Автор Тема: Popravka na zaden stop?  (Прочитано 6305 пати)

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Popravka na zaden stop?
« на: 06 Ноември 2012, 00:00:46 am »
Zadniot stop mi e puknat (10cm), i vnatre se polni so vlaga i se zamagluva a veke pocnuva da otkazuva zmigavecot i pozicija valjda poradi poniskive temperaturi i se pogolemata vlaga.
Sakam da prasam dali ima nekoj nacin da ja zalepam plastikata odnadvor i da ja izvadam vlagata, bez da go otvaram stopot nekako rizicno mi e...
Nov stop e okolu 200 eura i ne mi se davaat pokraj seuste ispraven stop! fala

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #1 на: 06 Ноември 2012, 00:02:52 am »
Лепак?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #2 на: 06 Ноември 2012, 00:03:57 am »
Па изгледа веќе дека не е исправен тој „штоп“.. Како и да е, има некои епоксидни лепаци кои може да ти помогнат, да нанесеш по пукнатината со малку притисок со пластична шпакла, а потоа ако ти се залепи наоколу од епоксидната смола со шмиргличка и полирање да го средиш. Ја би пробал така...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #3 на: 06 Ноември 2012, 00:05:52 am »
Зависи како ти е пукнат, може подетално или слика ?

На другар со алфа мито напукнат заден штоп го направивме со прецизно нанесување на квалитетен секундарен лепак, шмирглање на малиот вишок лепак со 2-3 шмиргли и после со машинско полирање. За да познаеш дека е правен треба на 10см да се долепиш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #4 на: 06 Ноември 2012, 00:08:41 am »
Е тоа де, само јас наместо суперлепак би одел со епоксидна двокомпонентна маса за лепење  пластика.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #5 на: 06 Ноември 2012, 00:10:20 am »
Не побели пластиката од секундарен лепак? А за слики ке одам до доле сеа да сликам, па ке ставам за некои 10 мин.
и уште нешто влагата како ја извадивте? или немаше?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #6 на: 06 Ноември 2012, 00:12:03 am »
За влагата е лесно, ќе го отвориш од кај што се менуваат сијалички и од надворешната страна убаво со фен ќе го загрееш дур не се одмагли комплетно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #7 на: 06 Ноември 2012, 00:13:48 am »
Од квалитетен лепак не побелува, користевме мислам loctite, значи штопот беше удрен со тупаница, со мало штравчигерче ги извлековме пластиките кои беа навнатре, се нанесе секундарен лепак, и после убаво сушење се ишмиргла и се исполира, излезе супер ;)

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #8 на: 06 Ноември 2012, 00:28:43 am »
ova okolu puknatinata e selikon taka da se vadi.. Probav so selikonot ama nisto od taa rabota pak si magli, ama izgleda ne go popolniv ubavo.
Lepakot od kade mozam da go zemam ?

[датотека избришана од администраторот]

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #9 на: 06 Ноември 2012, 01:05:35 am »
Со секундарен лепак ќе завршиш работа, потечен е и се пробива низ пукнатината, локтајт го има низ поголемите маркети. Може и некој друг исто поквалитетен лепак. Извади го убаво силиконот, па нанесувај помалку лепак 2-3 пати слој по слој, потоа водено шмирглање со 1000ка и на крај полирање.

И прво исуши ја влагата со фен ;)

Сликни што си направил :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #10 на: 06 Ноември 2012, 01:33:08 am »
шмирглање со 1000,па со 1500 па после полирање со машинка и ништо нема да се познава :)

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #11 на: 06 Ноември 2012, 01:35:38 am »
Договорено!
фала на помош :)
кога ке завршам ке сликам и постирам одма!  

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #12 на: 06 Ноември 2012, 01:37:19 am »
Со секундарен лепак ќе завршиш работа, потечен е и се пробива низ пукнатината, локтајт го има низ поголемите маркети. Може и некој друг исто поквалитетен лепак. Извади го убаво силиконот, па нанесувај помалку лепак 2-3 пати слој по слој, потоа водено шмирглање со 1000ка и на крај полирање.

И прво исуши ја влагата со фен ;)

Сликни што си направил :)
шмирглање со 1000,па со 1500 па после полирање со машинка и ништо нема да се познава :)


а да пробам да го ишмирглам силиконов пред да го ставам лепакот ? засто камен се направил силиконот тешко се вади ...

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #13 на: 06 Ноември 2012, 01:47:40 am »
Ќе ти се познава и после шмирглање, пробај лека полека извади го, имај стрпление :D

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Popravka na zaden stop?
« Одговори #14 на: 06 Ноември 2012, 17:07:02 pm »
Druze  zemi od wurth super glue !!!

I ke se skrsi na drugo mesto ama tamu veke nikogas nema da pukne spored mene podobar lepak za lepenje guma, plastika i drvo nema ...

Eve kako izgleda

550 denari e

http://permaroofonline.co.uk/images/products/ons92.jpg