Автор Тема: Правилно изговарање на некои зборови..  (Прочитано 59864 пати)

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #285 на: 24 Февруари 2014, 09:10:12 am »
Твоето писание е жив пример.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #286 на: 24 Февруари 2014, 10:44:13 am »
У државичкава наша имаме толку многу дијалекти и поддијалекти ( у секое село различен дијалект ) оди па стави ги на маса гевгеличанец,кичеец бероец,ама не со студирале у скопје,некој од село постар...... дали ке се разберат и обрасни им кој збор е правилен и дека нивниот е неточен а твојот е точен.

и неможеш да замериш за некултура,нормално тоа го научил од дедому... и така знае.

Е сега за образувани личности кој демек завршиле факултет и мафтаат со дипломата тоа би било неопростиво (целосниот начин на изразување и себе претставување).


Не е тоа некултура, тоа е неписменост :)

Види секој има право да си зборува на дијалект и вака во неформални средини е ОК, донекаде и кул. Нормално има реметење ама тоа е онака за зезанција или сл.

Ама кога излегуваш на телевизија или не дај Боже да бидеш водител/спикер и да цепиш на дијалект е тоа е неопростливо.

Пример ми се повраќа кога го слушам Латас како „збори на скупски“. Чекај, главен уредник на национална телевизија кој е полуписмен. Какви вредности има тој човек?!

Да не навлегувам, важно поентата ми е , форумов е неформална средина, каде треба да се почитуваат одредени изрази за да се разбереме.

Јас како битолчанец ако почнам да пишувам на битолски со терминлогии кои ги користиме во Битола (пајнци, лајци, ногајци, стила, такуѓере, ...) повеќето ќе бдеете ко телиња во шарена врата ...а тоа нели не е финтата...

Од друга страна, мене ме нервира што добар дел од насловите на темите се напишани на скопски дијалект „Дешаванки“, „Лоповлук у Скопје“, „Зимски кондури“, „Трикчиња со све и свашта“,...тоа е исто ко некој од источна да пишува на свој дилект, ние од Битола со свој, Охриѓани на свој...и Прилепчани секој наслов да го завршуваат со „ебааго“.

Толеранција е клучниот збор :)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #287 на: 24 Февруари 2014, 10:50:55 am »
Се согласувам за толеранцијата и нивото на пишување, затоа и се трудам да не пишувам сленгови и останато ѓубре, иако и во реалноста не ги користам, освен кога морам да прилагодам ниво на комуникација.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #288 на: 06 Март 2014, 22:38:58 pm »
печатарски лапсус... корпулентен секако...

и доста више со граматикава... почиња сериозно да ми смета и на нерви да ми иде корегирањево... а верувам не сум единствен.

ако напишам:
алансер,
курпулентен,
уље,
кумплунг,
бришач

сите знаат на што мислам... веројатно никој нема да замери што нема да напишам

анласер или стартер
корпулентен
масло
куплунг
брисач

сосема друга работа е да користиш погрешни термини што значат нешто друго а посочуваш на нешто трето. на пример објаснувањето за  декла и/или глава на мотор.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #289 на: 06 Март 2014, 22:40:28 pm »
Али затоа немаш проблем да се умешаш кога некој ќе каже главен кочиони цилиндер - нели? :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #290 на: 06 Март 2014, 22:41:19 pm »
немам проблем да се умешам и не се умешувам се додека не се умеша некој друг... ти се најде погоден? да ја видиме историјата на муабетот? тоа е тоа што го пишав погоре... промашување комплетно на термин...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #291 на: 06 Март 2014, 22:44:32 pm »
Подобро не почнувај.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #292 на: 06 Март 2014, 22:44:37 pm »
Правилно е бриШач а не бриСач.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #293 на: 06 Март 2014, 22:45:23 pm »
Подобро не почнувај.

ти почна...  не јас... јас си кажав свое мислење а ти го сврте (повторно) на муабетот од пред некој ден...


ок.. јас се повлекувам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #294 на: 06 Март 2014, 22:46:29 pm »
Тебе те нервира кога некој те исправа, ама затоа си прв да „исправиш“ дури и кога некој е во право. Најс трај!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #295 на: 06 Март 2014, 22:48:14 pm »
Двајцата сте педери

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #296 на: 06 Март 2014, 22:48:38 pm »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #297 на: 06 Март 2014, 22:55:46 pm »
Тебе те нервира кога некој те исправа, ама затоа си прв да „исправиш“ дури и кога некој е во право. Најс трај!

извни ама таа должност тебе ти припаѓа, а како што приметувам си станал злопамтило а и богами голем активист околу исправањето криви дрини... тоа со кочниците веќе го заборавив дека се десило, ама секако тука си ти да ме потсетиш... и да ме вратиш во незаборав на дешавката... ај сега ако сакаш избриши го офтопиков... или немораш, мене ми е сеедно, важно не пишувам више... само ти како модератор т.е. администратор не би требало да оправаш вакви криви дрини јавно на форум... ти си тој што викаше дека постои ПП за вакви работи... комплет сите од администрација си ги искрививте првично поставените нормативи од пред некоја година поточно 3 години и некој месец.

поздрав.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #298 на: 06 Март 2014, 22:59:23 pm »
Посочи ми каде исправам јас криви дрини (прв). Може и во ПП, или во онаа темата за правилно изговарање, сеедно. Обично седам на страна и не ми пречат сленгови и мали неправилности, освен кога некој ќе запне да оправа. Ако сакаш, ќе се потсетиме каде ти тоа си оправал криви дрини со „неправилни“ поими. м? Може? Без инволвирање на „административни“ титули. Мано-а-мано што би се рекло :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правилно изговарање на некои зборови..
« Одговори #299 на: 06 Март 2014, 23:00:53 pm »
еве тука на темава исправаш криви дрини... јас пишав мислење а ти улета со потсетување од пред некој ден и сеуште “јавно“ исправаш криви дрини... а колку што знам треба во пп тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време