Автор Тема: ЕКО куќи  (Прочитано 1449585 пати)

Отсутен Filipz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7410 на: 16 Август 2020, 23:02:55 pm »

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7411 на: 16 Август 2020, 23:06:02 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Отсутен Filipz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7412 на: 16 Август 2020, 23:10:15 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7413 на: 16 Август 2020, 23:19:31 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?
Да
Има влез за ладна вода и за топла,и излез за мешана. Ако поврзуваш машина за алишта, ќе го подесиш на 30, за да не ги исфарбаш алиштата и да јадеш ќутек 😀

Отсутен Filipz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7414 на: 16 Август 2020, 23:35:35 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?
Да
Има влез за ладна вода и за топла,и излез за мешана. Ако поврзуваш машина за алишта, ќе го подесиш на 30, за да не ги исфарбаш алиштата и да јадеш ќутек 😀
Само купатило ми е за жал, машините се на друг водомер, за година и нешто 5 рачки за тушеви стопив, ај налет тоа, децава дур се бањаат без надзор да не напраат беља...

Отсутен Rosso Corsa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 96
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7415 на: 16 Август 2020, 23:40:47 pm »
Дечки искуство со КенПанел има ли некој? Ме интересира како се со изолација овие контејнери што ги продаваат? Може ли да се живее во нив постојано?

И има ли некоја подобра солуција од нив за која вие би се одлучиле?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7416 на: 16 Август 2020, 23:41:18 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?
Да
Има влез за ладна вода и за топла,и излез за мешана. Ако поврзуваш машина за алишта, ќе го подесиш на 30, за да не ги исфарбаш алиштата и да јадеш ќутек 😀
Само купатило ми е за жал, машините се на друг водомер, за година и нешто 5 рачки за тушеви стопив, ај налет тоа, децава дур се бањаат без надзор да не напраат беља...
Има и батерии со ограничувач за температура, измислени баш за деца

Отсутен Filipz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7417 на: 16 Август 2020, 23:43:19 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?
Да
Има влез за ладна вода и за топла,и излез за мешана. Ако поврзуваш машина за алишта, ќе го подесиш на 30, за да не ги исфарбаш алиштата и да јадеш ќутек 😀
Само купатило ми е за жал, машините се на друг водомер, за година и нешто 5 рачки за тушеви стопив, ај налет тоа, децава дур се бањаат без надзор да не напраат беља...
Има и батерии со ограничувач за температура, измислени баш за деца
Каде жити све??

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7418 на: 16 Август 2020, 23:46:10 pm »
Мешачи кај нас има во вентил трејд, енерго систем, металтерм..поголемите фирми што работат греење

Ќе можам да го искористам за обичен термосифонски солар и ладна вода од водовод?
Да
Има влез за ладна вода и за топла,и излез за мешана. Ако поврзуваш машина за алишта, ќе го подесиш на 30, за да не ги исфарбаш алиштата и да јадеш ќутек 😀
Само купатило ми е за жал, машините се на друг водомер, за година и нешто 5 рачки за тушеви стопив, ај налет тоа, децава дур се бањаат без надзор да не напраат беља...
Има и батерии со ограничувач за температура, измислени баш за деца
Каде жити све??
Имаш во порака, да не правам реклама


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7420 на: 17 Август 2020, 08:21:28 am »
Дечки искуство со КенПанел има ли некој? Ме интересира како се со изолација овие контејнери што ги продаваат? Може ли да се живее во нив постојано?

И има ли некоја подобра солуција од нив за која вие би се одлучиле?

Имаме да.

Панелите му се ок. Ги имаш тие панели секаде, не измисли тој топла вода.
Проблем има со него како лик кој си подлажнува троа.
Убаво седни и нека ти објасни колку кошта се. Да не испадни дека договараш контејнер за 5000 еур а кошта 8000.

Ако не ти смета да живееш во лимен контејнер, тогаш ок се.
Не мора со него да градиш, секој шо работи со челични профили/лим можи да ти го направи тоа шо го бараш.

Друга солуција ти е гипс картон. Многу подобра.

Отсутен Rosso Corsa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 96
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7421 на: 17 Август 2020, 17:55:47 pm »
Дечки искуство со КенПанел има ли некој? Ме интересира како се со изолација овие контејнери што ги продаваат? Може ли да се живее во нив постојано?

И има ли некоја подобра солуција од нив за која вие би се одлучиле?

Имаме да.

Панелите му се ок. Ги имаш тие панели секаде, не измисли тој топла вода.
Проблем има со него како лик кој си подлажнува троа.
Убаво седни и нека ти објасни колку кошта се. Да не испадни дека договараш контејнер за 5000 еур а кошта 8000.

Ако не ти смета да живееш во лимен контејнер, тогаш ок се.
Не мора со него да градиш, секој шо работи со челични профили/лим можи да ти го направи тоа шо го бараш.

Друга солуција ти е гипс картон. Многу подобра.

Да гледам дека странава им е малце несериозна на Кен, а и онака ми делуваат неозбилно.

Инаку како е тоа со гипс картон?

Ми се допаѓаат многу хот-хот но на сајтот гледам дека имаат само квадратури од 80м2 и над. За нив веднаш гледам дека се попрофесионални.

Сепак ми треба нешто помало до 40-50мах квадрати .

Па има некој идеја, преку кој би одел.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7422 на: 17 Август 2020, 19:57:24 pm »
хот -хот по професионални...



Тие па. Тие.....

Пиши ми во ПП шо сакаш да правиш. Па ќе ти препорачам фирми и мајстори.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7423 на: 17 Август 2020, 21:11:24 pm »
Од Батинци имаше фирма што правеше од панели, cca 50m2 околу 11-12000 еур,не можам да се сетам на името
Едит:
https://m.facebook.com/esendizajn/
« Последно менување: 17 Август 2020, 21:31:40 pm Leonid »

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7424 на: 17 Август 2020, 21:35:26 pm »
dva trojca podobri bravari mozat da ti zavarat konstrukcija za kontejner-kuka i samo posle strafat panelite, ako ne ti e za transport i nesto minimalno i eftino togas klasika kontejner dimenzii edna kutija... ako ne nemoras da se pridrzuvas do dimenziite i formata na kontejnerot se sto ke ti napraat si ima svoja + cena...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.