Автор Тема: А-тест за клима фолии?  (Прочитано 18870 пати)

Отсутен Joo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
А-тест за клима фолии?
« на: 14 Мај 2012, 14:53:04 pm »
Имам ставено клима фолии у новус уште пред 2-3 години,на сите 4 стакла + задња шофершајбна 50%, немав проблеми до сега ама никакви, 100 пати ме стопирала полиција, ама ништооо за фолиите, но ме стопира републичка полиција пред Гостивар и ете ти беља, немааа за што друго да се фатат и се фатија за а-тест за фолии, имав среќа не ми пишаа казна, де вади ги одма, де изгреби ги, едвај се разбравме и едвај ме пуштија, сакам да прашам за А-тест за фолии кој правел да пише искуство. Дека морам да ги извадам предните тоа знам, договорив веќе.

Мислам на потребни документи, од каде што, постапка на машински факултет, постапка во МВР, и конечна цена за А-тестот.

Благодарам однапред,

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #1 на: 14 Мај 2012, 15:57:06 pm »
Ajde eden Report od Masinski :) Ke ja objasnam postapkata se kako sto odi i kako odese kaj mene :

Prvo, postaviv kaj vozackoto i suvozackoto staklo 30% folii, se ostanato bese zatemneto so 50% folii, osven sofersajbnata, normalno...Foliite se najeftina varijanta, gi najdov u ramstore za 175 den rolna, montazata sam ja izvrsiv...

Otkako se montiraat, postapkata e sledna:

Jas bidejki sum od Tetovo, otidov na tehnicki vo istiot grad i pobarav zapisnik i upatnica do masinski..deckite sreduvaat dokumentite i se kupuvaat takseni marki od 200den ( sega veke kako uplatnici )..Seto toa se stava vo plik koj e zapecaten od strana na tehnickiot..

Potoa sledno e zakazuvanje termin na masinski..Odkako ke vi zakazat si praite edna fotokopija od soobrakajnata i odite na zakazaniot termin..

E sega..tuka lezi ezot :) vleguvam ja so kolata, a bev prilicno siguren deka ke me rusat za prednite stakla..ali me interesirase cisto, ne me boli tase za 175 denari folija...Prvo lugeto tamu znaci mi ja proverija cela kola, site broevi, dimenzii na gumi, broj na motor, sasija i sto ne znam sto..Ja gi gledam sto praat i se cudam, im vikam ALO DOJDOV ZA FOLII :) tie aber nemaat..

Otkako se proverija, se fatija za foliite..na prv pogled mi rekoa, prednite ti prekoracuvaat... i ajde da merat, prednite stakla sose folija izvadija 34% propus na svetlina, odnosno 66% zatemneto..tuka zastanuva prikaznata. Nema nitu eden procent tolerancija od nivna strana, znaci mora da se vadat...jas posto znam kako odi vadenjeto, dodeka tie razgovaraa megu sebe ja gi izvadiv prednite folii..Povtorno zapocna merenjeto..gi merat site stakla i gi zapisuvaat vo zapisnik, bez razlika dali ima folija ili ne..Sofersajbnata izvadi 70% propus, znaci 30% fabricki zatemneta, suvozackoto i vozackoto izvadija 74% propus na svetlina, sto znaci 26% se fabricki zatemneti...Zadnite so 50% folija mi gi merea, izvadija 18% propus na svetlina, sto znaci 82% zatemneti ( sto moze da se zakluci deka foliite ne se so tocna merka ). Se toa e zapisano vo zapisnik, vi davaat uplatnica od 1425 denari + 50 den taksena, uplatuvate i zemate dokumentot odma ili posle nekolku casa i odite vo vasiot tehnicki kade treba da gi vnesat u soobrakajna...Jas utre ke odam na tehnicki bidejki deneska kasno ke mi go zemat dokumentot, pa ke postiram i slika od soobrakajnata... Happy End

No...ne i za eden decko so golf VI koj bese odma posle mene za istiot A-test..Coekot izvadi dokumenti deka montiral u Novus folii od 150 evra ( 30% )...isto komplet ko kaj mene..Arno se bese srekno se dodeka mister Masinski tehnicar ne mu go postavi aparatot na prednoto suvozacko staklo i pokaza 30% propus na svetlina...Smeni izraz coekot...Im kazuvase deka tie od tamu mu kazuvale deka ke pomine i sto ne znam drugo, no pravilata se pravila..Vrabotenite mu kazaa sto treba da napravi i coekot izleze od garazata so Los izraz..Zal mi e, no dobro e sto ja toa go vidov i ete mozam da spodelam edno iskustvo ovde so vas..

