Автор Тема: Windows Phone  (Прочитано 73672 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Windows Phone
« Одговори #390 на: 22 Март 2016, 11:26:01 am »
За оние кои сакаат повеќе инфо на темата http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/windows-10-mobile-1286717/review
Инаку Windows 10 Mobile е веќе официјално RTM и апдејтот ќе си додје по регуларен апдејт канал за телефоните за кои е наменет. Не мора да се оди со инсајдер програмата.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Windows Phone
« Одговори #391 на: 22 Март 2016, 13:24:03 pm »
Имењак,

Замена за Here најде некоја? Во мисла ми е стандардниот Maps кој не е усовршен или CoPilot во 2Д за гага или +10 долари за други функции...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Windows Phone
« Одговори #392 на: 22 Март 2016, 13:30:05 pm »
Штета за here. Ќе се најде некоја замена, како и да е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Windows Phone
« Одговори #393 на: 23 Март 2016, 15:49:30 pm »
Јас не сум тежок зависник од навигација, Она што ми е битно е да има офлајн мапи и да можам да си направам палнирање. Трн бај трн активириам само во случај да се усерам :)
Сепак жалам што Here нема да го има во формата како што беше до сега. Microsoft Maps го имам пробано во Скопје и реално можам да го употребам ако ми е зорт. Интерфејот е малце шугав, ама се учи и се навикнува.

Сега офлајн мапите од Here работат во Microsoft Maps, што на некој начин ќе компензира дур не се најде некое поелегантно решение. Највеќе се надевам на опцијата дека ќе можам да си ги српемам рутите на лаптоп и да ги користам на телефон. На некој начин тоа ми изгледа поедноставно ако ги наведам однапред (ако ги знам) локациите кои можам да ги додадам како дестинации. Исто така во голема мера инфо за јавен транспорт во ваков тип на апликација ми е некако згодно ако се најдам надвор од МК.

На некој начин ова треба да интегрира два системи Bing Maps и Here. Дали ќе успеат да извлечат најдобро од двете или ќе успеаат да направат френкејнмапс останува да видиме.

Ако сакате нешто повеќе на темата http://allaboutwindowsphone.com/features/item/20838_Working_with_Maps_on_Windows_1.php

Малце е стар написот но мислам дека дава барем основа што е на располагање.





Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #394 на: 23 Март 2016, 20:22:06 pm »
Ако некогаш сте користеле Copilot на андроид, кракуван со некоја mail адреса, со истата таа адреса регистрирајте се на Copilot за Windows Phone и ги имате сите мапи на располагање. Не сте ограничени на само еден пакет мапи...

Кај мене функционира, и тоа на повеќе Windows телефони до сега.

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1623
Одг: Windows Phone
« Одговори #395 на: 23 Март 2016, 21:17:10 pm »
Како сте задоволни од батеријата на 10ката?  На 8.1 осетно повеќе држеше.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #396 на: 23 Март 2016, 21:35:20 pm »
Кај мене нема драстична разлика... Скоро идентично.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Одг:
« Одговори #397 на: 23 Март 2016, 23:34:59 pm »
Ако некогаш сте користеле Copilot на андроид, кракуван со некоја mail адреса, со истата таа адреса регистрирајте се на Copilot за Windows Phone и ги имате сите мапи на располагање. Не сте ограничени на само еден пакет мапи...

Кај мене функционира, и тоа на повеќе Windows телефони до сега.
Мноооооогу корисна информација, сеа ќе пробам.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Windows Phone
« Одговори #398 на: 24 Март 2016, 11:27:50 am »
Успешно ја повратив „легалната“ лиценца, среќа го помнев меилот за свашта :) Симнувам мапа моментално ....

Всичко ок, сос всичките екстри ....

Фала Казан !!!!


edit:

Еве ја првата маана, auto-hide на конторлите доле не работи па ги гледам целов време како ми покриваат некои функции :/
« Последно менување: 24 Март 2016, 11:52:37 am AllMightyMe »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #399 на: 24 Март 2016, 12:10:55 pm »
И кај мене функционира, а тоа со контролите не ми смета.
Фала Казан!

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Windows Phone
« Одговори #400 на: 24 Март 2016, 12:40:39 pm »
Згрешка :)

Си функционира auto-hide на главните контроли на Виндовсот (копчето за назад, хоме и пребарување на овие мислев :) ) само треба од горе надоле да се „лизне“ со прстот :)

Е сеа може да се здивне :)

Совет до тие што немаат од претходно корисничко име, можат на било кој дроид да ја инсталираат соодветната верзија (ќе им пратам линк по ПП ) да внесат меил и лозинка, нека избришат, па нека си инсталираат кај нив на Лумиата и ќе го внесат претходно избраниот.
« Последно менување: 24 Март 2016, 13:40:39 pm AllMightyMe »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #401 на: 24 Март 2016, 13:55:33 pm »
Епа уште боље ако функционира.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #402 на: 24 Март 2016, 17:19:54 pm »
Епа, мило ми е шо помогнав...

Ова менито доле што е, на некои апликации можеш да го скриеш, на некои не. Го иам и ја ова приметено. Зборам за 10ката. :)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Windows Phone
« Одговори #403 на: 27 Март 2016, 16:29:51 pm »
А што се случило со Here зашто да и се најде замена?

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1623
Одг: Windows Phone
« Одговори #404 на: 27 Март 2016, 16:44:38 pm »
После 30 јуни, нема да функционира на win 10 mobile.  Доколку останеш на 8.1 ќе продолжи да функциобира најнормално.