Автор Тема: Grande Punto - прашање за прозорот  (Прочитано 3841 пати)

Отсутен aceX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Grande Punto - прашање за прозорот
« на: 31 Јули 2012, 22:24:43 pm »
  Имам Grande Punto 1.2 / 65hp. Го купив од Automobile SK пред 7 месеци. Немав прилика да ја возам многу заради работа, па таман и седнав летово, на изминати само 970 KM ми блокира електричниот прозор од лева страна. Тргнав за на сервис (од Ресен за Прилеп бидејќи во Битола биле на колективен) нешто крцна на вратата и на пола пат сам проработи, ама кога ќе го спуштам најдолу стаклото цело го снемува, а на другата врата секогаш се гледа врвот од стаклото. Толку многу сум се изнервирал што дури размислувам и да го продавам. Ако на не цели 1000 км ми се јави прв дефект на 10000 ... ќе се бркам со тркалата по пат  >:(
  Ако има некој што се разбира, ќе го замолам да ми каже што може да биде дефектот (дали е нешто сериозно што би и останало во навика или се случува), дали да ја носам на сервис да ја расклопуваат цела врата  >:(  >:(  или нека турка така ако турка. Колата е под гаранција се разбира ама не ми е по ќеф да ја расклопуваат уште ... не истестирана што се вика.
 ??? ??? ???

Благодарам,
Поздрав

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #1 на: 31 Јули 2012, 22:29:05 pm »
Носи во сервис. Нова кола е тоа, не смее такви пропусти. Нема што да се расклопува тука, ако напраат штета ќе си ја средат.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #2 на: 31 Јули 2012, 22:29:24 pm »
Носи си на сервис слободно, не дозволувај да чепка некој мајстор кој ке се учи на твојата кола ...

Колата ти е под гаранција, и нема зошто да се нервираш, ситен проблем ...

Члинки ме претркал ..

Отсутен aceX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #3 на: 31 Јули 2012, 22:51:01 pm »
Нема шанси да ја носам кај некој unknown механичари, само муабетот ми беше да не и станат во навика ваквите откажувања, ако има некој искуство со ваков сличен проблем со Grande ќе замолам да ми даде повод да не ми се одмили колата :) . зошто до сега колку што знам другари со гранде пунто никој за ништо ми се немаше пожалено ... напротив.

Благодарам за брзите одговори

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #4 на: 01 Август 2012, 01:26:06 am »
Ехм :) Шиткај го - не си ти за ФИАТ ако ова те изнервирало ;D Се шалам, веројатно е излезена од лежиште воџицата за прозорот (паушална претпоставка), но што и да е, во АутоСК ќе го средат веднаш... во меѓувреме избегннувај манипулација со тој прозорец, да не си напраиш поголема беља и да ти остане отворен, па да се чудиш ако ти заврне дожд :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2513
  • Дете Битолчанче
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #5 на: 01 Август 2012, 01:54:12 am »
или уште полошо можи да се скрши ...

на татко ми порано на типото му заглавуваше понекогаш се до денот дури не заглави и пукна на 10000 парчиња :)
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #6 на: 01 Август 2012, 10:48:50 am »
Нова кола е. Дефекти треба да се јавуваат кога е многу нова и кога е многу стара колата. Нека не те изненадува. Тоа што не чини фабрички ќе се среди под гаранција и после ќе тераш без проблем. Не се нервирај и не мисли на продавање. Се ќе биде во ред.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #7 на: 01 Август 2012, 11:18:55 am »
пријател носи таму у овластен сервис,ќе ја продаваш зошто се заглавил прозорот,знам дека е ново ауто,али никој не е безгрешен

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #8 на: 01 Август 2012, 11:30:19 am »
Гаранција.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #9 на: 01 Август 2012, 12:42:24 pm »
Колата е под гаранција, оди во овластен сервис и ќе ти ја средат :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен aceX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #10 на: 01 Август 2012, 16:13:37 pm »
Благодарам за советите, мислам дека ќе и дадам шанса :). Многу ја засакав колата и можеби затоа ме изнервира овој не толку страшен "дефект". Во право биле кога ќе речат "Не фрлај мерак на ништо".

Овој коментар ми ги смири живците :)

Нова кола е. Дефекти треба да се јавуваат кога е многу нова и кога е многу стара колата. Нека не те изненадува. Тоа што не чини фабрички ќе се среди под гаранција и после ќе тераш без проблем. Не се нервирај и не мисли на продавање. Се ќе биде во ред.

Благодарам Falanga и

Tnx 2 all :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #11 на: 01 Август 2012, 16:22:26 pm »
Овој коментар ми ги смири живците :)

Нова кола е. Дефекти треба да се јавуваат кога е многу нова и кога е многу стара колата. Нека не те изненадува. Тоа што не чини фабрички ќе се среди под гаранција и после ќе тераш без проблем. Не се нервирај и не мисли на продавање. Се ќе биде во ред.

Благодарам Falanga и

Што бе благодарам.... Чекам пиво на собир ;)

Поздрав и се најдобро.

П.С. Истото важи и со префрлање податоци на нов хард диск. Откако ќе купиш нов хард диск податоците од стариот не ги бриши едно недела дена. Измачи го убаво новиот хард диск и ако не цркне после недела дена бриши податоците од стариот. Со секоја машинерија и електроника е исто. Кога е скроз ново има зголемени шанси да цркне.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #12 на: 01 Август 2012, 17:45:37 pm »
@aceX

Детски болести ... ;)

Отсутен aceX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Grande Punto - прашање за прозорот
« Одговори #13 на: 01 Август 2012, 19:27:44 pm »
@aceX

Детски болести ... ;)

ХА ХА ХА ХА ХА .... good one :D :D

Овој коментар ми ги смири живците :)

Нова кола е. Дефекти треба да се јавуваат кога е многу нова и кога е многу стара колата. Нека не те изненадува. Тоа што не чини фабрички ќе се среди под гаранција и после ќе тераш без проблем. Не се нервирај и не мисли на продавање. Се ќе биде во ред.

Благодарам Falanga и

Што бе благодарам.... Чекам пиво на собир ;)


Нема никаков проблем за пиво, повели во Ресен па и ќе се повозиме со Grande то :D :D

Поздрав