Автор Тема: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив  (Прочитано 46447 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Подобро оригинали на 30к, отколку чкарт на 15к сакаш да кажеш. Може да.

Иако јас од тој за полен кога се градеше зградава, извадив цигла наместо филтер. Бетониран беше. За 1 година и 10000км. Ама бар да се усиса на 10-15к ако веќе го менуваш на 30к. Ем и ќе го видиш со очи дали е земја полн, или може да се користи. :)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Е да, тоа е добра работа, да се провери на 10 к тие за воздух (ако е лесно достапен) и полен. Инаку, се е релативно, ако живееш во место со високо воздушно загадување, нормално дека ќе менуваш порано :)

Ама кој размислува толку детално ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Јас полен менувам на 30к
Другите филтри со секоја промена.
До сеа не сум имал никакво проблеми.
Секогаш ми е пуштено на 2 „дувалото“ :) Ако не дува во мене го вртам на шофершајбна.
Алфата нема 1-2-3-4 :) има потенциометар и секогаш е на половина.

Сеа баш менував полен на Алфата. Точно 30к откако ја зедов.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
I jas polen na sekoj vtori.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
И тоа јас го користам баш сеа периодов интензивно.

Алергија иам на полен.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
I jas polen na sekoj vtori.

За мојата кола ОЕМ филтер за полен е 450 денари, така да сите филтри ги менувам на секој сервис, односно еднаш годишно а маслото го менувам на 7000км, односно 2 пати годишно. Филтерот за масло го менувам еднаш годишно или на секое второ менување масло. Бидејќи секогаш користам исто масло, моторот е нов и не го загадува толку маслото, башка на плин, па не гледам потреба зошто на секое менување н масло да го менувам и филтерот. Ко демек треба ама мислам дека е претерување.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Нели масло се менува секоја година? Или ете во твојот случај 15к километри?

Ете во мојот случај масло се менува на 24 месеци или на 30 000км.

Да не ти го сликам сега упатството.

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг:
« Одговори #187 на: 28 Април 2015, 12:34:35 pm »
I ja go menjavam filterot za polen na 15k kilometri ;D

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
filter za maslo, filter za polen, filter za vozduh, zaedno si site 3 filtri za plin gi menuvam ednas godisno na 10-12 k pominato na redoven servis vo automobile sk, filtrite za plin gi menuvam vo plimont, filter za benzin go menuvam preku eden servis, do sega nikakvi problemi.. od automobile sk insistiraa da smenat svekici na 55k ama eve me na 65k seuste so fabrickite svekici teram nemaat gajle
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Кај мене филтерот за полен е на многу пристапно место, зад фиоката кај совозачот, така што многу лесно може да се извади за проверка. Еднаш годишно не е на одмет да се извади и провери. Ако е многу извалкан лесно може да се примети, мојот беше црн и имаше ѓубре пред него. Препорачливо е пред да се стави новиот филтер да се помине местото со правосмукалка.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Па кажи кој е тој сервис, поентата е да знаеме каде да не одиме, односно да припазиме ако одиме на сервис.
Сервисот се вика “Стевиќ“ и се наоѓа зад Порта Влае

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Познати дубари по сервисите и како да с&
« Одговори #191 на: 28 Април 2015, 21:22:12 pm »
Баткава има интересни видеа
https://www.youtube.com/watch?v=EZbAi7bfMNw

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
@darkomic
A тој сервис делува прилично среден овака на око.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #193 на: 29 Април 2015, 17:07:56 pm »
Комшија ја носи стално колата (опел вектра) кај него и сега за сега нема никакви забелешки.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
@darkomic
A тој сервис делува прилично среден овака на око.

Затоа и јас ја однесов колата таму. Немаше да имам замерки доколку мајсторот си ја завршеше до крај работата, дури и ќе го препорачав. Меѓутоа тој беше последен што работеше на возилото и тоа баш во тој дел каде што беа откачени кабелот и цревото од сензорот. А и по процедурата во сервисното упатство на Авео тој сензор треба да се откачи кога се менува ребрастиот каиш.
Јас му ја оставив колата кога се договоривме и само му реков да ми се јави кога ќе биде готов. Не ми беше битно брзо да ја поправи колата туку квалитетно.