosch pumpata!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #11 на: 11 Мај 2011, 16:27:11 pm »
Мајсторите ја вадат гимицата за да појако го стегнат филтерот, бидејки гумицата им игра, и потешкотии прави при стегањето, поточно вибрира...

Решение ти е, силикон во има по Хубо мубо... мали, тубички во паковање као на охо лепак...

Незнам ја, не пипам тие работи да не усерам нешто.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #12 на: 11 Мај 2011, 16:30:48 pm »
Твоето Бубе го викате. Еххх, Цици и Бубе ;D ;D ;D ;D ;D


Значи тоа ќе да е. Абе новиве филтри којзнае кој ги прави. Се сеќам три пати се вратив додека најдеме еден што пасува. И тоа со мустра бев.
Хахаха мислев на Bubeqwerty :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Citroen AX 1.4 TRD прво палење после година дена
« Одговори #13 на: 11 Мај 2011, 16:36:26 pm »
Vozduhot e mnogu steten za bosch pumpata!
Ма знам, ама кај да најдам таков филтер? Се убив од барање со урнек и сите го имаат истиот на кој пишува дека е за Ситроен АХ 1.4, 1.5 дизел. На стариот има еден жлеб на средината кај навојот во кој треба да има гумица, а новите се рамни, без жлеб, па автоматски и нема гумица, демек со самото затегање ќе дихтува, а метал на метал оди ... Од таму и диши! Наводно стариот (кој не дишеше и има плус гумица на средината) бил од друго возило, а таков конкретно тип немаше никаде, што е чудно пошто лани е мењан. На компјутерот ми покажаа сите дека тој без внатрешна гумица е оригинален ???

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need