Автор Тема: Оптика, проверка на подвозје  (Прочитано 2545 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Оптика, проверка на подвозје
« на: 26 Јуни 2012, 10:09:44 am »
Ај кажете некое добро место кај да направам оптика.... вчера го фукнав аутото во еден кратер со 60 на саат, се рашрафи колата, прегореа двете дугачки. Скоро сум сигурен дека геометријата е сјебана, кажете кај ќе ми ја дотераат „под конец“ и колку ќе ме чини „задоволството“?

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #1 на: 26 Јуни 2012, 10:29:49 am »
Оваа тема ке му користи на секој со 17,18,19 бандажи кој идел од Штип преку Свети Николе за Куманово ...

Почна да ми влече колата у десно по возење на оваа делница ... Супер што се отвори темава ...

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #2 на: 26 Јуни 2012, 10:33:53 am »
Прво добро провери дали има нешто за менување или се искривило или се растропало,не се брзај веднаш да ја центрираш.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #3 на: 26 Јуни 2012, 10:53:55 am »
Прво добро провери дали има нешто за менување или се искривило или се растропало,не се брзај веднаш да ја центрираш.

Вака на возење ништо не приметувам, нема вибрации, тропкање, ја однесов на заобиколница да ја повозам брзо - ништо сумњиво нема.

БАТ, кога е воланот прав, предните тркала се исправени 90 степени во однос на подлогата, додека задните со горнот дел се малку навнатре. А сега кога ја гледам можам да се кладам дека и предното и задното тркало се под ист агол во однос на вертикалната оска, што не треба да биде така! ^*#!&^#%*&^!%#*@&^%#

A бааги ја опнав, у пизду матер, да не беа cross гумите (појачани околу бандажот за light offroad вожња) ништо чудно да ја скинев предната лева.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #4 на: 26 Јуни 2012, 11:00:04 am »
Jas bi ti predlozil da odis vo Kisela voda,pozadi studentskiot Pelagonija. Ne mi teknuva kako se vikase servisot,vazno deckite samo toa rabotat.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #5 на: 26 Јуни 2012, 11:22:08 am »
Avto mobil ako ti e za amortizeri priverka. Vo butel.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #6 на: 26 Јуни 2012, 11:30:45 am »
Jas bi ti predlozil da odis vo Kisela voda,pozadi studentskiot Pelagonija. Ne mi teknuva kako se vikase servisot,vazno deckite samo toa rabotat.

Кај Аце милиш порано татко му работеше Мето?

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #7 на: 26 Јуни 2012, 12:29:03 pm »
Ne mi teknuva kako se vika deckoto... u taa ulickata naredena so kocka.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #8 на: 26 Јуни 2012, 12:33:32 pm »
аце мислам исправува бандажи а за центрирање има еден кај фабриката технички гасови скопје ТГС, одма до неа е,во влае.има една гаража и пишува центрирање...
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #9 на: 26 Јуни 2012, 12:38:16 pm »
Грешка си борче исправува бандажи аце центрира и двајцата се околу пелагонија затоа си г и помешал

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #10 на: 26 Јуни 2012, 14:39:56 pm »
Иди на Илинденска до BMW сервисот дечките се ќе ти проверат, а позади и сервис имаат

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #11 на: 26 Јуни 2012, 15:39:03 pm »
Центрирање на предница...

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,3891.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #12 на: 26 Јуни 2012, 19:42:49 pm »
Имаше некоја ваква тема и претходно, мое мислење е дека и Аце (син му на Мето) во КВ, и на илинденска момците многу коректно си ја вршат работата. Цена на предница е 500, комплет предница/задница 800. Кај Аце проверка е 300, а кај овие на Илинденска момците, МЕНЕ (доста редовен сум таму со колите), не ми земале до сега за проверка, но можно е да наплатуваат нешто...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Оптика, проверка на подвозје
« Одговори #13 на: 26 Јуни 2012, 19:45:22 pm »
Ни мене ми немаат земено ако не е спремна за центрирање предницата, а ми имаат и кажано на проверка можам да отидам кога сакам.