Автор Тема: Правила кај вас во кола?  (Прочитано 23015 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #45 на: 30 Декември 2012, 13:31:48 pm »
Како почнав да читам... Се повеќе сфаќам дека на некој му е по битна колата отколку животот.

не знам за другите, ама моите правила се баш затоа што ми е по битен животот отколку заебанции во колата.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #46 на: 30 Декември 2012, 13:37:32 pm »
А како би ти го загрозил животот ако некој јаде лисната кифла на задно седиште и притоа направи лом позади?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #47 на: 30 Декември 2012, 13:39:41 pm »
here we go again

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #48 на: 30 Декември 2012, 13:40:38 pm »
А како би ти го загрозил животот ако некој јаде лисната кифла на задно седиште и притоа направи лом позади?

ок, признавам, требаше да пишам „повеќето мои правила“ наместо „моите правила“.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #49 на: 30 Декември 2012, 14:03:09 pm »
Miracle.
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен викацот

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 342
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #50 на: 30 Декември 2012, 18:25:51 pm »
Пушење цигари никако, а и плус корејциве не ми ставиле пепељари:D
нема чепкање на радиото.. да можеш глас да попуштиш или намалиш,ама да ми смениш песна нема теоретска шанса
цртање по прозор,чепкање на шал табла и што ти знам имаат право само 2 лица... внук ми со неговите 2.5 години и жената ми :D
ако имаш прљави патики со кал или снег џабе е и да ги истресеш.... пак ќе иде на перење колата...глупо ми е да кажувам чисти нозе,што и да направи,пак ќе испрља :P
Каиш за совозач само на автопат коа искачам...за низ град ако сака океј,ако не негово право  :D
лупање на врата ме иритира највише од се... еднашка еден другар ја лупна и месец дена муабет н му правев...отогаш сите што се возат со гоолемо внимание ги затвараат вратите
Фиат Типо

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #51 на: 03 Јануари 2013, 00:10:50 am »
Kaj mene pravilata se sledni:
-Pusenje vo kola nema, i najstrasnite drugari ne mi pusat vo kola. Ako treba ke zastanam ke izleme ke ispusi edna ke naprajme muabetce...  znam deka im e tesko na pusacite no...
-Jadenje nema vo kola, ako mora se izleguva se kasnuva nesto lisnato...
-Jas imam vnuki i za niv vazi praviloto ubavo si sedat pozadi vrzani, i potoa mozeme da si prajme muabet i zezancii...
- Samo na avtopat (predni sedista) e zadolzitelno vrzuvanje pojas niz grad koj ljubi...
- Dosega samo sestrami ednas ima probano da mi se mesa vo vozenjeto, i smireno i dadov do znaenje i veke nikogas ne mi se mesa...
- Vo avtomobil ne dozvoluvam tenzii, posebno na podolg pat...
-Ako primetam deka nekoj e voznemiren od moeto vozenje / preminuvanje, ubavo mu go objanuvam za nacinot na preminuvanje i bezbednosta vo seto toa za da se opusti...
-Nemam nekoj sto bi gi lupal vratite, no mozno e da se sluci i da se ispravi nekoj ...
 
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #52 на: 24 Март 2013, 02:16:54 am »
Пушење никако;
Тресење чевли пред да се влезе (доколку има потреба);
Лупање врати никако, за тоа ќе тепам човек;
Да ми кажува некој колку и како да возам, голема нервоза ми ствара;
Зошто пцујам и сл. ме нервира исто така;
И да, кога пијам никогаш не возам.

Тоа е тоа. :)

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #53 на: 24 Март 2013, 12:19:09 pm »
-пушење може. пушач сум. има пепељара и позади.

-чистење чевли ово оно, не мора до детали ама да не биде ептен до коленици во кал и/или снег инаку зашто служат патосници?

-јадење.. е тука проблем. не давам јадење во кола, ни чипс ни смоки ни ништо. ако ти се јаде ке застанеме и ке јадеш надвор од кола на паркинг.

