Гласање

Choose your destiny!

Бензин
239 (58.3%)
Дизел
171 (41.7%)

Вкупно гласови: 410

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1833976 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13695 на: 30 Декември 2013, 19:27:13 pm »
сум во тек бре, ова ми е најомилената тема за следење :)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13696 на: 30 Декември 2013, 19:28:54 pm »
Полна е со неправилности и инает, затоа е интересна :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13697 на: 30 Декември 2013, 19:34:23 pm »
до негде е во право за брмчењето на мали бензинчиња за над 130 на отворено, а во поглед на дизел или бензин секоја страна си има позитивни и негативни работи

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13698 на: 30 Декември 2013, 19:39:36 pm »
Полна е со анинтелектуални бљувотини, што би рекол Ѓорѓи Исајловски

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13699 на: 30 Декември 2013, 19:43:49 pm »
до негде е во право за брмчењето на мали бензинчиња за над 130 на отворено, а во поглед на дизел или бензин секоја страна си има позитивни и негативни работи
Разликата е што он споредува мали бензинчиња со големи турбо дизелаши низ цела тема, уште со насловот почна.

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13700 на: 30 Декември 2013, 20:28:44 pm »
Незнам дали имало слична споредба претходно, ама секако интересна е за дискусија.
Ист автомобил во дизел и бензиска изведба со скоро иста цена, односно 410 евра во корист на дизелот.
Второ, потрошувачката е исто така на страната на дизелот (сите знаеме дека дизелот помалку троши).
Е сега, има ли нешто друго во кое дизелот е подобар или тука завршува неговата предност пред бензинецот?
Очигледно е дека бензинецот е побрз во било кој степен на пренос и во секаков режим на возење низ целиот опсег на вртежи или едноставно кажано, парче го направи. :)

Интересна е последната споредба, од 60 км/ч во 6 степен до 200 км/ч, дизелот постигнува за 57 сек. а бензинецот од 50-200 км/ч за 30 сек. иако дизелот има 30 Нм повеќе.

Да, знам дека се со иста кубикажа, ама па и цената им е иста па мислам дека може да се споредуваат.

Skoda Oktavia III RS TDI 23,650 Eur.


Skoda Oktavia III RS TSI 23,240 Eur.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13701 на: 30 Декември 2013, 20:40:24 pm »
Најс, бензинецот потивок на 5500 вртежи отколку дизелот на 2000.. најс најс... Ама потрошувачката  :o

 :-*

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13702 на: 30 Декември 2013, 20:48:25 pm »
Многу интересно и директно ме засега согласно колата.

Јас не би ни размислувал за бензин варијаната во Октавија RS, туку би земал дизел варијанта. Прво во моето секојдневие дизелот троши околу 2 пати помалку пари гориво. Тоа за мене е доста важно. Зошто? Затоа што возилото планирам да го користам секојдневно, а не само за викенд и за зафркавање. Согласно таквата употреба двоцифрени бројки за потрошувачка за мене не се прифатливи во реалноста. Освен ако нема нешто сериозно за да ги поткрепи - како на пример V8 или нешто во тој стил со многу коњски сили.

Го ценам моментот на заборавање на потрошувачката на возилото при транспорт и сум навикнат на истото. Сакам секогаш да сум спремен да отидам некаде на викенд без размислување. Во ниеден случај не би сакал да си ставам некаква препрека во моето шетање. Џабе перформансите ако треба да се устручавам. Зошто да ме чини одењето до некаде 3000 денари, кога може да ме чини 1500? Тоа ми прави замка во одењето. Да, за едно одење не прави разлика. Ама јас сакам цело време да одам некаде. Да се манам од дома, да прошетам ваму таму. Снег, плажа, море, езеро, планина - добредојдени се. Пре би отишол два викенда до Грчка него ли еден.

Бензинец ми има донекаде логика во 911 или во Корвета. И да би купил таков бензинец покрај секојдневната кола која ќе биде или на дизел или на некое алтернативно гориво кое е ефтино во моментот.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13703 на: 30 Декември 2013, 20:50:16 pm »
Ако ти праат проблем 3000 ќе ти праат проблем и 1500.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13704 на: 30 Декември 2013, 20:52:11 pm »
Дени, ти ако си пораснат за вакви бројќи нема да ти биде важно дали патувањето ќе те кошта 3000 или 1500 :)

Ќути си и трај си со докај 1.4 на плин :D
Грда реалност тоа ти е.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13705 на: 30 Декември 2013, 20:59:46 pm »
Од каде потребата од курчење се прашувам? Хмммм...

Грда реалност си ти.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13706 на: 30 Декември 2013, 21:02:19 pm »
Зошто јас грда реалност? Од кај курчење?

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13707 на: 30 Декември 2013, 21:03:24 pm »
Бензинецот Еуро 6, Дизелот Еуро 5 и ова не е за занемарување.

А за потрошувачка, и не е така голема разликата.
град                   7,7 - 5,7
отворено            5,3 - 3,9
комбинирано      6,2 - 4,6

Освен ако не лажат и овие како Хјундаи. ;D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13708 на: 30 Декември 2013, 21:41:48 pm »
Очигледно е дека бензинецот е побрз во било кој степен на пренос и во секаков режим на возење низ целиот опсег на вртежи или едноставно кажано, парче го направи. :)

Бензинецот е побрз, но не во секој режим на возење, туку при тркање со педала до под. Во ТОЈ натпревар сигурно дека ќе победи моторот со поголема максимална снага.

Но, тоа не е нормално возење. При нормално возење не се менува брзина пред црвеното, туку многу, многу порано.

Е сега, има ли нешто друго во кое дизелот е подобар или тука завршува неговата предност пред бензинецот?

Има. Нешто подобри перформанси при нормално, секојдневно возење со нормално, секојдневно шалтање.

Еднаш порано во овој тред (разгледај) веќе ги споредувавме 2.0 тси и 2.0 тди од ист ценовен ранг. Бензинецот е благо, незначително инфериорен се до таму некаде третата четвртина од опсегот на вртежи. Во горната четвртина и само тогаш е појак. Но во вртежите во кои нормално се вози (а тоа НЕ се овие на видеото кое го постираше) е за нијанса послаб.

Koнечно, доколку предноста на дизелот навистина беше само потрошувачката и ништо друго, тогаш немаше да го тураат во поршиња, масератија и мерцедеси s класа, не? Особено што - нели - таа разлика не е ни голема? Што к бараат тогаш дизели во луксузни коли?

Да, знам дека се со иста кубикажа, ама па и цената им е иста па мислам дека може да се споредуваат.

Да, чим цената е иста - споредбата е легитимна, без оглед дали кубикажата е иста или различна.

Бензинецот Еуро 6, Дизелот Еуро 5 и ова не е за занемарување.

А за потрошувачка, и не е така голема разликата.
град                   7,7 - 5,7
отворено            5,3 - 3,9
комбинирано      6,2 - 4,6

Освен ако не лажат и овие како Хјундаи. ;D

Разликата во потрошиувачката е поголема од разликата во перформансите. За малку подобри перфомаси (и тоа не секојдневни, туку само при тркање!) плаќаш не толку мала разлика во цената на горивото. Тоа е така затоа што дизелот е топлински поефикасен. Со други зборови, за малку повеќе макс. коњажа, бензинецот цело време троши осетно повеќе.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #13709 на: 30 Декември 2013, 21:43:18 pm »
Зошто јас грда реалност? Од кај курчење?
Купи мерива и сега све испод мерива е гомно.


                                         [move]::) ::) ::) ::) ::)[/move]