Автор Тема: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....  (Прочитано 44192 пати)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #210 на: 23 Септември 2012, 11:41:31 am »
Aстрава е возена повеке на отворено и затоа и толку изджале летвите...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #211 на: 23 Септември 2012, 12:00:51 pm »
Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?
 

Веројатно твојата е произведен веќе со летва на која е отклонет фабричкиот дефект од претходните возила :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #212 на: 23 Септември 2012, 12:18:25 pm »
Djidji,  neznam dali e glupavo prasanjeto spored tebe, kako sakas karakteriziraj go, spored mene forumov e za razmena na informacii itn..itn.. Pa ako tommy smenil del, mozebi ja doznal pricinata od majstorot zosto e toa smeneto i mozebi tommy znael sto predizvikuval toj kvar pred da se smeni delot, pa zatoa prasav uste vo prethodniot post, mozebi istoto se slucuva kaj mene, a i vo prethodniot post napisav znam kaj treba da se odi...

Tommy сменил дел по 100000км и тоа кажа дека удрил со 80 км/h у бетонски лежеќи полицаец. Дали после тоа му тропкало, крцкало или незнам што е апсолутно субјективно и со тоа ирелевантно. Затоа ти реков да одиш да си провериш на мајстор ако се сомневаш во нешто. Незнам што има тука нешто лошо за да ми реплицираш повторно?

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #213 на: 23 Септември 2012, 12:20:52 pm »
Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?
 

Веројатно твојата е произведен веќе со летва на која е отклонет фабричкиот дефект од претходните возила :)

Мојата е купена прва половина на 2008 колку што се сеќавам, значи станува збор за фејслифт.

Зини да ти кажу.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Re: Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #214 на: 23 Септември 2012, 12:26:21 pm »
Djidji,  neznam dali e glupavo prasanjeto spored tebe, kako sakas karakteriziraj go, spored mene forumov e za razmena na informacii itn..itn.. Pa ako tommy smenil del, mozebi ja doznal pricinata od majstorot zosto e toa smeneto i mozebi tommy znael sto predizvikuval toj kvar pred da se smeni delot, pa zatoa prasav uste vo prethodniot post, mozebi istoto se slucuva kaj mene, a i vo prethodniot post napisav znam kaj treba da se odi...

Tommy сменил дел по 100000км и тоа кажа дека удрил со 80 км/h у бетонски лежеќи полицаец. Дали после тоа му тропкало, крцкало или незнам што е апсолутно субјективно и со тоа ирелевантно. Затоа ти реков да одиш да си провериш на мајстор ако се сомневаш во нешто. Незнам што има тука нешто лошо за да ми реплицираш повторно?
voopsto ne rekov deka e nesto loso sto si postiral,  tuku koga dva pati prasav dali moze znae tomi koj se siptomite, ti spomenuvas deka treba majstor,  pa mnogu jasno e deka treba da se odi na majstor,  poentata mi e vo nasoka  deka dokolku taka se odi na majstor direktno koja e poentata na forumot,  neli dopolnitelen sovet, informacija plus itn sekogas e dobrodojdena i edna od celite na sekoj forum.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #215 на: 23 Септември 2012, 12:29:11 pm »
Аха, ОК извини - моја грешка! Погрешно сум те разбрал ... ;)

Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?
 

Веројатно твојата е произведен веќе со летва на која е отклонет фабричкиот дефект од претходните возила :)

Мојата е купена прва половина на 2008 колку што се сеќавам, значи станува збор за фејслифт.



Исто и мојата :)

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #216 на: 23 Септември 2012, 12:31:49 pm »
Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?

Ја немам претставено затоа што татко ми ја вози таа кола моментално. А колку ме служи помнење известувањето стигна некаде пред 2010 година (што е и логично затоа што тогаш сеуште била под гаранција).Јас ретко ја возам од тогаш и немам приметено никаков проблем а и татко ми не се пожалил. Еве разгледај го хрватскиот форум за опел и ќе видиш дека летва е доста спомнувана како проблем. А за знаци и симптоми може и те како да се јават, ја на мојата кола со сменета предница, нови спирали и буфери, тестирани амортизери  сеуште чувствувам цимнување на воланот кога поминувам низ нерамен пат или дупки. А за да се види дали е добра летвата доволно е само поискусен мајстор да ја дигне колата на дигалка или да ја повози малку. Нова летва е доста скапа посебно за коли над 2005 година, затоа најубаво да се бара од растурена кола или некоја тумбана.
Зини да ти кажу.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #217 на: 23 Септември 2012, 12:36:53 pm »
А татко ти ја смени ли летвата кога му дојде известувањето од Авто куќа или сеуште вози со фабричката?

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #218 на: 23 Септември 2012, 12:44:58 pm »
А татко ти ја смени ли летвата кога му дојде известувањето од Авто куќа или сеуште вози со фабричката?
Сеуште е со фабричка. Јас мислам дека ти воопшто не треба да стравуваш. И да се купени колите во исто време дури и со иста нарачка, може доаѓаат од различна производна линија. Може требало да направат само проверка по налог од производителот. Ама кој да знае :D
Зини да ти кажу.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #219 на: 23 Септември 2012, 12:46:21 pm »
ФАЛА NeVeNR !!!

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #220 на: 23 Септември 2012, 13:26:38 pm »
Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?

Ја немам претставено затоа што татко ми ја вози таа кола моментално. А колку ме служи помнење известувањето стигна некаде пред 2010 година (што е и логично затоа што тогаш сеуште била под гаранција).Јас ретко ја возам од тогаш и немам приметено никаков проблем а и татко ми не се пожалил. Еве разгледај го хрватскиот форум за опел и ќе видиш дека летва е доста спомнувана како проблем. А за знаци и симптоми може и те како да се јават, ја на мојата кола со сменета предница, нови спирали и буфери, тестирани амортизери  сеуште чувствувам цимнување на воланот кога поминувам низ нерамен пат или дупки. А за да се види дали е добра летвата доволно е само поискусен мајстор да ја дигне колата на дигалка или да ја повози малку. Нова летва е доста скапа посебно за коли над 2005 година, затоа најубаво да се бара од растурена кола или некоја тумбана.

Лошо сум се изразил тука, да не дојде до забуна. Ова го зборам за другата кола (голф 4), немој да мислиш дека сето тоа го имам сменето на астрата. Астрата има само 55000ккм и освен редовни сервиси друго ништо не и е сменето.

Зини да ти кажу.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #221 на: 23 Септември 2012, 13:32:36 pm »
Хахаха Знам, знам нема гајле ;) Фала уште еднаш!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #222 на: 14 Декември 2012, 19:19:10 pm »
Денес прв пат ми се појави Check Engine на Астрата откако го ставив плинот.

Се испостави на дијагностика дека ми е запалено сијаличето од неквалитетно гориво, а не од плинот. Гориво исклучиво ставам на Лукоил, и на Астрата и на Голфот.

Back to Makpetrol, I guess.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #223 на: 14 Декември 2012, 19:23:27 pm »
Хммм да не „испарил“ пошто ја возиш на плин ?

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #224 на: 14 Декември 2012, 19:40:56 pm »
Имав 3/4 полн резервоар кога го ставив плинскиот уред, и полека си го празнев, тоа гориво ми стоеше веќе месец и нешто во кола. Го трошев пополека,  дека на плин си ја возам Астрата. Бензин користи при палење.