Автор Тема: Кровни носачи и се` за нив :)  (Прочитано 41176 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #60 на: 05 Август 2014, 18:50:20 pm »
Заеби ги ти маркерите. Гледај да го стегнеш држачот. Маркерите се за оригинални држачи. Јас на 206-ката ѓоамити возев оригинални заменски држачи, за да пред некој ден видам дека тие заменските биле ВЕЗЕ нема...Него стегаа..
Оригиналните се стегаат со по 2 штрафа, и здравје пошто не најдов такви по дуќаниве за држачи, најверојатно L профилите кои се монтираат на универзални носачи ке си ги направам по принципот направи сам, па ке си ги наштрафам на држачите од 306-ката за кој имам оригинални L плочки.
Може и некое туторијалче ке напишам ако имам време.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #61 на: 05 Август 2014, 19:13:57 pm »
 gleam sea na stranava deka "se razlicni" inaku firmata e FARAD i na stranava nosat razlicni oznaki. po konstrukcija gi gleam deka se potpuno isti i edinstveno sto e razlicno e seatot e 1060mm a golfot 1050 vo rastojanie megju mehanizmite na eden drzac..toa e skroz nebitno poso se steluvaat. aj kje slikam i kje vi pustam fotka kaj e problemot, da ne go tupam na pamet

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #62 на: 29 Август 2014, 21:37:19 pm »

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #63 на: 30 Август 2014, 00:20:56 am »
За што?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #64 на: 30 Август 2014, 00:26:16 am »
за по риба...

стварно бе џо (dzo) пиши за шо кола, од кај ги зема и дали ке ги биде за  што??
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #65 на: 30 Август 2014, 01:07:14 am »
dzo ako ne ti smeta bucava na 80km zimaj gi. Sale go resiv problemot so drzacite :) gi prodadov ;D  osven thule drugo jok.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #66 на: 30 Август 2014, 01:26:16 am »
dzo ako ne ti smeta bucava na 80km zimaj gi. Sale go resiv problemot so drzacite :) gi prodadov ;D  osven thule drugo jok.

И јас се мислев дали Thule Aero или Honda оригинални, и ги земав оригиналните Honda од причина што беа поевтини, и покомпактно делуваат со колата (не шртчат од страните туку се баш како треба). И двата се Аеро форма за помалку бучност.

Ги користам за држачи за точаци или скии, и не ги вадам самите кровни носачи (цело време си стојат на кола). Ствараат бука од ветар, а е многу интересно кога возам со ставени држачи за точаци (ама без точаци), се помалку бучни од колку  кога се без држачите за точаци. Не сум сигурен дали и колку сами кровни носачи влијаат на потрошувачката, ама сигурен сум дека бар пола литро качува на брзина над 120 км/ч.


Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #67 на: 30 Август 2014, 21:26:17 pm »
sigurno...moze i litro...ali jebiga, korisni se vo sekoj slucaj

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #68 на: 25 Април 2015, 03:18:08 am »
da ne ima nekoj broj od prodavnicata za thule na partizanska?
na mejl ne odgovaraat a sajtot e down.
blagodaram
edit:
ovoj e toj?
Thule.

070231428 - Мики, застапник за Thule за Македонија
« Последно менување: 25 Април 2015, 03:28:03 am lans »
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #69 на: 25 Април 2015, 10:40:11 am »
Da, toj e.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #70 на: 25 Април 2015, 17:59:06 pm »
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #71 на: 25 Април 2015, 22:53:59 pm »
и јас не одговарам на смс пораки... имам приватна фирма, зависам од тие што ке ме бараат, интересенти за она што го работам... ако ти како клиент кој сака да купи (ете туле нека биде) и треба да плати 10-15-20 илјади денари, немаш пари за да дигнеш телефон и да се јавиш, ондак не си муштерија, туку си шалабајзер кој го тепа времето и нема намера да купи...

значи не е ова наменето за тебе туку ти кажувам како ги перцепирам оние што ке ми пишат смс со прашање колку кошта парното или колку кошта соларот... верувам дека скоро сите кои се бават со продажба на “релативно“ по скапа роба на исти начин ја перцепираат смс пораката...

затоа, дигни телефон, јави се, прашај, потроши 3-4 денари од телефонот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #72 на: 26 Април 2015, 00:10:36 am »
 А бе тој Мики, генералниот кој знае и дали можеш да го добиеш на тој телефон. Можда тој телефон е некоја про форма. Инаку дуќанот работи секој ден до кај 4 или 5 мислам на партизанска што е тој. И јас сакам деновиве да поминам да прашам за кровни носачи,  ке ми требаат.
У еуростил немаа, па као у стилу дојди со кола ке видиме од друго можда пасува..А тоа дојди да пробаме, можда нешто ке пасува страшно ме нервира. Импровизации ич не сакам, поготово не кога станува збор за сериозна работа, како држач за на кров на пример.
Треба да видам и прашам во самад, може има кај нив. :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #73 на: 26 Април 2015, 05:23:12 am »
и јас не одговарам на смс пораки... имам приватна фирма, зависам од тие што ке ме бараат, интересенти за она што го работам... ако ти како клиент кој сака да купи (ете туле нека биде) и треба да плати 10-15-20 илјади денари, немаш пари за да дигнеш телефон и да се јавиш, ондак не си муштерија, туку си шалабајзер кој го тепа времето и нема намера да купи...

значи не е ова наменето за тебе туку ти кажувам како ги перцепирам оние што ке ми пишат смс со прашање колку кошта парното или колку кошта соларот... верувам дека скоро сите кои се бават со продажба на “релативно“ по скапа роба на исти начин ја перцепираат смс пораката...

затоа, дигни телефон, јави се, прашај, потроши 3-4 денари од телефонот...
ja sum vo rotterdam do 13ti maj.sakav da znam dali mi se isplati da kupam vo skopje od nego ili da si naracam tuka da mi isporacaat vo hotel.
znaci sajtot ne raboti,na mejl ne vrakjaat i na SMS isto ne vrakjaat. super. baska sto najdov na thule fitting guide koi modeli mi trebaat i go prasav tocni modeli(962,754,1778)
a preferiram mejl ili SMS,bidejki na telefon rekla kazala zaboravila.vaka mejl i SMS stoi za future reference.
my 0.02$
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #74 на: 13 Септември 2015, 15:18:44 pm »


А ја па со цел памет купував... Па алуминиумски, па овални да не шуштеле... А можело и вака.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.