Автор Тема: Вибрационо црево на ауспух - менување, кога, каде, како  (Прочитано 3697 пати)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Кога е време за промена на вибрационото црево на ауспухот? Како да се препознае дали е во добра/лоша состојба и - ако веќе има потреба, каде да се смени?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Шо е тоа вибрационо црево?

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468


Дел од издувниот систем кој се наоѓа после граната а пред катализаторот и е наменет да ги ублажи вибрациите.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Кај мене, катализаторот е на самата грана, така да ова е меѓу граната и средниот лонец
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
У право си,седи Филип одличен 5 (пет)    :)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
;D

Како би изгледало кога е за менување?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Исто вака, само диши и колата повеќе бучи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига


Дел од издувниот систем кој се наоѓа после граната а пред катализаторот и е наменет да ги ублажи вибрациите.

Aaaaaaaa fala Acko. У принцип тие жиците се кинат и тука се фаќаат после кеси, лисја и слично. Имам видено на пежото.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
На предниот дел кај мене, како да е под-искинато, откачена плетката како да го наречам, па има мала празнина меѓу спојката и плетката...знак за менување?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Ма јок терај дури не почне да тресе и бучи!

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Вибрационо црево на ауспух - менување, кога, каде, како
« Одговори #10 на: 16 Ноември 2012, 01:31:48 am »
Мајстор Дизна е доктор за овие работи, кој сака број нека пише, ке добие во ПП. А инаку панцир цревото се чуствува на вибрации и силен мирис на издувни гасови во кабината ако е отидено-скинато. Јас местев во Ас-стил ми наместија камен цврст панцир (може и кинески беше) 3 месеци се зезав по мајстори и на крај мајстор Дизна го среди.
>>>>><<<<<

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
И кај мене се скина ова црево, не точно цревото туку на местото каде што се спојва со цевката на која што стои. Резултатот е зголемена бучавост и мирис во кабината. За ново црево со се работна рака ми побараја 1 800 денари.

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Вибрационо црево на ауспух - менување, к
« Одговори #12 на: 11 Јуни 2013, 15:40:42 pm »
go ima vo autolider vo cair inaku i pancir crevo go vikaat

a za menuvsne vo auspluhdzija

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
тие во автолидер нечинат,тврди се камен

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
И кај мене се скина ова црево, не точно цревото туку на местото каде што се спојва со цевката на која што стои. Резултатот е зголемена бучавост и мирис во кабината. За ново црево со се работна рака ми побараја 1 800 денари.

Каде тоа? Беше кај барни да прашаш ?
I’m so mean, I make medicine sick