Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
134 (41.9%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 319

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 658354 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #720 на: 14 Август 2015, 14:42:01 pm »
Ето видиш не ни знаев дека има разлика, прв пат ми текнува на нешто вакво.

Дали со полнач може да се одржува? Или мора или вакво или такво?
со полнач неможе да се одржува... полначот полни, дава јака струја и ке го преполни и на крај расипе-прообие акумулаторот, освен оние полначи (троа поскапи се) што имаат јаки електроники во себе, кои всушност, после полнењето, стануваат одржувачи на акумулаторот.. ја редуцираат снагата, ги читаат параметрите од акумулаторот и соодветно пуштаат струја кон него колку да го држат во нај добра можна состојба...

ке се смееш ама јас скумулаторите, зимно време ги имам приклучено на УПС ЗА ПУМПА ОД ПАРНО... и тој работи така... цело време ги одржува...

а овие одржувачи што се... тие се само електроника и димензијата им е одприлика колку адаптер за лаптоп... и неможе еден да биде за повеќе акумулатори одеднаш.. секој својот.. или пак, ке ги шалташ на 10-15 дена, едниот па другиот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #722 на: 14 Август 2015, 14:52:47 pm »
Ова е од тие скупите претпоставувам.

Фала онак и Џиџи :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #723 на: 14 Август 2015, 15:32:39 pm »
Трикл чарџер ти треба. Не ти се брза тебе. :) Еве овој од џиџи е добар, само пак и на него нема ваљда цела зима да ги оставаш акумулаторите. Секој месец по еден ден доста им е. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #724 на: 14 Август 2015, 15:59:00 pm »
Ова е од тие скупите претпоставувам.

Фала онак и Џиџи :)

не.. тој од џиџи е електронски полнач, обичен.. само го намалува полнењето, како се приближува кон крајот со полнењето... ама не исклучува скроз...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #725 на: 14 Август 2015, 17:12:53 pm »
А пoлнaч зa електричен велoсипед дaли некoј имa сретнaтo? Oригинaлниoт цркнa, незгoднo е тoa штo е 24V и бaрем 4-5A нa стaрт пoвлекувa бaтеријaтa, инaку е 5000Ah.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #727 на: 15 Август 2015, 13:45:11 pm »
Полначот што го постирав го имам дома и задоволен сум од него. Прави десулфатизација, ги полни сите видови на акумулатори (смарт полнач е), ги тестира акумулаторите и ги одржава - можеш неограничено време да го оставиш приклучен акумулаторот на него...

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #728 на: 18 Август 2015, 10:31:49 am »
и мојот фабрички акумулатор цркна денеска, 7 години живот. Exide e фабричкиот акумулатор, и пак  таков ќе му ставам. Најдов exide premium 60 А  4700 ден (изгледа без попуст е ова цена) а ќе го замолам нашиот член што продава вакви акумулатори за попуст.  А ова со полначиве хмм би требало да е привремено решение, мислам дека акумулаторот има век на траење  и не знам уште колку ќе му го продолжи животот на акумулаторот, да беше така самиот алтернатор ќе го полнеше
« Последно менување: 18 Август 2015, 11:02:35 am Leon-cist »
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #729 на: 18 Август 2015, 11:06:01 am »
Полначот што го постирав го имам дома и задоволен сум од него. Прави десулфатизација, ги полни сите видови на акумулатори (смарт полнач е), ги тестира акумулаторите и ги одржава - можеш неограничено време да го оставиш приклучен акумулаторот на него...
djidji а ќе го дадеш на заем тоа чудото за еден ден, може ќе го оживее мојов акумулатор  ;)
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #730 на: 18 Август 2015, 19:51:26 pm »
inaku bev na elektricar pred saat vreme, sostojbata e vakva :  12.45 V na miruvanje, 13.45 V  polni, a na verglanje paga do 9 V , brojkite ne se losi jbg...
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #731 на: 18 Август 2015, 23:37:45 pm »
Вредностите не се лоши, 12,45 V значи дека е околу 80% полн. Не смее при палење да паѓа напонот под 9V Ако паѓа, тогаш тој акумулатор веќе не е во состојба да ја одржува струјата и по некое време ќе ти паѓа напонот. Најдобро е да го направиш мерењето по извесно време откако возилото е во мирување за да имаш точни вредности. Пробај по еден ден да измериш и да видиш дали ке ти ги даде овие вредности.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #732 на: 19 Август 2015, 09:43:11 am »
Еве, да не се мачите со полначи за акумулатори.

http://www.ctek.com/int/en

Некоја количина мислам ја донесе Лиса со скутериве.

Ваљда ке се свести некој од увознициве на акумулатори да ги донесе салам.
Анџело тука си ?

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #733 на: 19 Август 2015, 12:21:08 pm »
Заврши 24-часовното испитување и џабе филизофирање оти на крај испадна дека треба нов аку. така да денеска членот Andzelo ми набави нов акумулатор Exide Premium koj по калкулаторот на Exide за марка Сеат Леон 1.4 тси требало 53 А, но после консултација со Porche они навлегуваа во нивниот компјутер и ми кажаа дека треба од 60-65 А (како што е првото фабрично вградување на акум.) , така да ми го сменија тој 53 А со 61А  и јавно му се заблагодарам на дечкиве од Батери еволушн кои беа фер и коректни. Се надевам овој ќе ми потрае исто толку колку стариот :)
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен andzelo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #734 на: 19 Август 2015, 16:36:22 pm »
Еве, да не се мачите со полначи за акумулатори.

http://www.ctek.com/int/en

Некоја количина мислам ја донесе Лиса со скутериве.

Ваљда ке се свести некој од увознициве на акумулатори да ги донесе салам.
Анџело тука си ?

Tuka sum :) , no mnogu e specificna rabotava so polnacite, nie imame i nasi od Exide originalni(Proizvodstvo Midtronics) sto se No.1 vo toj segment, no cenite se dosta soleni pa lugevo mislat deka za 50 eur mozat da najdat saglam polnac(nauceni od kineskite po marketive)

Zoki Lisa gi nosese do skoro CTek koi isto se solidna marka za Aku oprema i instrumenti.

Eve brojce od nego mislam deka raboti po naracka vo momentot so niv 070243303 ili ima nesto na zaliha.

Jas ke napravam napori za do pocetok na zimo da obezbedime solidna ponuda na Aku isntrumenti (Polnaci, Testeri, odrzuvaci, starteri....) i navreme ke izvestam tuka, ili ke napraime Grupa specijalno povrzano so niv, sekako ako ima interes.

Pozdrav !