Автор Тема: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD  (Прочитано 10694 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #60 на: 15 Октомври 2012, 21:54:25 pm »
И  ???

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #61 на: 16 Октомври 2012, 01:46:15 am »
EGR кај мене е затворен ама по некоја случајност,или од мака некоја самиот се отворил и сега работи ама запушен,итн не знам точно ,
а сензорот на радилица е една 100 марки  ;D


Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #63 на: 16 Октомври 2012, 12:24:29 pm »
кој и за што служи овој сензор,објасни ми те молам не сум уматен многу многу...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #64 на: 16 Октомври 2012, 12:32:19 pm »
зензор за палење или вбризгување,на каишницата на радилицата има одредена точка или запче и кога ке помине под сензоров тој дава сигнал до CPU за да вбризга гориво или да запали смеса

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #65 на: 16 Октомври 2012, 18:12:57 pm »
Такво нешто со дијагностика не покажа,али не се исклучува можноста и тоа да е , така да ке одам прво со ЕГР  вентилот да го отворам и одново да го затворам,ако не бива тогаш сензор на радилица, па после и овој сензор што ми го објасни.фала брат

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #66 на: 16 Октомври 2012, 18:19:18 pm »
зензор за палење или вбризгување,на каишницата на радилицата има одредена точка или запче и кога ке помине под сензоров тој дава сигнал до CPU за да вбризга гориво или да запали смеса

Предпоставувам дека такво запче има и на каишницата на брегастата.

 Која е неговата функција ?

 И што може да се направи доколку некој интелекталец го има скршено..

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #67 на: 16 Октомври 2012, 22:52:58 pm »
За camshaft position sensor (воедно и за било кој друг таков тип на сензор како и за crankshaft position) не мора да има запче, и најчесто нема - не се оптички, туку се хал сензори, кои реагираат на промена на магнетно поле. така да, нема веќе запчиња, од поодамна :)

Да се вратиме на прашањето, бидејќи за две ротации на радилица, брегастата се врти еднаш, битно е да се знае во која позиција е брегастата, за да знае екуто дали кога клипот оди нагоре (на пример), се работи за компресионен циклус или за циклус на истерување на издувните гасови низ издувните вентили. Ако е компресионен циклус, бреговите не допираат до ниеден вентил, цилиндерот е затворен и се врши компресија, а ако е овој другиов, тогаш брегастата го оотвора издувниот вентил. Нормално, ако е компресионен, потоа следи и палење на смешата, а тоа треба да го каже ecu-то.

И трето прашање, Ако некој интелектуалец го има сјебано, најди друг интелектуалец со силикон да го залепи за главата на моторот :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #68 на: 16 Октомври 2012, 23:36:33 pm »
некад кога ги читам проблемиве што ги имаат луѓево што не живеат во Скопје,си викам сва среќа што барем тука ако те  јебе нешто ко на алфава ќе го средиш на мајстор,а немора да правиш сам дијагностика,поготово ако си труп ко мене

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #69 на: 17 Октомври 2012, 00:01:13 am »
Јас па си велам среќа шо нема сензори кај мене и наредна кола купување Мерцедес 124-ка 200д. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #70 на: 17 Октомври 2012, 00:45:21 am »
За camshaft position sensor (воедно и за било кој друг таков тип на сензор како и за crankshaft position) не мора да има запче, и најчесто нема - не се оптички, туку се хал сензори, кои реагираат на промена на магнетно поле. така да, нема веќе запчиња, од поодамна :)



нешто мора да има, да го менува магнетното поле, ако не се запчиња, тогаш се празнини ...



Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #71 на: 18 Октомври 2012, 02:31:51 am »
некад кога ги читам проблемиве што ги имаат луѓево што не живеат во Скопје,си викам сва среќа што барем тука ако те  јебе нешто ко на алфава ќе го средиш на мајстор,а немора да правиш сам дијагностика,поготово ако си труп ко мене


Ја не барам дијагностика,туку мислење и искуство од пријатели на форумов,секако дека колата ке ја напраи мајстор мислам фала богу, а тоа дека во останативе градови нема мајстори или компјутери мислам дека се лажеш пријателе,сум бил сведок на проблем со рено меган , од скопје дури до словенија го тераа "мајстори" и на крај во Велес ја напраија,Така да нема врска кој каде е за да биде добар мајстор.ако ти беше тоа муабетот ;)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #72 на: 18 Октомври 2012, 07:32:51 am »
муабетот ми беше дека си ја носел на неколку мајстори и не ти ја средиле,а и други членови си ја имале истата мака,да најдат саглам мајстор надвор од Скопје.не викам дека сите у Скопје се експерти,ама има неколку кои ќе ти ги препорачаат и ќе завршиш работа

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #73 на: 18 Октомври 2012, 09:21:48 am »
Мислам дека во Струмица како да фалеа некој сервис за Фиат, Алфа, Ланчиа

Отсутен jovanovmk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: Проблем со алфа ромео 156 1.9 JTD
« Одговори #74 на: 18 Октомври 2012, 19:49:31 pm »
Мислам дека во Струмица како да фалеа некој сервис за Фиат, Алфа, Ланчиа

Сервис Тоде-Струмица :)


Uploaded with ImageShack.us