Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 443320 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1530 на: 26 Февруари 2020, 19:00:34 pm »
Другар ја носи колата во маалски сервис за уље и филтри, оди за си ја земе колата му викаат ти сменивме и водна пумпа, не чинела демек.
Водната пумпа име е омилена фора на мајсторите преваранти.
Не може да ми смени нешто, без да ме праша дали сакам да ми смени. Какви се овие муабети.. „ти сменивме водна пумпа...“ кој си бе ти да ми мењаш на своја рука водна пумпа, ајт сиктер! Ако сакаш да ти платам за уље мењање ок, ако не чао, ни тоа не ти го плаќам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1531 на: 26 Февруари 2020, 19:06:20 pm »
Другар ја носи колата во маалски сервис за уље и филтри, оди за си ја земе колата му викаат ти сменивме и водна пумпа, не чинела демек.
Водната пумпа име е омилена фора на мајсторите преваранти.
Не може да ми смени нешто, без да ме праша дали сакам да ми смени. Какви се овие муабети.. „ти сменивме водна пумпа...“ кој си бе ти да ми мењаш на своја рука водна пумпа, ајт сиктер! Ако сакаш да ти платам за уље мењање ок, ако не чао, ни тоа не ти го плаќам.
Така е.
Другарот е американец, живее тука во Скопје, не му е познато што како стојат работите тука и го истрижале.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10131
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1532 на: 26 Февруари 2020, 19:13:11 pm »
Не чинеше колата и ја сменивме, еве ти југо и не мора ништо да платиш ;D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1533 на: 26 Февруари 2020, 19:32:04 pm »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10131
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1534 на: 26 Февруари 2020, 19:39:33 pm »
хахаха, сум го заборавил ова.

Цареви :)

Отсутен Zizi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1535 на: 03 Март 2020, 10:18:53 am »
.
« Последно менување: 04 Март 2020, 21:46:06 pm Zizi »

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1536 на: 03 Март 2020, 10:30:11 am »
Другар ја носи колата во маалски сервис за уље и филтри, оди за си ја земе колата му викаат ти сменивме и водна пумпа, не чинела демек.
Водната пумпа име е омилена фора на мајсторите преваранти.
Не може да ми смени нешто, без да ме праша дали сакам да ми смени. Какви се овие муабети.. „ти сменивме водна пумпа...“ кој си бе ти да ми мењаш на своја рука водна пумпа, ајт сиктер! Ако сакаш да ти платам за уље мењање ок, ако не чао, ни тоа не ти го плаќам.

Нема појако од „ти ги избришавме грешките на компјутерот“ - или во превод, проблемот што го имаше го имаш сеуште само сега не знаеш кој е.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1537 на: 03 Март 2020, 11:08:26 am »
Другар ја носи колата во маалски сервис за уље и филтри, оди за си ја земе колата му викаат ти сменивме и водна пумпа, не чинела демек.
Водната пумпа име е омилена фора на мајсторите преваранти.
Не може да ми смени нешто, без да ме праша дали сакам да ми смени. Какви се овие муабети.. „ти сменивме водна пумпа...“ кој си бе ти да ми мењаш на своја рука водна пумпа, ајт сиктер! Ако сакаш да ти платам за уље мењање ок, ако не чао, ни тоа не ти го плаќам.

Нема појако од „ти ги избришавме грешките на компјутерот“ - или во превод, проблемот што го имаше го имаш сеуште само сега не знаеш кој е.
Па зависи од колата. Може грешката да била "Missfire in cylinder bank 1 on 14.03.2008“ и да не се повторила од тогаш, ама извесни брендови знаат да држат запалено CEL и за таква неверојатна глупост колку да те нервира и после 10 години. Нормално дека колата си е сосема во ред и поминала 460.000км од тогаш и сменла 11 сопственици, ама ако не ја избришеш грешката во мозок ќе ти свети. Логика во минус.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1538 на: 03 Март 2020, 11:40:28 am »
Дали некој имал искуство со сервисниот центар на Automotiv Group, поточно со Renault да сподели мислење бидејќи во саботата ми ја закачија колата и сега предно десно тркало ми е набиено назад до шасијата, скршено крило, подкрило итн.

Како ти ја закачија, во возење?

Отсутен Zizi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1539 на: 03 Март 2020, 11:45:47 am »
.
« Последно менување: 04 Март 2020, 21:45:48 pm Zizi »

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1540 на: 04 Март 2020, 14:24:16 pm »
OEM vs афтермаркет, конкретно станува збор за бмв термостат. Сите афтермаркет без разлика од фирма се 100% идентични само цената различна (mahle исти курац како сите други)  ;D

Додека оригиналниот ОЕМ термостат изгледа многу многу поквалитетен.




Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1541 на: 04 Март 2020, 15:34:03 pm »
Јас од 159-ката демонтирав Mahle (Behr), OEM и монтирав Mahle (Behr) заменски. Потполно исти беа, не успеав да видам ниту една разлика во деловите и ознаките, единствена разлика беше тоа што стариот беше очигледно - стар.



Термостатот беше набавен од Германија, така да, се оградувам од тоа што им пакуваат на русите (а посебно на нас, балканците) по кутиите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4719
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1542 на: 04 Март 2020, 16:16:36 pm »
Маќедончето штеди на кафе(агроплод во еспресо машина, лично имам видено) и тесто(домашно месено све ок, купечко=киселини цел ден), за кола што правиме муабет воопшто.
« Последно менување: 04 Март 2020, 16:26:55 pm Molec »


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8823
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1543 на: 08 Март 2020, 22:09:07 pm »
Pa se stava agroplod vo espreso masina. Se e do vkus ;)

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 975
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1544 на: 23 Април 2020, 13:14:01 pm »
По муабетот во возила на членови си реков да видам колку пари заштетувам со тоа што си нарачувам сам делови.
Еднаш и за редовен сервис прашував знам беше некоја висока цена со плус капар сакаа да им оставам.

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=JLM1708&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_sop=15&_osacat=0&_odkw=jaguar+x300+wheel+bearing+kit