Автор Тема: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив  (Прочитано 46418 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Ако мерката е "квалитет на уље во процети", ја лично би мењал штом падне под 50%.....  Не сакал да возам уље со квалитет 10% Ако е нешто друго нешто,  тогаш,  друг муабет :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Во билокој сервис/мајстор, прашајте си за цена унапред, доколку колата ви е на странски табли. Цената може да се каче дури до 150% од почетната откако ке видат странски табли.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Не се вози до 0% ваљда? Интересно е што го има тој сензор, ако некогаш одиш на подолг околу 500км пат баш примети кој е квалитетот на старт и на крај.

Се надевам ќе ми текне нареден пут :)

Ако мерката е "квалитет на уље во процети", ја лично би мењал штом падне под 50%.....  Не сакал да возам уље со квалитет 10% Ако е нешто друго нешто,  тогаш,  друг муабет :)

Ерм... поише му доаѓа како "Service reminder", односно она што кај други коли се појавува како клуч на инструмент таблата. Не е дека уљето отишло јабана, туку дека треба у скоро време да го смениш :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Во билокој сервис/мајстор, прашајте си за цена унапред, доколку колата ви е на странски табли. Цената може да се каче дури до 150% од почетната откако ке видат странски табли.

Каде, и за што ти дадоа цена 150% повисока од почетната?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Викни му инспекција, секако 99% не се легални мајсторите

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Дечки некој предлог за добар сервисер за фиат а да не е илија ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Zare

Sent from my F5 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Fala bushav


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #219 на: 26 Декември 2017, 08:43:45 am »
Јас сум на запад и пак менувам на 10-15к километри, иако најчесто во сервис ми велат нема потреба. Моето оправдание е, јас си плаќам, јас си одлучувам.

Мечето го купив од дилер на мерцедес. Првиот сопственик бил вработен во тој дилер и е сервисиран единствено таму. Сите сервиси му се со 0в-40 Мобил 1 масло на 15к километри.
pameten coek. ow40 mobil1 na 15k, poubo nesto zravje. plus garant i orig. filter si staal sigurno, sea motorce svicarac...
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #220 на: 12 Јануари 2018, 13:21:01 pm »
Педерите од МИДА

Во гарантен рок пред 2 години ми променија црево за поврат на нафта пошто течеше и мирисаше во колата


Денес сеуште во га6 рок неќат да го сменат. Не спаѓало во гаранција. А тогаш спаѓаше.

Им е криво зашто дефектот се случи 10 дена пред крај на гаранција.

Педери. Изгубија клиент шо прави 2пати годишно сервис по 6000 ден заради црево од 2500мкд

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #221 на: 12 Јануари 2018, 13:24:11 pm »
Педерите од МИДА

Во гарантен рок пред 2 години ми променија црево за поврат на нафта пошто течеше и мирисаше во колата


Денес сеуште во га6 рок неќат да го сменат. Не спаѓало во гаранција. А тогаш спаѓаше.

Им е криво зашто дефектот се случи 10 дена пред крај на гаранција.

Педери. Изгубија клиент шо прави 2пати годишно сервис по 6000 ден заради црево од 2500мкд

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Ако имаш документ ништо не ти можат

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #222 на: 12 Јануари 2018, 13:46:24 pm »
Педерите од МИДА

Во гарантен рок пред 2 години ми променија црево за поврат на нафта пошто течеше и мирисаше во колата


Денес сеуште во га6 рок неќат да го сменат. Не спаѓало во гаранција. А тогаш спаѓаше.

Им е криво зашто дефектот се случи 10 дена пред крај на гаранција.

Педери. Изгубија клиент шо прави 2пати годишно сервис по 6000 ден заради црево од 2500мкд

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Имав сличен гаранциски проблем со Фиестата што ми е во фамилија. Барав од менаџмент да ми се објасни зошто 5те години гаранција кои ги добив со колата не го опфаќаа проблемот со кој се соочуваше колата.

Нивното објаснување беше дека првите 2 (или 3) години опфаќаат се, додека во останатите години гаранцијата важи само за мотор, менувач и уште некои работи, контрадикторно на она тврдење дека гаранцијата е целосна во сите 5 години кое го добивме кога ја купувавме колата. По објаснувањето следеше проценка на делови + работна рака за отстранување на проблемот во вредност од 14000+ денари.

Исто како и ти, и ние одлучивме проблемот да го решиме надвор од официјален сервис, заедно со голем сервис кој следува на колата. Поради што се такви, изгубија голем+мал сервис во вредност од 500-600 евра, а ние изгубивме желба колата да продолжиме да ја сервисираме кај нив и понатаму.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #223 на: 12 Јануари 2018, 13:52:09 pm »
Мене пак ми пушти термостатот и почна да тече антифриз и без проблем го заменија. Ама секако не ја сервисирам кај нив колата после истекот на гаранцијата. :D

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив
« Одговори #224 на: 12 Јануари 2018, 13:54:35 pm »
Ама мене и првиот пат ми беше после тие фамозни 2 години.

Се правдаат дека тогаш прогледале низ прсти што воопшто не е така.
Тогаш платив 10% согласно со поминатата км од 50 000 до 60 000 км се доплаќа 10% од вредноста.

Сега имам 89000 км и треба да платам 40%.

Исто е се

Сега одам во ДПИ

Sent from my SM-G935F using Tapatalk