Автор Тема: Вработување  (Прочитано 558870 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Вработување
« Одговори #4875 на: 13 Март 2024, 18:12:20 pm »
Пред некој ден видов оглас за бурек мајстор во Крива Паланка мислам, или некој друг град, 1800 плата нудеа. Chat GPT that, mother fucкеr! ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #4876 на: 13 Март 2024, 18:12:28 pm »
Artisan handmade jewelries.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13772
Одг: Вработување
« Одговори #4877 на: 13 Март 2024, 18:13:19 pm »
Пред некој ден видов оглас за бурек мајстор во Крива Паланка мислам, или некој друг град, 1800 плата нудеа. Chat GPT that, mother fucкеr! ;D

Senior Automation Burek Meister колку плата бруто? 😄

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10366
Одг: Вработување
« Одговори #4878 на: 13 Март 2024, 18:28:23 pm »
Секако ќе укинат месо за некоја година само бубачки и вештачки стр*ња ќе јадиме.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13772
Одг: Вработување
« Одговори #4879 на: 13 Март 2024, 18:35:13 pm »
@Simo - Carrier159

https://www.instagram.com/reel/C4djvD-gJ5r/?igsh=c29laHU0cDNicjk4


Овој ChatGPT и бурек и гиро ќе ти направи

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8624
  • Пичлеме
Одг: Вработување
« Одговори #4880 на: 13 Март 2024, 18:44:32 pm »
Војнички другар одлучил да го испроба АИ да направи текст за базата во која служевме...доби искомбинирани општи формулации и фрази  кои може да се однесуваат за било која касарна, ништо конкретно.

Не велам дека не е од испомош во дадени полиња, но далеку е од АИ. Впрочем, ако не се лажам дефиниција за АИ беше Скајнет откако стана свесен за себе :D

Јебеш му матер неможе AI да знае за ладните зимски ноќи како сте се згревале.. :D
Па добро сега, од каде па да знае за сапунот кога ми падна... :)

За малку ќе се издадев пред неколку години кога @Ipkisija Meskosa ме завлече у еден бош муабет ;D
Со КурШум да не беше поврзан муабетот? ;D

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10366
Одг: Вработување
« Одговори #4881 на: 13 Март 2024, 18:56:32 pm »
https://www.facebook.com/reel/423128663547641   mozit e cgv, ama ne e daleku. A i nie ko se rodivme ne znaevme mnogu raboti.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13772
Одг: Вработување
« Одговори #4883 на: 13 Март 2024, 20:48:17 pm »
Ќе стават плус неколку актуатори 😅

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10366
Одг: Вработување
« Одговори #4884 на: 13 Март 2024, 20:53:09 pm »
Симе правник беше или некој од техничкиве факултети? Ме зачуди, претежно си билк накај техникава ориентиран... нвз.
Мојш да претицаш кола со трчање? Да кренш 2 тона на раце? да фатиш нешто што е 700-800 степени со голи раце ?
Едноставно тие се машини ние сме луѓе и имаме различни ограничувања. Ќе го гледат АИ бурекџијата, само ќе нарајт робот - бурекџија. Едноставно во прецизност, сила, процесорска моќ се далеку надмоќни исто како другите примери, да се надеваме дека ќе останат глупи....
Ќе немаат лувства и емоции, а добро ќе ги разбираат нашите, ќе си играат мајтап со нас. еволуцијата нема цел, а ентропијата ги бира тие што имаат поголема моќ за дисипација.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Вработување
« Одговори #4885 на: 13 Март 2024, 20:56:44 pm »
Во крајна сметка AI е направено од програмери што значи програмери секогаш ќе се потребни за да се развива тој AI.

Ќе дојде денот кога АИ ќе се тренира со содржина генерирана од АИ. Ќе дојде денот кога АИ ќе се пишува од АИ. На крај ќе остане само АИ.

А јас си купувам кроце кроце земја да си се вратам на земјоделието.

