Автор Тема: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....  (Прочитано 44197 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #195 на: 22 Септември 2012, 19:03:51 pm »
Premalku. A i diskovite mnogu malku izdrzale.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #196 на: 22 Септември 2012, 19:20:00 pm »
Premalku. A i diskovite mnogu malku izdrzale.

Кога другар направи катастрофална сообраќајка, и итавме кон местото зашто на нас ни се јави и од тоа што ни објасни, стварно упрпав, брзајки удрив со околу 80км(до тука успеав да намалам кога го видов) врз необележан, диво поставен легнат полицаец направен од бетон ... Мислам дека потоа летвите дадоа душа ....

Дисковите, и не е баш малце, 105к мислам дека е солидна бројка, скоро 6 години стар автомобил ...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #197 на: 22 Септември 2012, 19:28:53 pm »
Дискови обично се мењаат на секоја втора/трета замена на плочките. Ако плочките се мењаат на 60000км, дисковите би требало да тераат 120000км. Тачно дека све зависи од стилот на возење, ама ова е према сервисната книшка.
Летва можеш да заебеш у секое време по ова дупкиве низ Скопјево. Можда требаше да смениш и ланец, ламела, друк лагер и потисна плоча, водна пумпа ... ?

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #198 на: 22 Септември 2012, 19:32:00 pm »
Ланец мислам дека сменив 2010, на 95.000, мора да проверам низ фактурите, ламелата сега за сега е ок ...

Останативе работи, најверојатно после 15.000, на 120к ...

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #199 на: 22 Септември 2012, 20:45:41 pm »
a koj e znakot deka letvite se za menjanje ?? se slusa nekoj zvuk cuka nesto, na dupka se oseka nesto ili ??
zosto koga ke fatam nekoja dupka na desnata predna strana kako da slusam nekoj cuden zvuk ,,kako nesto da e razlabaveno..bidejki imam astra H 1.4 pa najverojatno isto e, ili pak koga se znae deka se otideni sponite ili stabilizatori kako gi vikaat ili ova se dve razlicni raboti, koj se siptomite ??se slusa nesto ili ?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #200 на: 22 Септември 2012, 23:01:45 pm »
Оди кај што центрираат предници нека ти ја проверат ...

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Re: Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #201 на: 23 Септември 2012, 00:29:50 am »
Оди кај што центрираат предници нека ти ја проверат ...
dobro be djidji znam deka treba da ja odnesam,  ama ete posto tommy menjal moze da kaze barem da imam vo predvid,, ako naletam na nekoj majstor lazgo....

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #202 на: 23 Септември 2012, 00:58:01 am »
a koj e znakot deka letvite se za menjanje ?? se slusa nekoj zvuk cuka nesto, na dupka se oseka nesto ili ??
zosto koga ke fatam nekoja dupka na desnata predna strana kako da slusam nekoj cuden zvuk ,,kako nesto da e razlabaveno..bidejki imam astra H 1.4 pa najverojatno isto e, ili pak koga se znae deka se otideni sponite ili stabilizatori kako gi vikaat ili ova se dve razlicni raboti, koj se siptomite ??se slusa nesto ili ?

Не би знаел да ти ја кажам разликата кога се отидени спони и стабилизатори затоа што не сум имал искуство со тоа, но, кога имаш отидена летва, тогаш се слуша тап звук, како да удира некоја тенка шипка врз метал, и ова посебно доаѓа до израз кога возиш по нерамен пат, таму најлесно се приметува тропањето...

Не е страшно, нити скапо, и мој совет ти е откако ке ги смениш, веднаш да идеш на центрирање предница, зашто изречито ми беше кажано од Маршер да не ги возам така, и отидов кај Караџа, и завршивме работа ...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #203 на: 23 Септември 2012, 08:47:35 am »
Малку да појаснам,се работи за долгите спони на летвата, не е во прашање целата летва....Има на нив зглобчиња, кои добиваат луфта, малку е потешко возилото + нашите патишта и не траат долго...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #204 на: 23 Септември 2012, 08:49:11 am »
letva na 100kkm?

Не сфатив во кој контекст е прашањево, многу или малку ти се чини?

Нека и е на здравје :)

Што дискови стави и која цена се ?

