Автор Тема: Меѓународна Возачка Дозвола  (Прочитано 82685 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14152
  • Пудингот на шоферството
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #15 на: 10 Октомври 2012, 23:27:32 pm »
Новите возачки важат секаде како меѓународна ОСВЕН во Грција. Нема потреба од полемизирање и развивање непотребни дебати :)

Во прилог на таквото тврдење добро би било некое појаснување повеќе а по можност и наведување на изворот. Вака многу храбро кажано но релевантност=0.

Да не ме сфатиш погрешно. Ако си прочитал некаде наведи извор, иначе така сите знаеме.
Миле,дали ако те пишат во грчка за казна која не си ја направил ке се жалиш некаде?а и ако се жалиш,каде ке го стириш тоа и шо е најважно шо ке постигниш/решиш со тоа?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #16 на: 10 Октомври 2012, 23:30:28 pm »
меѓународна возачка не треба,ако ви се вишак 800 денари дајте ги навака ;D



Во прилог на таквото тврдење добро би било некое појаснување повеќе а по можност и наведување на изворот. Вака многу храбро кажано но релевантност=0.

Да не ме сфатиш погрешно. Ако си прочитал некаде наведи извор, иначе така сите знаеме.


 ;)


Миле,дали ако те пишат во грчка за казна која не си ја направил ке се жалиш некаде?а и ако се жалиш,каде ке го стириш тоа и шо е најважно шо ке постигниш/решиш со тоа?

Ја у Геј-чка не одам ;)  Башка коментарот ми беше во врска со целото тврдење не во врска со Геј-рчка.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14152
  • Пудингот на шоферството
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #17 на: 10 Октомври 2012, 23:35:01 pm »
Со новите дозволи кои се според Европските(е**ни)закони,немаш проблеми никаде,освен во Грција.И таму не треба да имаш,ама ајде.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #18 на: 11 Октомври 2012, 00:28:39 am »
Така е мече... за нигде не ти треба меѓународна освен грција... Те стопира гркот му даваш наша дозвола, ти бара меѓународна, му даваш и ти ја враќа одма... Колку да провери дали имаш.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #19 на: 11 Октомври 2012, 00:50:47 am »
Новите возачки важат секаде како меѓународна ОСВЕН во Грција. Нема потреба од полемизирање и развивање непотребни дебати :)

Во прилог на таквото тврдење добро би било некое појаснување повеќе а по можност и наведување на изворот. Вака многу храбро кажано но релевантност=0.

Да не ме сфатиш погрешно. Ако си прочитал некаде наведи извор, иначе така сите знаеме.
До пред летото, патував буквално секоја втора недела и тоа со комбе. Само во Грција ни побараа мешународна и поради тоа што возачот немаше, мораше да се враќаме од Турција преку Бугарија, т.е. тргнавме да се враќаме преку Грција и од таму не вратија да одиме преку Бугарија...а на влегување не ни побараа во Грција.
И, за бо Србија не бараа, за во Албанија не бараа, за во Бугарија не бараа,за во Украјна не бараа, за во Германија не бараа, за во Црна Гора не бараа...

Присутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1276
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #20 на: 11 Октомври 2012, 08:01:12 am »
Ајде да го тргнеме примерот со Грчка од муабетов, со оглед на фактот дека они земаме дека сакаат да малтретираат, а и им смета МК знакчето, ма а го видат на некој докуменат бараат квака за да се фатат.

Во контекст на меѓународната возачка дозвола, постои нели и дозвола за управување на туѓо моторно возило во странство. Сум приметил дека истото обично се бара од страна на полицијата на граничен премин на кој што колата тогаш прв пат излегува, а веќе нареден пат не. Значи првпат на Табановце излегуваш бараат, нареден пат не, па после излегуваш на Гевгелија, прв пат бараат па нареден не, и така. ( Приметливо е нели кога е фирма во прашање, или коа името на возачот се разликува од името во сообраќајната дозвола ) .

И ова е едно парче хартија, како погоре Зуко-систем, а се изработува на база барање на 2 лица ( со пасош ) или овластување од фирма со печат.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #21 на: 11 Октомври 2012, 09:48:00 am »
Yarre, dodeka rabotev za stranska firma i odev sluzbeno po patista trebase da imam so mene razni dokumenti. Pravnikot mi barase podatoci za da popolni baranja za Megjunarodna dozvola i za Polnomosno za tugjo motorno vozilo vo stranstvo. Sekretarot mi barase kopii za pasosot, me prakjase po ambasadi za vizi i slicno.

Znaci toa bese standardna procedura pri izleguvanje na pat vo stranstvo so kola. E sega ona sto vikas deka pri izleguvanje prv pat treba a vtor pat ne. Koga mi e dosadno (na primer vcera) a i poveke pati bidejki cesto patuvam WAN ( :D ) namerno ne im go davam polnomosnoto ali SEKOGAS me prasuvaat. Na primer vcera na Blace mi vika toj na MVR polnomosno imas? Jas mu davam izvadeno od AMSM ama mu go davam po greska od kolegata. I mi vika ova ne e tvoe, ali ako nemas nema veze. Mu go dadov moeto polnomosno, go zirna, proveri nesto vo kompjuterot i mi gi vrati dokuentite. Na Tabanovce pred 2 meseca isto mi pobaraa a i prethodnite dva pati mi go pobaraa polnomosnoto.

Ednas koga odev so kola so diplomatski tablici na vlez vo srbija ne mi pobaraa polnomosno a imav. Na vlez vo Bosna, tamu pred Visegrad mi pobaraa i uste cel saat ja pretresuvaa kolata... koj znae sto im bese muabetot.

Ja bi rekol better safe than sorry.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #22 на: 11 Октомври 2012, 12:34:37 pm »
да да полномошно обавезно,меѓународна јок :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #23 на: 11 Октомври 2012, 13:27:03 pm »
Меѓународна возачка дозвола е џабе фрлање пари. Ја омав некое време и за жал ама буквално никој и нигде не ми ја побарал.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #24 на: 11 Октомври 2012, 13:34:05 pm »
700-800 денари, а трае 5 години.... биг дил, поише на циганчиња на семафор ќе им остаиш у тие пет години... 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #25 на: 11 Октомври 2012, 15:58:21 pm »
ама кога од нешто стварно нема потреба и 100 денари се многу
меѓународната е уствари за полнење на нечиј џеб,па ако сте расположени,повелете и џебот е ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #26 на: 11 Октомври 2012, 16:25:22 pm »
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Driving_Licence

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Driving_Permit

Моето логично размислување е дека нашата возачка и покрај тоа што ќе биде „европска“, нема да биде ЕВРОПСКА се` додека не станеме членка или некоја конвенција за транспорт не каже дека и Македонија е потписник. Се` до тогаш, меѓународната возачка за мене има логика за патување во земјите членки, а за оние кои не се членки - и те како!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #27 на: 11 Октомври 2012, 16:43:18 pm »
спаѓаме во европа али не сме во унијата,ама па имаме возачки по европски патент,меѓународната може да ти ја побара некој чичко со бркови во србија кој не искочил од кафана задњиве 10 години :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #28 на: 11 Октомври 2012, 17:57:23 pm »
Па тоа де, се` додека не потпишеме некоја конвенција за транспорт, каде пишува дека нашата возачка е по теркот на европска унија и важи за сите земји од европската унија (или потписнички на таа конвенција), до тогаш ми има логика меѓународната.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4148
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #29 на: 11 Октомври 2012, 18:46:59 pm »
се слагам со Симо