Автор Тема: Run Flat гуми  (Прочитано 3893 пати)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Run Flat гуми
« на: 08 Април 2012, 15:59:10 pm »
Дали некој има искуство со ваков вид на гума ? Нејзини мани и предности ? Јас знам само дека тежат може дупло од обичната, и дека се мести со посебен ваљак на вулканизер.

За тие што незнаат , еве ден клип.

http://www.bridgestone.com.au/tyres/technologies/rft/default.aspx
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #1 на: 08 Април 2012, 16:35:29 pm »
Епа ете, ги кажа главните мани: Тежина, и не може секој вулканизер да ти ја намести :) И + уште нешто, понеудобни се од соодветните неранфлет претставници. А предноста се знае! Ако се дупне, жена ми може да стигне до дома без да ја исцепи, за разлика од обична, со која ќе стигне до дома, ама после тоа е неупотреблива :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #2 на: 08 Април 2012, 16:41:28 pm »
Симо, да сето тоа го кажува на клипот, ама како се покажува гумата на нашите патишта ?  Реклама како реклама, само што не кажале дека сама вози :)) Друго е вака кога ке чуеш од некој што ја возел. Удобноста е многу битна, нешто и читав дека не е многу добра за мокри патишта...
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #3 на: 08 Април 2012, 16:48:02 pm »
Брат ми вози на мерцедесот runflat гуми, со зимските не се пожали, Dunlop Wintersport 3D, а не сум чул ни со летниве некоја поплака. Не ми текнува што гума беше, мислам дека е Dunlop Sport Maxx... не сум го прашал, ама не се пожалил до сега... Знам дека на истиот мерцедес со спортско подвозје, што го имавме на тестирање, runflat гумите брат ми го предомислија од спортско подвозје. Се чувствуваше секое камче на патот. Буквално секое! Потвердо од Стилото мое беше. Голем дел од тоа чувство припишувам на runflat гумите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #4 на: 08 Април 2012, 16:51:31 pm »
Значи не се за мене :(  Моето има спортско подвозје, и вака со обична гума ја чуствувам подлогата... 
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #5 на: 08 Април 2012, 17:21:17 pm »
Рачунај ко` да возиш 18-ки со 245/35 профил :D
Јас ги размислувам за Алфата, ако се свичувам на торусна плинска боца (сега имам цилиндрична), ама некако ме одвраќа цената (30-тина % повисока) и слабиот избор на нашиов пазар.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #6 на: 08 Април 2012, 17:33:04 pm »
Мене ми даде еден пријател за некоја компензација, 4 Бridgestone turanza 300 RFT, и сега може да се сликам избрзав...
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #7 на: 08 Април 2012, 17:37:34 pm »
Ем потешки, ем понеудобни. Ја би играл на варијанта „шиткај!“ ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #8 на: 08 Април 2012, 17:39:07 pm »
Идат одма во „продавам“ тема-та :)
>>>>><<<<<

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #9 на: 08 Април 2012, 17:52:54 pm »
Рачунај ко` да возиш 18-ки со 245/35 профил :D
Јас ги размислувам за Алфата, ако се свичувам на торусна плинска боца (сега имам цилиндрична), ама некако ме одвраќа цената (30-тина % повисока) и слабиот избор на нашиов пазар.

Ако туриш торусна боца, земи си спреј за лепење гуми, и повторно багажникот е твој.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #10 на: 08 Април 2012, 18:07:36 pm »
Yarre, на еден колега со таков сет за гуми (фабрички на нова мазда 6), му се деси да исцепи гума на дупка (по дождливо време) кај Струга во незгодно време - петок навечер. За жал, само шлеп служба му помогна во тој случај, а и тоа не беше брзо решение.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #11 на: 08 Април 2012, 18:27:59 pm »
Run Flat му е мајката ако е  вулканизерoт во радиус од 30 км :)))
>>>>><<<<<

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #12 на: 08 Април 2012, 18:55:40 pm »
Ран флет не се за кај нас. Барем според мене. Што повисок профил тоа подобро. Искрено... Пробано.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #13 на: 28 Мај 2012, 20:32:14 pm »
Една од работите ради кои се одвратив од купување на BMW 5ка, е токму Runflat гумите ( покрај Еко кожата за седиштата ).

Морам да признаам дека на тест возењето не осетив неудобност, иако претходно бев спремен баш на тоа да обрнам внимание.  Сигурен сум дека се потврди, но не многу, и веројатно одлично функционираа со подвозјето на BMW-то, кое е познато и по држењето но и по мекоќата на возење.

Треба да најдеме начин да направиме тест на некое наше возило, кое го знаеме у прсти, со стандардните гуми, па да пробаме и Runflat  едно ден два. Со тоа ќе дадеме вистинска оценка за гумиве, секако на нашиве сокаци и патишта.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Run Flat гуми
« Одговори #14 на: 30 Мај 2012, 19:29:48 pm »
Imam vozeno e90 so vakvi gumi,za komocijata nemozam da sporedam zosto nemam vozeno takvo so obicni gumi,znam samo deka se dosta skapi,a okolu komocijata vo sporedba so drugi koli,nisto osobeno,bas e udobno.
Okolu profilot konretno ovie imaa dosta visok okolu 60,inace cenata im e visoka mislam deka ne se isplati,pa i ne e nekoja muka da smenis guma 15 minuti rabota e