Znaci, koj saka da ima zatemneti stakla ( atestirani ) , neka zaboravi na prednite..i ne odete po pamet na firmi koi sakaat samo da iskesiraat kesh od vas i da vi kazuvaat prikazni za procenti i dozvolenost..Ako tolku nekoj saka da postavi napred, mu preporacuvam neka odi na masinski i neka gi zamoli vrabotenite da gi merat fabrickite prozori i togas da barate folija so prikladen procent na zatemnuvanje...so eden zbor, otkazete se podobro..

Celokupni trosoci:

250 den takseni marki
1425 den a-test

Vkupno 1675 den

Prosta Matematika: 1675 den < 18 000 den kazna za folii

Toa e od mene...mozam sega na raat da vozam i da ne me gnjavi nepismena policija...

p.s Se izvinuvam do Dog, no mislam deka treba da se znae realnosta

Отсутен Joo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #2 на: 14 Мај 2012, 15:59:20 pm »
фала пуно

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #3 на: 14 Мај 2012, 20:25:53 pm »
Дали мора да се прави а-тест? бидејки имам слушнато дека ако имаш два ретровизори дозволено е да се затемнат стаклата на задните врати и задната шофершајбна.дали мора атест или е дозволено и без атест?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #4 на: 14 Мај 2012, 20:26:27 pm »
Не е дозволено без атест... ама 99% возат без атест...

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 377
  • ? ? ?
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #5 на: 16 Мај 2012, 15:03:40 pm »
Во поеманципирани земји не ти треба атест за фолии позади Б столб, но кој нас обаче ти треба  :-[

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #6 на: 16 Мај 2012, 17:22:01 pm »
Дали мора да се прави а-тест? бидејки имам слушнато дека ако имаш два ретровизори дозволено е да се затемнат стаклата на задните врати и задната шофершајбна.дали мора атест или е дозволено и без атест?
Ako ako imash napred dva retrovizori dozvoleno e 30%,a nazad ako sakash i 100%ama se zavisi do dzandarot sto ke te zastane,nekoj pat negi interesira sto pishuva vo zakon

Отсутен dcs

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #7 на: 29 Мај 2012, 21:47:28 pm »
Ajde eden Report od Masinski :) Ke ja objasnam postapkata se kako sto odi i kako odese kaj mene :

Prvo, postaviv kaj vozackoto i suvozackoto staklo 30% folii, se ostanato bese zatemneto so 50% folii, osven sofersajbnata, normalno...Foliite se najeftina varijanta, gi najdov u ramstore za 175 den rolna, montazata sam ja izvrsiv...

Otkako se montiraat, postapkata e sledna:

Jas bidejki sum od Tetovo, otidov na tehnicki vo istiot grad i pobarav zapisnik i upatnica do masinski..deckite sreduvaat dokumentite i se kupuvaat takseni marki od 200den ( sega veke kako uplatnici )..Seto toa se stava vo plik koj e zapecaten od strana na tehnickiot..

Potoa sledno e zakazuvanje termin na masinski..Odkako ke vi zakazat si praite edna fotokopija od soobrakajnata i odite na zakazaniot termin..

E sega..tuka lezi ezot :) vleguvam ja so kolata, a bev prilicno siguren deka ke me rusat za prednite stakla..ali me interesirase cisto, ne me boli tase za 175 denari folija...Prvo lugeto tamu znaci mi ja proverija cela kola, site broevi, dimenzii na gumi, broj na motor, sasija i sto ne znam sto..Ja gi gledam sto praat i se cudam, im vikam ALO DOJDOV ZA FOLII :) tie aber nemaat..

Otkako se proverija, se fatija za foliite..na prv pogled mi rekoa, prednite ti prekoracuvaat... i ajde da merat, prednite stakla sose folija izvadija 34% propus na svetlina, odnosno 66% zatemneto..tuka zastanuva prikaznata. Nema nitu eden procent tolerancija od nivna strana, znaci mora da se vadat...jas posto znam kako odi vadenjeto, dodeka tie razgovaraa megu sebe ja gi izvadiv prednite folii..Povtorno zapocna merenjeto..gi merat site stakla i gi zapisuvaat vo zapisnik, bez razlika dali ima folija ili ne..Sofersajbnata izvadi 70% propus, znaci 30% fabricki zatemneta, suvozackoto i vozackoto izvadija 74% propus na svetlina, sto znaci 26% se fabricki zatemneti...Zadnite so 50% folija mi gi merea, izvadija 18% propus na svetlina, sto znaci 82% zatemneti ( sto moze da se zakluci deka foliite ne se so tocna merka ). Se toa e zapisano vo zapisnik, vi davaat uplatnica od 1425 denari + 50 den taksena, uplatuvate i zemate dokumentot odma ili posle nekolku casa i odite vo vasiot tehnicki kade treba da gi vnesat u soobrakajna...Jas utre ke odam na tehnicki bidejki deneska kasno ke mi go zemat dokumentot, pa ke postiram i slika od soobrakajnata... Happy End

