Автор Тема: Зошто никогаш нема да возам на плин / Безбедност кај возилата на плин  (Прочитано 8165 пати)

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
ја размислував да ставам плин во зафирата ама некако ми е ризично . пред 2 недели кога бев да ја рагистрирам колата у опел напраив муабет со еден што работи таму и он беше скептичен у врска со плин ми викам абе бенезин си е бензин ако денеска системите за плин се доста безбедни сепак  бензин и нафата се посигурно и ме премисли

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
ја размислував да ставам плин во зафирата ама некако ми е ризично . пред 2 недели кога бев да ја рагистрирам колата у опел напраив муабет со еден што работи таму и он беше скептичен у врска со плин ми викам абе бенезин си е бензин ако денеска системите за плин се доста безбедни сепак  бензин и нафата се посигурно и ме премисли

Немам слушнато ниту прочитано сообраќајка на кола само на бензин да се запали. Никогаш.

Секогаш станува збор за плински коли.

Можеби не сум во право, ама јас сум коркач и во догледна иднина (освен можеби ако не е фабрички, па дури и тогаш би се думал) не би возел на плин.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Како бе не си слушнал за кола само на бензин. Има безброј случаи побарај по нет ќе видиш. Од друга страна колку од возилата за кои си слушнал со плин имале правилно инсталиран и А-тестиран уред. Иначе и јас возам на бензин меѓутоа не ми е страв од плински уреди со оглед на тоа дека при удар попрво ќе пушти резерварот за бензин отколку оној за плин.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
И двете горива за да се запалат треба искра(ако имате по дома нешто на плин пробајте да запалите со цигара ќе видите дека неможе).
Разликата е што бензинот кога се пали има по експлозивно палење од плинот. Е сега плинот побрзо се шири...
Нема некоја разлика и двете горива доколку дојдат до искра ќе се запалат а и има неповратни вентили кои треба да бидат пречка за поголемо палење. Затоа ако се става плин треба да се стави ко што треба.

А статистички гледано повеќе се палат коли не бензин отколку на плин.

Немам некоја страна да фатам во случајов ама мислам дека подеднакво е опасно доколку се случи поопасна собраќајка.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
@VTR a be loso e toa. No ramkovnite sigurno vgraduvale vo nekoja garaza vo Cair.. I zatoa e taka posle. A be podaleku od niv. Koj ne gi znae skapo ke gi plati. Zatoa imaat specijalen rezim..

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Вие никако немојте да возите на плин. А јас ќе си возам, да влезам во статистиката... ;D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
A be marsher.. Vo pravi si ... sekoj so ksmetot.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Не е до к'сметот, до А-тестот ќе да е.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
За ладата купивме плински уред ловато од макпетрол многу одамна, го местеше овластен сервисер, се атестираше во Скопје..
Е сега, чувал господ од беља ама колку што мене ми кажа монтерот, боцата се полни на 2,5 бари а држи притисок / удар од 25 бари и има 4 безбедносни неповратни вентили кои дозволуваат проток на плин само во една насока, значи назад во боцата да не оди плин а со тоа и оган ваљда...

10 години возиме на плин и пак би возел.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Чудно како дошло до експлозија кога се работи за директен судар. Боцата ваљда е позади.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Цитат
Директорот на поштата во Чаир и висок функционер на ДУИ, Насер Османи кој е познат како Командант Бреза , се уште е во критична состојба по сообраќајната несреќа што ја преживеа вчера кај Долно Блаце.

Од Ургентниот центар велат дека Османи е се уште во животна опасност поради тешки повреди на главата.

Сообраќајката се случила вчера околу 11:30 часот, кога автомобил на Македонски пошти „волксваген кеди“ со кое управувал Османи се судрил со автомобил „БМВ“, кога се враќал од Косово.

Османи се здобил со тешки изгореници, откако експлодирал плинскиот уред во возилото.  Во сообраќајката повреден е и неговиот сопатник, но и возачот на „БМВ“-то.

Ова не е единствен случај кој сум го прочитал кога станува збор за плинот па затоа никогаш не би се осмелил да возам на плин.

Знам дека многумина возат на плин и тврдат дека е безбедно да се вози па ако имате време продискутирајте ги фактите за/против.

Од ова напишаново погоре не е ништо точно. Прво сообраќајката не се случи во Долно Блаце туку во Визбегово точно кај Актива Петрол. Дечкото не е повреден од боцата. Другиот со БМВ-то пренесуваше шипки во кола и од ударот шипките излетаа од предното стакло на БМВ-то и удрија директно во главата на Насер Османи. Е сега проблем беше тоа што од некоја кола шиштеше плин, само незнам од која, неможев да видам и лугето што беа тука сакаа да ја сечат врата на БМВ-то со шмишајбна, за да го извадат човекот. Инаку немаше никаква експлозија
« Последно менување: 03 Јуни 2012, 12:33:26 pm ZilePunto »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Јас исто се посомневав во веродостојноста на веста. Добро е што има некој да разјасни.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ај малце објаснување како излетале шипките од ЗАДНО стакло при ДИРЕКТЕН судар и повредиле некого во другата кола!?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Eve na benzin sto se desava i toa so Mercedes G-500 ! So site mozni sistemi za bezbednost !

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1404524

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Ај малце објаснување како излетале шипките од ЗАДНО стакло при ДИРЕКТЕН судар и повредиле некого во другата кола!?
По грешка сум пишал. Поправено

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Се посомневав и јас за екслозија, нема ништо изгорено на ниедна кола и нема на  ниедно место бела пена од ПП апарат...