-модерирање како да возам... за ова балдзата ја имам исфрлено 2 пати до сега од кола БУКВАЛНО и БРУТАЛНО на семафор. а еднаш мајка ми сама си излезе одкако и се исподрав. и жена ми исто еднаш ама додека бевме само во врска, на време ја научив како треба...

-не мењам музика на радио по твој вкус. тоа што ми се слуша тоа слушам. моја си е колата, мое си е радиото, за мој кејф јас да слушам, јас сум го купил а не ти. ако ти се свиѓа арно, ако не ти се свиѓа, ме боли к*р за тоа...

-парно-клима, не палам-гасам по твој кеиф. туку по мој. не си во лимузина, па шоферот да ти прави на тебе пријатно да ти биде пошто го плаќаш. овде сум јас во мојата лимузина и јас си правам кеиф за на газот да ми биде како сакам.

-забрането е да се пипа по копчиња напред. а за позади ако се деца им ги гасам копчињата за прозори. нема отворање прозори. и не ми кажувај дали мојот отворен прозор ти дува во глава. јас сум клаустрофобичар, и ми треба отворен прозор.

-немој НИ ДА ПОМИСЛИШ да ми кажеш дека мојата запалена цигара ти пречи. отвори си прозор и/или диши на шкрги. или излези од колата. мене ми е супер.

мојата кола е моето царство, а јас сум царот во нејзе и ке царувам по мои правила. ако не ти се свиѓа моето царување во царштината моја, слободно напушти го царскиот дворец и барај си друго царство.
 ;D
има уште некои вакви пикантерии.  ама ај за друг пат да оставиме.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #54 на: 24 Март 2013, 12:39:28 pm »
Директоре ти ептен си ги строиш а?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #55 на: 24 Март 2013, 12:45:08 pm »
па како.... што не дадеш некој друг да ти ги носи гаките? или би дозволил ли некој да ти дојде дома на гости и да ти се понаша како газда? отвори прозор, изгаси клима, појачај парно, да пушта на тв или радио музика тоа што она сака... и со колата е исто. јас си ја купив за мене, за мој кеиф, не за било чив друг. тоа што случајно ке се најдеш кај мене во кола е знак на моја добра воља и почитувај ги моите правила, во моја приватна имовина си... тоа е тоа... јас така го сваќам, а верувал или не така и се понашам и кога кај друг сум во кола. тоа е негова имовина и тука важат неговите правила во неговата царштина, или касарна...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #56 на: 24 Март 2013, 20:41:56 pm »
Добро добро, почитувам. Иако мислам дека треба да постојат некои мали отстапки на пример клима и греење посебно на подолги релации. Пример јас обожавам да се возам во фрижидер летно време и климата е на максимум стално меѓутоа ако некој ме замоли да намалам малце тоа ќе го сторам. Коментари од типот брзо возиш, многу се пикаш и сл не прифаќам.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #57 на: 25 Март 2013, 09:08:31 am »
ja гледам возењето да го направам удобно за сите, не само за мене. Неќам да ги плашам со ризично возење, ниту со возење кое ИЗГЛЕДА ризично, па после да избегаваат да влезат кај мене у кола. Која корист од тоа??

Да, неќам сугестии како да возам или не возам, па затоа со примерно возење не ни оставам простор за сугестии.

Кога имам сопатници пуштам ејтис. Никој не се буни за ејтис.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #58 на: 25 Март 2013, 09:11:29 am »
Ти како од Финска да си :)

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #59 на: 25 Март 2013, 09:26:26 am »
ja гледам возењето да го направам удобно за сите, не само за мене. Неќам да ги плашам со ризично возење, ниту со возење кое ИЗГЛЕДА ризично, па после да избегаваат да влезат кај мене у кола. Која корист од тоа??

Да, неќам сугестии како да возам или не возам, па затоа со примерно возење не ни оставам простор за сугестии.

Кога имам сопатници пуштам ејтис. Никој не се буни за ејтис.

Свака част. Возач за пример.