Јас не гледам дека ќе успеам нешто веќе во животот,напротив, тера надолу, така да веќе да неколку години во поголема рака сам абдалско аматерски аграр изигравам. Тоа шо имам од земја на неколку локации гледам да ми е шо повеќе изпосадено со дрва и лозје нешто старо нешто ново, се е непрскано, во глобала стари сорти, органско. Имам бели магарешки сливи 15тина стебла, црни мгарешки 3-4, неколку костења, , Две три цреши,две три вишни, аронија нсколку корења, 20ттина јаболкници, лозје поприлично рандом стари сорти, 200 стебла лешници со вујко ми, единствено тие се режат и одржуваат навремено со систем, се друго е оставено на горниот.
 Сега планирам нешто кајсии и праски да садам и некоја дунка.
Се е за лична прехрана за пресно и конзервирано през цел година. Се е органско непрскано, не сјајно и шминкано.
 Остатокот им имам кажано на сите другари кога сакаат да одат да си соберат колку шо сакаат, било грозје за ракија или сливи, јаболк или овоштија. Лешниците вујко ми ги гледа повеќе, нешто се продава, нешто трејдам со селани за други зеленчуци, иако сите околните со нивите тука се топ селани ми имаат речено земај си шо сакаш кога сакаш како да е твое.









Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10366
Одг: Вработување
« Одговори #4886 на: 13 Март 2024, 21:05:41 pm »
каков систем за кастрење?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Вработување
« Одговори #4887 на: 13 Март 2024, 21:08:13 pm »
каков систем за кастрење?

Систем за наводнување, од систем за кастрење, ножици само :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Вработување
« Одговори #4888 на: 13 Март 2024, 21:14:13 pm »
Симе правник беше или некој од техничкиве факултети? Ме зачуди, претежно си билк накај техникава ориентиран... нвз.
Мојш да претицаш кола со трчање? Да кренш 2 тона на раце? да фатиш нешто што е 700-800 степени со голи раце ?
Едноставно тие се машини ние сме луѓе и имаме различни ограничувања. Ќе го гледат АИ бурекџијата, само ќе нарајт робот - бурекџија. Едноставно во прецизност, сила, процесорска моќ се далеку надмоќни исто како другите примери, да се надеваме дека ќе останат глупи....
Ќе немаат лувства и емоции, а добро ќе ги разбираат нашите, ќе си играат мајтап со нас. еволуцијата нема цел, а ентропијата ги бира тие што имаат поголема моќ за дисипација.

Не сум правник ;)

Ќе има работа за нас органските. Или ќе ѝ се плашиш на АИ или ќе ја искористиш во твоја полза - бирај :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7044
Одг: Вработување
« Одговори #4889 на: 13 Март 2024, 21:16:59 pm »
Ваљда ќе биде исто како со веб страните...доста ќе се автоматизира, но сепак ќе треба некој да ги даде финесите/насоките. Тој некој ќе треба да знае како да комуницира со АИ. Засега, скапа инвестиција е за повеќето фирми.

Баш и мене ме и интересира ИТ клаберската екипа што мисли...


Ја имам таа среќа да видам онака блиц што доаѓа наскоро во светот на AI, конкретно за програмирање и без да бидам многу драматичен, мислам дека програмирањето наскоро дефинитивно ќе изумре како што го знаеме сега.

Она што видов е AI целосно го превзеде програмирањето, debugирање на проблем, работа со конзола, документирање, тестирање и сето тоа спакувано во продукт без никаква човечка инѕервенција  0 нула!

Проблемите на кои наиде Ai  што го видов и како ги реши - GPT4 тоа не го може - само за информација.

AGI :)

Сериозно размислувам за промена на кариера само што не знам што :)

Сфаќам ..тоа што е комерцијално достапно и тоа што се готви некаде у лабораторија не сме ни свесни..
Затоа ја дадов и таа споредба, иако не сум по професија ИТ, доста ми се познати некои работи како се развиваат и на каде тераат затоа и направив компарација со веб страните
После 15 години работа во финансиски сектор и анализа на податоци и јас се прашувам на каде ќе се тера...