Автор Тема: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...  (Прочитано 42186 пати)

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #300 на: 09 Декември 2012, 03:14:35 am »
I mean.. come onnn.. Прават од Apple еден телефон и успеваат да го зафркнат делот oд него кој го прави телефонот пренослив/мобилен, АНТЕНАТА, од друга страна корејциве прават 150 телефона и сите им функционираат, и телефоните не ги кријат во Area 51, и не прават презентации кои се во стилот: "ОВА Е ВАШИОТ МЕСИЈА И СПАСИТЕЛ, НЕВЕРОЈАТЕН Е, ПРАВИ ЧУДА (му викате треба да одам на семејна вечера, тој ве носи во стриптиз бар, односно магично ве телепортира) !!!", и пак им се продаваат ко алва Самсунзите, и уште нешто, избор на телефони во ајфон продавница ЦРН и БЕЛ (поскап на времето зошто морале да го измијат), од друга страна си одиш си бираш Самсунгче од најмало до најголемо, па и цена да ти одговара, па и да ми падне да не мора да земам кредит да го оправам. И како заклучок не хејтам ајфони туку моментално доста ограничувања има, имаат во најава некој поефтин модел (најверојатно во рангот на светиот дух), па тогаш можеби ќе бидам и сопственик на нешто такво, сега за сега Андроид платформата ги надминува моите дневни потреби.

Ова ако не е хејтање тогаш не знам што е. Да изнесеше релевантни информации па ајде да ти поверувам дека не хејташ, но со овие небулози кои ги наброја тешко.
Сеа малце ојаснување у кратки црти: немаше никаков проблем со антената(можеби на 0,00000000001% од 4-ките и тоа првата серија); читни малце дали сите андроид телефони се толку перфектни; епл се ориентираат само кон премиум сегментот моментално и парче прават иако вадат само еден модел годишно; белиот ајфон никогаш не бил поскап(во епл стор); заради таа фрагментација андроидот не го достигнува максимумот; види колку е да се смени екран на галакси с3;
Очигледно е дека не ја пратиш многу мобилнава индустрија и дека не си некој голем познавач на истата, па така друг пат пред да напишеш таков пост, информирај се малце повеќе од маалските рекла-казала муабети.

Само да ти кажам дека јас ги користам и двата оперативни, и нормално и двата си имаат предности и недостатоци така што сум колку толку објективен. И мислењево го пишав во „контра“ стил само затоа што ме иритираат такви постови каде се пишува и плука по нешто(било што) без никаква основа, а не заради мое фаворизирање на одреден бренд.

 

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #301 на: 09 Декември 2012, 04:02:25 am »
...

Ова ако не е хејтање тогаш не знам што е. Да изнесеше релевантни информации па ајде да ти поверувам дека не хејташ, но со овие небулози кои ги наброја тешко.
Сеа малце ојаснување у кратки црти: немаше никаков проблем со антената(можеби на 0,00000000001% од 4-ките и тоа првата серија); читни малце дали сите андроид телефони се толку перфектни; епл се ориентираат само кон премиум сегментот моментално и парче прават иако вадат само еден модел годишно; белиот ајфон никогаш не бил поскап(во епл стор); заради таа фрагментација андроидот не го достигнува максимумот; види колку е да се смени екран на галакси с3;
Очигледно е дека не ја пратиш многу мобилнава индустрија и дека не си некој голем познавач на истата, па така друг пат пред да напишеш таков пост, информирај се малце повеќе од маалските рекла-казала муабети.

Само да ти кажам дека јас ги користам и двата оперативни, и нормално и двата си имаат предности и недостатоци така што сум колку толку објективен. И мислењево го пишав во „контра“ стил само затоа што ме иритираат такви постови каде се пишува и плука по нешто(било што) без никаква основа, а не заради мое фаворизирање на одреден бренд.

 

Да, мобилната индустрија не ми е примарно поле на работа, и не оспорив дека и Apple прават парче, но затоа можеби како IT човек сум понапреден корисник на мобилните уреди, и сум свесен која корист можам да ја извлечам од истите, претендирам сам да си поправам моите мобилни уреди, и сега засега сум прилично успешен во тоа, имам отворено и iPhone и некои други уреди од Apple ако тоа менува нешто, од друга страна имам и работено на развивање на мобилни апликации, и моментално работам на една, а тоа како некој го презентира своето мислење не би требало да те наведе дека истото заради стилот на пишување е рекла-казала муабет, фрагментацијата дозволи да денес можеш да пишуваш на форумов од неколку различни уреди и истите да можеш да си ги дозволиш, и повторно ќе речам дека да, ако можам би земал и iPhone, ми се допаѓа ease of use концепцијата на работа и имплементирање на истата како репер за квалитет во крајните кориснички апликации и со тоа малку воведување ред за тоа како ќе изгледа една апликација наменета за обичните корисници, е јас не сум еден обичен корисник за разлика од нив, затоа сакам малку повеќе слобода кај уредите кои ги користам и истите ги преферирам, а тоа не ме прави личност која мрази се друго. И без иритации, без чешања и без плунки (50 евра казна е)... ;D

