Автор Тема: Понуда за филтри и масло  (Прочитано 12085 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #45 на: 20 Април 2013, 23:44:24 pm »
последен пат менував на пунтото и го исеков филтерот на пола да видам што се крие

страшно,тиње,тиње,тиње на секаде

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #46 на: 20 Април 2013, 23:47:02 pm »
Ви скапал филтерот, од таму е тињата :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #47 на: 21 Април 2013, 22:17:28 pm »
pa koa menuvaat filtri od 500 denari na 50.000km

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен salt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 286
  • Opel Astra fan
    • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Одг: Re: Понуда за филтри и масло
« Одговори #48 на: 29 Април 2013, 22:25:29 pm »
Глеам филтри има некои полски филтрон и други спрски не фо запамтив името, па совет лој е поарен??

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #49 на: 29 Април 2013, 22:31:27 pm »
Filtron се дел од Affinia Group - америчка капитална групација. Ги користам три-четири години и се прилично добри.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #50 на: 29 Април 2013, 22:55:00 pm »
Toa e 8 години старо возило, Симо збореше за поновите возила. Новите Опели немаат, а и Киа исто (за Хјундаи незнам, ама претпостављам дека и тие немаат).
kijata sigurno ima sum smenil mnogu isto i hyundai a za opel do pred nekoja godina imaa sega neznam kako e so najnovite modeli

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #51 на: 29 Април 2013, 22:56:53 pm »
И ја мислам како Симо.
Друга забелешка имам: Често слушам - не вози на резерва, ќе ти се запуши ситото, филтерот или што и да е од ѓубрето у резеварот. Тоа ѓубре е механичко и нерастворливо во бензин/нафта и се таложи на дното. Арно ама доводот за гориво од резервар е до самото дно за да се искористи горивото што повеќе нели и прашањето е што има врска дали возиш со полн или празен резевар кога од исто место влече гориво. Ако има ѓубре ќе го повлече и со полн и со празен резервар, така да уопште нема врска дека не треба да се вози на резерва, зборам конкретно за запушување од ѓубре - ладењето на пумпата ако е потопна е друга работа!
ne vozi na rezerva i treba da ima poveke gorivo vo rezervarot za ladenje na pumpata

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #52 на: 29 Април 2013, 23:02:30 pm »
ОК за ладење на пумпата, иако се лади и со самиот проток на гориво низ неа, објасни ми за резервата. Еве да речеме дека пумпата не е потопна ...

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #53 на: 29 Април 2013, 23:18:01 pm »
ОК за ладење на пумпата, иако се лади и со самиот проток на гориво низ неа, објасни ми за резервата. Еве да речеме дека пумпата не е потопна ...
ОК за ладење на пумпата, иако се лади и со самиот проток на гориво низ неа, објасни ми за резервата. Еве да речеме дека пумпата не е потопна ...
da talka e se ladi i od samiot protok no i od samiot benzin vo rezervarot ,spored mene ne treba da se vozi na rezerva posto kaj nas kvalitetot na bezinite e katastrofa i se sobiraat razni prljastini i moram da kazam vo nekoi slucai i voda,  nazalost toa e nasata makedonija

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #54 на: 29 Април 2013, 23:23:48 pm »
+1

Поентата ми беше дека водата и ѓубрето одат на дното, да - АМА кога возиш и со полн и со празен резервар црпиш гориво од иста точка (значи водата или ѓубрето исто ќе влегуваат и при полн и при празен резервар).

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #55 на: 30 Април 2013, 00:12:27 am »
кога ќе остане без гориво и ќе створи вакум тогаш повлекува поголем дел од тињата у резерварот
јас лично никогаш не би возел на резерва,што ме кошта 500 денари да ми се мафтаат у резервар,можеби некогаш и негде ќе притребаат

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #56 на: 30 Април 2013, 00:16:00 am »
Од коа имам плин на колата, а тоа е веке 6 години, повеке од 4-5 литри бензин не сум имал во резервоар, а ене и сеа повеке од 3 литра немам, па немам проблем со бензинската пумпа, ниту изгорела, а си пали супер на бензин.
Е сеа ако бензинската пумпа кај мене се разликува од бензинските пумпи на новиве коли, ондак друга работа

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #57 на: 30 Април 2013, 00:24:15 am »
се разликува,не е потопна,а и ти немаш дизни туку карбуратор,ако нешто извади го испери го и ко нов ќе биде :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #58 на: 30 Април 2013, 00:25:27 am »
кога ќе остане без гориво и ќе створи вакум тогаш повлекува поголем дел од тињата у резерварот
јас лично никогаш не би возел на резерва,што ме кошта 500 денари да ми се мафтаат у резервар,можеби некогаш и негде ќе притребаат

Има црево за изедначување на притисокот во резерварот со атмосферскиот, а и на самото капаче има дупче... Нормално дека не се практикува вожња на резерва и тоа од повеќе причини. Сабајле кога палиш (кога сите колоиди се исталожени), према вас би требало само ѓубре, незнам, муљ и вода да повлече :) И самата конструкција на резерварот, како и поставеноста на усисното црево од пумпата се на адекватно место. Доколку се сомневаш (имаш проблем) најдобро е да се испразни и исчисти резерварот, не ти помага тука избегавање возење на резерва со цел избегнување на евентуални нечистотии у системот за напојување со гориво. Има и адитиви за разградување на истите, зависи од која природа се, нормално и дали е бензин или нафта...

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Понуда за филтри и масло
« Одговори #59 на: 30 Април 2013, 10:13:42 am »
И сеа - се менува или не филтерот за гориво? :D

Шала на страна - кога купував филтри во Аутофилтер, дечкото таму ми кажа дека на мојата кола филтер за гориво не се менува.

А сервисерот кој го правеше сервисот, вика дека се менува, го виде - некаде позади, од лева страна, пред задното тркало. Чинел ~ 1.500 денари.

А еве и фото доказ.