No...ne i za eden decko so golf VI koj bese odma posle mene za istiot A-test..Coekot izvadi dokumenti deka montiral u Novus folii od 150 evra ( 30% )...isto komplet ko kaj mene..Arno se bese srekno se dodeka mister Masinski tehnicar ne mu go postavi aparatot na prednoto suvozacko staklo i pokaza 30% propus na svetlina...Smeni izraz coekot...Im kazuvase deka tie od tamu mu kazuvale deka ke pomine i sto ne znam drugo, no pravilata se pravila..Vrabotenite mu kazaa sto treba da napravi i coekot izleze od garazata so Los izraz..Zal mi e, no dobro e sto ja toa go vidov i ete mozam da spodelam edno iskustvo ovde so vas..

Znaci, koj saka da ima zatemneti stakla ( atestirani ) , neka zaboravi na prednite..i ne odete po pamet na firmi koi sakaat samo da iskesiraat kesh od vas i da vi kazuvaat prikazni za procenti i dozvolenost..Ako tolku nekoj saka da postavi napred, mu preporacuvam neka odi na masinski i neka gi zamoli vrabotenite da gi merat fabrickite prozori i togas da barate folija so prikladen procent na zatemnuvanje...so eden zbor, otkazete se podobro..

Celokupni trosoci:

250 den takseni marki
1425 den a-test

Vkupno 1675 den

Prosta Matematika: 1675 den < 18 000 den kazna za folii

Toa e od mene...mozam sega na raat da vozam i da ne me gnjavi nepismena policija...

p.s Se izvinuvam do Dog, no mislam deka treba da se znae realnosta

Благодарам за исцрпното објаснување, пред некој ден ги затемнив после Б столб, на фолијата пишуваше 35% баш ме интересира што ќе кажат на атест, ама мислам дека ќе отидам во Аутомакедонија место на машински факултет.
dcs

Отсутен Joo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: А-тест за клима фолии?
« Одговори #8 на: 05 Јуни 2012, 15:09:10 pm »
       Е вака, да објаснам на форумџииве, завршив со А-тест за фолиите и тоа од АМСМ, дечкото пред мене зборуваше за машински, еве и друго искуство од АМСМ.
          Вака оди законски, предна шофершајбна затемнетост до 25%, предни стакла до 30%, задни стакла и задња шофершајбна до 100%. Одиш на технички (АМСМ) и зимаш документи (записник за вонреден/делумен технички, молба до МВР за упатување на А-тест), цена 289,00 ден. Одиш во МВР(отсек сообраќај) даваш молба, уплатница од 50,00 ден(административна такса) и документ за технички(записник), НАГЛАСУВАШ!!! дека сакаш да одиш во АМСМ на А-тест, ти даваат документ(упатница за А-тест до АМСМ скопје), одиш назад на технички(АМСМ), плаќаш 50,00 ден(административна такса) и 1200,00 ден, чекаш еден ден, и добиваш документ со кој одиш во МВР, даваш уплатница со 110,00 ден и ти внесуваат во сообраќајна, VGRADENI FOLII NA ZADNI BOCNI STAKLA I ZADNO STAKLO, и ќе ти лупнат печат  ;D.
Комплетна цена  1699,00 денари, иначе 300 евра глоба, па видете што се повеќе исплати  ;D.
        Ова е искуство од Куманово, така оди процедурата за А-тест од АМСМ, секако останува опцијата со машински, али за форумџииве од другите градови подобра е мојата опција, ќе си завршат се во нивниот град за ден два.

На предните стакла не ставајте фолии, зошто и јас имав па морав да ги извадам за А-тест, фабричката затемнетост за Peugeot 308 беше 27% на предните стакла, така да знаете дека и на другите понови возила имате фабричка затемнетост до мах 30% на бочните стакла, така да не ни ставајте на предните.
Постои опција да ставите фолии напред после А-тестот, со послаба затемнетост, али на своја одговорност.

Поздрав до сите