Автор Тема: Добар мајстор за подвозје  (Прочитано 2748 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Добар мајстор за подвозје
« на: 27 Декември 2012, 10:13:15 am »
Мојсо пред неколку дена ми препорача некој мајстор кој се наоѓал кај магацинот на реплек, ако добро го разбрав. Недостапен е на телефон да го прашам како точно се вика тој мајстор (не запамтив), па да не знае некој од вас?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #1 на: 27 Декември 2012, 10:29:34 am »
Tiho, za reparacii i slichni gluposti.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #2 на: 27 Декември 2012, 14:23:27 pm »
фала друже, го најдов тихо, не ми текнуваше како се вика а има повеќе дуќани таму. фала уште еднаш

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #3 на: 27 Декември 2012, 16:22:08 pm »
убаво работи,не ми се свиѓа тоа што става турски/кинески делови

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #4 на: 27 Декември 2012, 16:34:30 pm »
Искрено да ви кажам...Репарирање на стабилизатор за пежо кај него чинеше 600 денари...
Нов чинеше 500 денари...Некоја си фирма, ни ја не ја памтам...Чешко или појма неам какво производство беше. Дуќанот е во Ѓорче у зградата карши Храмот Св.Петар и Павле...

Кај Тихо прашав, вика 600 денари репарирање на стабилизатор...Викам ОК...Што се менува...Вика не се секирај, донеси ке ти ги средиме...Не ги однесов, пошто поефтино ново беше да си купам...Претходно купував Сасик два пати и двата тераа по не повеќе од 10 000 км и добиваа луфта...Другаров ги репарираше, и му тераа некое време, и се распаднаа...Најверојатно само се престегнати на преса, незнам, тоа успеав да го видам...Гумицата беше стара, иста, евентуално да ставил некоја маст и толку...Стварно немам појма..
Овие што ги купив од дуќанот тераат преку 20к км и немаат мука...Тогаш си купив два, мислејќи да ги сменам двата, но сменив само еден, другиот беше ОК, па си имам еден резерва...

Сакам да кажам...Подобро ново поефтино, него старо, + репарирано + поскапо...
Е сега...
Можеби Филип не сака да репарира стабилизатори, можеби станува збор за некој друг дел од подвозјето, само сакав да укажам да си проверите по дуќани пред да однесете нешто да ви се репарира...
Односно да се престегне на преса...Што друго на јабучица би сменил? Лежиштето? зглобот? гумичка? Зарем мислите дека подобро ке го направи некој од фабрика?  Чисто се сомневам...Освен ако не е некој тежок кинески фуш...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #5 на: 27 Декември 2012, 17:50:46 pm »


ah sale sale, ovie godini te izedoa :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #6 на: 27 Декември 2012, 20:01:49 pm »
Јас не поштуем репарирање, откако два пати фрлив пари во ветер. Добар мајстор за подвозје е само добар мајстор, специјализиран за марката на авотмобили за која ти треба проверка/поправка на подвозје. Секој добар мајстор за Алфа, ќе знае што со подвозјето на Алфа, исто така и секој добар мајстор за Цитроен/Пежо ќе знае што со подвозјето на истите. Репарација = фрлање пари у ветар.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #7 на: 27 Декември 2012, 21:57:15 pm »
За мене добар мајстор за подвозје е оној кој точно ке го детектира проблемот, ке направи промена со квалитетен дел, ке даде гаранција за тоа, и сето тоа за некоја нормална цена.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #8 на: 27 Декември 2012, 22:09:43 pm »
ај сеа кажете што е тоа „шепа“ или „шапа“ во мајсторскиот жаргон, а во контекст на подвозје

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #9 на: 27 Декември 2012, 22:23:29 pm »
шепата е делот од кочница,кај што се прицврстуваат плочките

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #10 на: 27 Декември 2012, 22:24:35 pm »
шепата е делот од кочница,кај што се прицврстуваат плочките

за тоа знам

знам и за делот од приколката што иде врз куката

ама во подвозјето???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #11 на: 27 Декември 2012, 23:08:06 pm »
Да не мислел на „рукавец“ или делот кој што го држи лагерот и дискот и шепата за кочници?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #12 на: 28 Декември 2012, 02:07:12 am »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

ah sale sale, ovie godini te izedoa :)

јбга, времето си го прави своето :)

Да не мислел на „рукавец“ или делот кој што го држи лагерот и дискот и шепата за кочници?

Најверојатно, но погрешно се изразил...

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #13 на: 28 Декември 2012, 09:44:48 am »
Јас не поштуем репарирање, откако два пати фрлив пари во ветер. Добар мајстор за подвозје е само добар мајстор, специјализиран за марката на авотмобили за која ти треба проверка/поправка на подвозје. Секој добар мајстор за Алфа, ќе знае што со подвозјето на Алфа, исто така и секој добар мајстор за Цитроен/Пежо ќе знае што со подвозјето на истите. Репарација = фрлање пари у ветар.

Биди си искрен, кога си ги репарираше само чаурите на горните виљушки мислиш дека тоа беа пари во ветер? Јас мислам не.
Тој момент ни во еден случај не може да се спореди со „маалската“ репарација.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Добар мајстор за подвозје
« Одговори #14 на: 28 Декември 2012, 11:06:43 am »
не не, тоа беше замена на гумени чаури :) Немаше леење гуми, гумирање, заебанции. Тоа беше купи дел - смени го. Да, на виљушка се, дел се од виљушката, но е сепак сменет дел.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.