Автор Тема: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(  (Прочитано 47826 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
колку што сум јас информиран, во разговор со некои стручни лица и секако упознаени со проблематиката, (не значи дека не грешам) по европскиот закон, не смеат да казнуваат се додека не се исполнат одредени услови и правила... про и основно некоја дозвола треба да добијат (појма немам која) второ треба сите камери да бидат прописно одбележани со соодвете сообраќаен знак и трето треба да има обучен кадар за управување со тие камери...

сега за сега, камерите се користат само за видео надзор кога проаѓа некоја делегација странска, однапред се гледаат раскрсниците низ кои треба да помине делегацијата за да се увиди нешто околу бебзедноста ако има проблем... и како што рекоа, бидејки снимаат камерите цело време (во фрејмови од по 1 секунда) видео записите ке се користат по потреба ако на пример некој опљачка банка, за да се види кај отишле, таблици, ликови и слично... колку што знам видео записите не се адекватен доказен материјал за на суд, иако судијата има право да ги земе во обзир ако е тоа пресуден видлив доказ...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Искрено, со толку будали што прелетуваат на длабоко црвено, ќе бидам среќен кога ќе започнат регуларно да функционираат.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Ако ме имаат пишувано за секое тазе жолто што го имам фатено, продажба на трособен стан у Скопје нема да ме покрие за казни.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #288 на: 22 Ноември 2014, 13:33:42 pm »
Според некои информации камерите кои се поставени низ Скопје, ќе проработат од први Јануари

http://analitika.mk/kamerite-prorabotuvaat-kaznite-ke-stignuvaat-po-poshta-4316
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #289 на: 22 Ноември 2014, 13:35:57 pm »
Ова е малку дискутабилно. Што ако колата тој ден ми ја позајмил комшијата, па помине на црвено да речеме, ја ке му ја плакам казната ?

Цитат
Заедно со видеозаписот и со фотографијата полицијата прави записник за казна за сторениот прекршок и му го испраќа на домашна адреса на сопственикот на возилото.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #290 на: 22 Ноември 2014, 13:41:00 pm »
Не само што е дискутабилно, туку накај рекла-казала завлекува. Како е законски регулирано ова?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #291 на: 22 Ноември 2014, 13:57:46 pm »
Како што и секаде каде што функционира ваквиот систем на казнување. Како и да е ова ке ја подигне дефинитивно културата на еден левел погоре, ке се избегнува педерското бутање во раскрсниците од страна, оставањето на колите каде ке им текне и најбитното ке се намали поминувањето на црвено. Стравот ке почне лозјето да го чува.
« Последно менување: 22 Ноември 2014, 14:03:24 pm achtung »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #292 на: 22 Ноември 2014, 14:10:33 pm »
Ова е малку дискутабилно. Што ако колата тој ден ми ја позајмил комшијата, па помине на црвено да речеме, ја ке му ја плакам казната ?

Цитат
Заедно со видеозаписот и со фотографијата полицијата прави записник за казна за сторениот прекршок и му го испраќа на домашна адреса на сопственикот на возилото.
Ke vnimavas na koj ke mu ja davas kolata a I toa niv ne gi interesira ke treba ti da se boris so komsija bratuced brat I sl.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #293 на: 22 Ноември 2014, 16:28:03 pm »
Od koga se zbori za ova i na kraj nisto.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #294 на: 22 Ноември 2014, 16:34:20 pm »
Тој што ја возел тој ќе си плати, затоа кола не се дава на било кој. Ако не испадне фер и не плати, ќе го видиш колку ти бил пријател и ќе ти биде памет за друг пат.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #295 на: 23 Ноември 2014, 02:08:14 am »
Во оваа епизода имаше превара со камерите  8)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #296 на: 23 Ноември 2014, 11:00:53 am »
Нека работат и нека казнуваат. Ако возите нормално нема од што да се плашите. Просто.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #297 на: 23 Ноември 2014, 11:22:19 am »
Па више у оваа држава казнувањето на обичниот граѓанин е нормално, односно само тоа остана....Ако сте од големото добро утро никој не ве пипа а другите кој ги е.е преживувајте

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(
« Одговори #298 на: 06 Декември 2014, 18:52:17 pm »
Ако ме имаат пишувано за секое тазе жолто што го имам фатено, продажба на трособен стан у Скопје нема да ме покрие за казни.

има друг проблем, луге масовно навлегуваат на дебело жолто а на сред раскрсница му е црвено, а има и по нив што навлегуваат на црвено, па овие што им е зелено мораат со свирење да поминуваат раскрсница. Не дека не сме за Европа, ова го нема ни во тунгузија, а казнување спрема камера имаше уште во СФРЈ во Белград, Загреб... Туку има и друго, се сеќавам 1995 кога се пушти одење во Грција, за 1 Мај бев на Касандра. На одење пред мене едни одеа со нова фиат брава а пред нив некој пријатели... не ја знаеја кратенката за Ринг Роад преку затворот, па влетаа во Солун. На семафор едниот поминал , а вториот од безразложен страв да не се изгуби влегол на врвено...таму го начекал грк таксиста со мерцедес и му го масакрирал крилото. Дошла полиција, платил казна а му го земале и зелениот картон, штета голема, за среќа немало повредени... Т.Е. сакам да кажам  тој што му е зелено има право да влезе во раскрсница и да те гледа дека одиш на црвено... ама кај нас некој мислат дека не е така, има случаи ако си сам на зелено на црвено да ти одат 3-4 коли и не те шмирглаат, посебно ако си со мала кола.. а и ако дојде до дешавка а ти си на таа улица што е зелено САМ, како ќе докажеш дека тебе ти било зелено ? Затоа во цел културен свет има камери...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk