Автор Тема: Бришачите се активираат на прекинувачот за светлата  (Прочитано 3729 пати)

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Со кој интерфејс правиш дијагностика ??? ОБД2 е само конокторот, стандардизиран е, го има на сите понови коли ама интерфејсот е различен :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
E vaka se stanuva serviser be...obd ova obd ona i strucnjak preku nok :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Можеш и кај Чомбе-Сашо да ја однесеш, мислам дека имам и број, ако треба кажувај да барам...

Чомбе е добар...

Јасмин не е електричар...електроничар е...не мешајте баби и жаби...

Отсутен outlawbt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
@VTR: Изгледа имаме различна перцепција за поимот интерфејс - како и да е :)
@proff: Сервисирањето го оставам на сервисерите, јас само си штедам по некој денар на вчитувањето на кодовите за грешки ;)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Само ти штеди си...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Можеш и кај Чомбе-Сашо да ја однесеш, мислам дека имам и број, ако треба кажувај да барам...

Чомбе е добар...

Јасмин не е електричар...електроничар е...не мешајте баби и жаби...
Можи и бајач да е,битно тој тоа шо можи да го направи и поправи неможат другите ‘мајстори‘,‘електричари‘ и продавачи на ма**ња за бубрези. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
@outlawbt добро, со кој интерфејс правиш дијагностика ???


Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
@VTR: Изгледа имаме различна перцепција за поимот интерфејс - како и да е :)
@proff: Сервисирањето го оставам на сервисерите, јас само си штедам по некој денар на вчитувањето на кодовите за грешки ;)
И демек ако си го исчитал кодот на грешка  се е решено ?

Отсутен outlawbt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Механичар ја сервисира колата - јас му ги доставувам резултатите од дијагностиката и супер си ја брка работата ;)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Па не ќе да е се баш така... ;)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Маршер сакаше да ти каже дека дијагностиката не претставува само читање на грешки, туку многу повеќе од тоа како на пример мерни блокови, адаптации, кодирање итн итн.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Епа интерфејсот ти е ККЛ ;)

Отсутен outlawbt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Фала stig за преводот. Фала VTR за појаснувањето. Океј мое извинување ако користам погрешни термини - сепак реков дека сум новајлија во автомобилизмот. Еве да се поправам: грешките кои ги јавува компјутерот му помагаат многу на механичарот да го лоцира и реши проблемот брзо и ефективно. Значи имам кабел, vcds lite софтвер, вчитувам грешки, не правам дијагностика. Досега не ми се јавил таков проблем да треба некој да ми прави комплетна дијагностика.
Сега ваљда сите се задоволни, можи да прекиниме со off-topic :)

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
И го реши ли проблемот ???