Автор Тема: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...  (Прочитано 8111 пати)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7191
Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« на: 06 Април 2011, 12:57:37 pm »
Ко што пишува на насловот, имам бандажи со 4-ри штрафа, и сакам да ги сменам главнините или како и да се викаат стручно, со цел да можам да ставам други на кои ке можам да ставам бандаж со 5 штрафа, преголем избор на 17-ки со 5 штрафа има ...

Би ви бил благодарен доколку некој знае да ми каже колку чини оваа постапка, и која димензија да ставам 5х110 или 5х112 ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #1 на: 06 Април 2011, 12:59:19 pm »

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7191
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #2 на: 06 Април 2011, 13:02:31 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Знаеш колку пари чинит, и дали ке мора да менувам нешо друго, имам АБС на предните дискови ???
Тешко е кога си механички неписмен  ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #3 на: 06 Април 2011, 13:10:42 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Знаеш колку пари чинит, и дали ке мора да менувам нешо друго, имам АБС на предните дискови ???
Тешко е кога си механички неписмен  ...
Oва е од 5 штрафа да направи 4, ама идејата е таа. Обратно ќе бидат дупките за твоето. Не сум барал такво нешто...

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #4 на: 06 Април 2011, 16:18:57 pm »
Ко што пишува на насловот, имам бандажи со 4-ри штрафа, и сакам да ги сменам главнините или како и да се викаат стручно, со цел да можам да ставам други на кои ке можам да ставам бандаж со 5 штрафа, преголем избор на 17-ки со 5 штрафа има ...

Би ви бил благодарен доколку некој знае да ми каже колку чини оваа постапка, и која димензија да ставам 5х110 или 5х112 ...

Каков размак имаш сега? 4x??
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #5 на: 06 Април 2011, 16:25:52 pm »
Tommy ова што Дени го постави е адаптер кој служи за менуцање на распоредот на штрафовите,се штрафи на дискот/добошот во случајот кај тебе со 4 штрафа а од него излегуваат 5 штифови или влегуваат 5 штрафа по димензија што се изработени/купени,во твојот случај најмногу би ти одговарале 5х100 или 5х110 но може и други  ама најголем избор на бандаши имаш на споменатите погоре
Цената на адаптериве зависи колку сакаш да се дебели,но не би требало да е повеќе од 100-150 евра,потоа башка штрафовите
Се купуваат,нарачуваат готови прецизно изработени но и можеш да ги напрвиш на дреар(дребонг)
Толку јас знам  ;) :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7191
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #6 на: 06 Април 2011, 17:37:51 pm »
Ко што пишува на насловот, имам бандажи со 4-ри штрафа, и сакам да ги сменам главнините или како и да се викаат стручно, со цел да можам да ставам други на кои ке можам да ставам бандаж со 5 штрафа, преголем
Tommy ова што Дени го постави е адаптер кој служи за менуцање на распоредот на штрафовите,се штрафи на дискот/добошот во случајот кај тебе со 4 штрафа а од него излегуваат 5 штифови или влегуваат 5 штрафа по димензија што се изработени/купени,во твојот случај најмногу би ти одговарале 5х100 или 5х110 но може и други  ама најголем избор на бандаши имаш на споменатите погоре
Цената на адаптериве зависи колку сакаш да се дебели,но не би требало да е повеќе од 100-150 евра,потоа башка штрафовите
Се купуваат,нарачуваат готови прецизно изработени но и можеш да ги напрвиш на дреар(дребонг)
Толку јас знам  ;) :)

Фала на инфото //

Би ви бил благодарен доколку некој знае да ми каже колку чини оваа постапка, и која димензија да ставам 5х110 или 5х112 ...

Каков размак имаш сега? 4x??
Мислам дека се 4x110, ама ке мора да проверам, секогаш некој друг ја носи колата во сервис ...
« Последно менување: 06 Април 2011, 17:40:04 pm Tommy »

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #7 на: 06 Април 2011, 20:46:40 pm »
4x100 се сега на астрата мислам ама не сум сигурен
А за тоа колку коштаат можеш да прашаш на дреар а за готови незнам каде се продаваат :o
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #8 на: 06 Април 2011, 22:04:21 pm »
4x100 се сега на астрата мислам ама не сум сигурен
А за тоа колку коштаат можеш да прашаш на дреар а за готови незнам каде се продаваат :o

Убаво мислиш мали, 4х100 се.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7191
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #9 на: 07 Април 2011, 03:16:39 am »
На еден мој добар другар, татко му е Дреар, работи со такви работи, вчера му пишав, и рече дека може да завршиме работа ...
Само да не ми седи колата кај него подолго време  ... :P:P:P

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10919
  • 430i
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #10 на: 07 Април 2011, 13:07:42 pm »
Не си играј со дреари, земи си профи изработено. Прашај во Тјунинг центар на ул. Железничка.
Башка, внимавај, мислам дека со овие адаптери се менува офсетот на бандажот, може се лажам, ама ако некој бандаж одговарал на Астрата, со овој адаптер нема да одговара.
Башка, толку ли нема избор на бандажи за Астрава, големосериски стандард е 4х100....

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #11 на: 07 Април 2011, 17:02:57 pm »
Во денешно време повеќе стандардот оди на 5 штрафа,веќе нема 4 штрафа на колце  :D
А дали е профи или не и двете луѓе ги прават така да исто е  :D едните се лиени другите сечени на дребонг  :-\ :P
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #12 на: 07 Април 2011, 17:14:35 pm »
Јас дефинитивно би барал бандаж со 4 штрафа што си пасува без адаптер. Ќе ти останат повеќе пари да си ги дадеш на јако бандажче. А според мене твоите бандажи се супер и не би ги ни мењал ама како сакаш. Особено не на тој мотор што едвај има 85,7кс. Многу се убави фабричките.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #13 на: 07 Април 2011, 18:51:37 pm »
Јас дефинитивно би барал бандаж со 4 штрафа што си пасува без адаптер. Ќе ти останат повеќе пари да си ги дадеш на јако бандажче. А според мене твоите бандажи се супер и не би ги ни мењал ама како сакаш. Особено не на тој мотор што едвај има 85,7кс. Многу се убави фабричките.

Види Томи, Дени е во право... Ке лупаш пари без везе... а со уште поголем бандаж колата нема да ти мрда... А и тоа плус ризик е од 4 на 5 трафа со адаптери...

Мој предлог е да ги шибаш фабричките, или ајде ако ти е кеиф... барај бандажи со 4 штрафа

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Совет - Менување од 4-ри на 5 штрафа ...
« Одговори #14 на: 07 Април 2011, 20:55:06 pm »
Зашто да е ризик  ???
не гледам тука никаков ризик освен ако не се добро стегнати адаптерите
А и друго и јас мислам не ти требаат други,одличен фабрички бандаш имаш
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)