Околу 50-60 Е беа комад, а ке мора Маршер да го прашам, зашто ептен у брзање го фатив, и не успеав да го прашам за типот...

Дисковите се Delphi и чинеа 3600 ден.

И да појаснам околу издржливоста на дисковите.Поновите дискови не се прават за да издржуваат многу , туку да се засили ефикасноста на кочењето.Имам муштерии кои прават споредба со старите возила, како поминале 200000км и дисковите се уште биле добри.Да, меѓутоа патаот измината со кочење на тие дискови поминат при кочење и брзина од 100км/ч е двојно поголем од истите услови кај новите дискови и плочки.
Сега на некој можеби му е побитна трајноста, а на некој заштитата на сопствената глава и евентуално главите на сопатниците, а можеби и на другите учесници во сообраќајот.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #205 на: 23 Септември 2012, 09:01:35 am »
Дискови обично се мењаат на секоја втора/трета замена на плочките. Ако плочките се мењаат на 60000км, дисковите би требало да тераат 120000км. Тачно дека све зависи од стилот на возење, ама ова е према сервисната книшка.
Летва можеш да заебеш у секое време по ова дупкиве низ Скопјево. Можда требаше да смениш и ланец, ламела, друк лагер и потисна плоча, водна пумпа ... ?

Према сервисна книшка пишува дека возилото на пример , троши 6,5 л/100км. Имав случај со калос, каде муштеријата се желеше дека му троши 12л на отворено.Неколку пати беше проверувана колата и сите параметри беа ОК.На крајот го замолив да го наполниме резервоарот до врв и да отидеме  до Табановце и назад, ама јас да ја возам колата.Поминавме точно 100км и на бензиска дополнивме 6 л бензин.
Доколку испаднеше поинаку, бевме договорени бензинот јас да го платам.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #206 на: 23 Септември 2012, 10:26:24 am »
Летвата е и фабрички проблем на астра H, пошто мене пред некоја година ми стигна писмено известување за смена на летва од Авто Куќа на нивна сметка ама поради немање на време не отидов :D. Имам читано по форуми дека некои менуваат и на 40-50ккм.
Зини да ти кажу.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #207 на: 23 Септември 2012, 11:22:26 am »
Не сум слушнал, можда. Чудно мене не ми стигнало ништо, NeVeNR, не можам да најдам каде си ја претставил колата-може малце подетално...?

@marsher како што реков све зависи од стилот на возење и условите на патот, најверојатно во Германија возат по убави патишта и кочат на време ;)

@Mickoos глупаво ти беше прашањето: "кој е знакот дека летвите се за мењање" :) Кој е знакот дека забот е расипан? Ако нешто се сомневаш поготово околу предница, нема тука консултација со три лица-право на операција :D

@Тommy а да се заменевте со Фаланга и така ја продаваше Астрата? Гледаш он ти ја обожава Астрата, а тебе ти треба економично градско возило, лесно за паркирање, да не се расипува, редовно одржавано, зимски гуми, прв газда ... Кола саглам си имаш - никој нема да може да те зеза на факс за Спаркот :) Фаланга од друга страна ќе се измоча од радост што си му го остварил сонот, а ќе доплати можда и со некое лаптопче, камера или сл. ;)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #208 на: 23 Септември 2012, 11:33:27 am »
Се решив да ја возам уште некоја година Астрата, веќе е отпочната процедура за поставување плински уред, така да, и најбитниот сегмент, економијата ке ми биде решен ...

А и, не верувам дека на Фаланга ке му врши работа кола со 2 врата, семеен човек е ...

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Re: "Carbon" Opel Astra GTC 2006 Ecotec 1.4 66KW Enjoy ....
« Одговори #209 на: 23 Септември 2012, 11:35:39 am »
Djidji,  neznam dali e glupavo prasanjeto spored tebe, kako sakas karakteriziraj go, spored mene forumov e za razmena na informacii itn..itn.. Pa ako tommy smenil del, mozebi ja doznal pricinata od majstorot zosto e toa smeneto i mozebi tommy znael sto predizvikuval toj kvar pred da se smeni delot, pa zatoa prasav uste vo prethodniot post, mozebi istoto se slucuva kaj mene, a i vo prethodniot post napisav znam kaj treba da se odi...