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #302 на: 09 Декември 2012, 20:19:46 pm »
Епа друже претходниот пост воопшто не ми личеше дека го пишувал некој ИТ ентузијаст,  и еве се извинувам доколку те навредив некако со мојот пост, не ми беше тоа намерата., само сакав да укажам на некои работи кои ги имаше наведено ти(и кои малце ми звучеа „лаички“). Како и да, се разбравме.

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #303 на: 09 Декември 2012, 21:04:11 pm »
Епа друже претходниот пост воопшто не ми личеше дека го пишувал некој ИТ ентузијаст,  и еве се извинувам доколку те навредив некако со мојот пост, не ми беше тоа намерата., само сакав да укажам на некои работи кои ги имаше наведено ти(и кои малце ми звучеа „лаички“). Како и да, се разбравме.


Уживај, таман работа, немаше навредување или било што во тој контекст, дозволено е несогласување на форумов како и на сите останати, бев спремен да добијам негативни критики без разлика чија страна ќе завземам. И од самото појавување на уредите спомнати овде се појави нивна маса на корисници кои си ги сакаат или мразат истите тие уреди.. :) Муабетов е ко на алфаџиите и волксвагеновците.. ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #304 на: 10 Декември 2012, 15:03:04 pm »
Најава за Samsung Galaxy S4.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #305 на: 10 Декември 2012, 15:23:39 pm »
Хмм.. викаат речиси нескршлив дисплеј, има шанси да видиме телефон со флексибилен дисплеј, технологија која веќе неколку години фигурира на саемите.. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #306 на: 10 Декември 2012, 15:56:50 pm »
Преку таквото од „речиси нескршливи“ дисплеи... http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1900.msg339158.html#msg339158 ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #307 на: 10 Декември 2012, 16:12:53 pm »
Не зезај, овој од секогаш имал üбер скршлив дисплеј :)

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #308 на: 10 Декември 2012, 16:20:54 pm »
Не пишува нишо за дигитајзерот, само за дисплејот.. ;D


Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #309 на: 08 Февруари 2013, 10:29:24 am »
Apple falling behind in smartphones, Samsung a 'great competitor,' says Steve Wozniak



Apple co-founder Steve Wozniak has never shied away from expressing his thoughts on internet policy, phone design, or the Steve Jobs biopic. Now, in comments given at the Businessweek Best Brands Awards and published at German magazine WirtschaftsWoche, he says Apple is in danger of losing out with smartphones. "Currently, we are in my opinion somewhat behind with features in the smartphone business," he said (translated from German), in response to a question about Apple's record sales and profits.

While he praises Apple and its ability to garner loyal fans, he says the company needs to work to maintain it. "Others have caught up. Samsung is a great competitor. But precisely because they are currently making great products." Wozniak maintains a pretty minimal connection to Apple, and he certainly won't be directly influencing future projects. His current comments echo previous ones: among other things, he's said before that though he still uses an iPhone, its interactions are "more awkward" than those on Windows Phone, though he also said Windows Phone's design beat Android's by a wide margin.

http://www.theverge.com/2013/2/7/3963962/steve-wozniak-apple-falling-behind-in-phones-samsung-great-competitor

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #310 на: 27 Февруари 2013, 14:16:39 pm »
Samsung Galaxy S3 е прогласен за најдобар паметен телефон на Global Mobile Awards кои се одржаа на Светскиот мобилен конгрес во Барселона. За најдобар таблет компјутер е прогласен Nexus 7 на Google и Asus.


Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #311 на: 27 Февруари 2013, 14:17:25 pm »
Местено.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #312 на: 27 Февруари 2013, 14:18:06 pm »
хехе Сум го погодил насловот на темата...

Отсутен caki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 318
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #313 на: 15 Март 2013, 22:49:40 pm »
Пристигна и Кралот 4
 http://www.gsmarena.com/samsung_i9500_galaxy_s4-5125.php

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #314 на: 16 Март 2013, 16:26:21 pm »
S4 ne e kral. S4 e imperija.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need