Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532474 пати)

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8700 на: 10 Февруари 2014, 21:36:59 pm »
Никако другчије не може, мора со кола да се дојде до средно Водно?
На пример, можеш да идеш со ЈСП нагоре. Или можеш да идеш пешки нагоре, од полициската станица... Нели идејата е спорт, рекреација и чист воздух?

Ова е проблемот, не е работата само со паркингот горе. Патот нагоре е тесен, несигурен, а се по него се движат мноштво пешаци и велосипедисти (кои идат да се рекреираат, а не да ризикуваат да бидат згазени и да дишат од нечии ауспуси). Затоа Водно треба да биде затворено за сообраќај од приватни возила.

Кога веќе се инсистира да се оди со кола, мора ли на единственото непосредно најблиско место, парк шумата Водно?
Што е проблемот да се повози малку подолго до Скопска Црна Гора, до Китка, до Козјак?

Во двата случаи,нели ?

Ако може на Матка да има зонско паркирање, зошто да нема на водно?!

На матка има зонско ? WTF ?

Строго за викенди.

Само и само за викенди,дефинитивно.
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8701 на: 10 Февруари 2014, 21:46:09 pm »
Да се разбереме. До средно водно, патот ниту е тесен ниту е опасен. За рекреативци постојат две патеки. Едната „пензионерска“ само на две места го сече патот (и има обележани пешачки), а другата, „планинарска“ ниту еднаш.
Yup. Не е од вчера водно.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8702 на: 10 Февруари 2014, 21:47:23 pm »
Никако другчије не може, мора со кола да се дојде до средно Водно?
На пример, можеш да идеш со ЈСП нагоре. Или можеш да идеш пешки нагоре, од полициската станица... Нели идејата е спорт, рекреација и чист воздух?

Ова е проблемот, не е работата само со паркингот горе. Патот нагоре е тесен, несигурен, а се по него се движат мноштво пешаци и велосипедисти (кои идат да се рекреираат, а не да ризикуваат да бидат згазени и да дишат од нечии ауспуси). Затоа Водно треба да биде затворено за сообраќај од приватни возила.

Кога веќе се инсистира да се оди со кола, мора ли на единственото непосредно најблиско место, парк шумата Водно?
Што е проблемот да се повози малку подолго до Скопска Црна Гора, до Китка, до Козјак?

извини друже... ако не е тајна, што работиш ти?

гледам дека нејке да ми одговри, а онлајн е, т.е. присутен...

тоа што ке му одговорев на него и сите останати со такви или слични работни места или уште поуаво, невработени е:

додека ти седиш со задникот на мекото столче, јас работам физичка работа. мојата работа не е лесна воопшто. подразбира многу пешачење по скали, носење со себе многу тешки алати и материјали и никако не сум расположен во недела за спорт и рекреација. само за чист воздух. штета што има рампа на средно водно инаку би возел до крстот (не дека не сум возел, имам слики точно до крстот паркиран, таму кај што се сега продавничките). ама пошто нема возење до горе, седнувам во жичара и се возам до горе. горе кога ке дојдам го клапнувам газот во првото столче и следните 2-3 саати додека фамилија ми се расшетува по врвот на водно го правам она што ти го правиш цела недела, т.е. седам и уживам.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8703 на: 11 Февруари 2014, 03:25:15 am »
гледам дека нејке да ми одговри, а онлајн е, т.е. присутен...
Неизгасен компјутер  +  активен бровсер  =  100% присутен форумџија?
Дедукција наспроти тебе, резултатот е еден спрема нула (автогол).


извини друже... ако не е тајна, што работиш ти?
Не е никаква тајна пријателе.
Добијаш одговор првиот момент кога ќе ми покажеш како одговорот (прашањето уствари) е релевантно на муабетов.


Цитат
мојата работа не е лесна воопшто. подразбира многу пешачење по скали, носење со себе многу тешки алати и материјали и никако не сум расположен во недела за спорт и рекреација. само за чист воздух.
...
...горе кога ке дојдам го клапнувам газот во првото столче и следните 2-3 саати додека фамилија ми се расшетува по врвот на водно го правам она што ти го правиш цела недела, т.е. седам и уживам.
Откаде знаеш што правам јас цела недела? Со кое право прејудицираш без ниедно практично сознание?
Ова му доаѓа шерифување, или мене никот не ми е Ван.

Зарем не е најфер да одиш на место каде би добил чист воздух, без да им сметаш на тие што сакаат да спортуваат и да се рекреираат?
Зарем не е подобро да одиш на место каде не се најголемиот број од тие што дошле без кола за да бидат во природа, да избегаат од смогот и гужвите, а не да бидат покрај колони автомобили, со мноштво од ауспуси вперени во нив...?

Скопска Црна Гора? Матка? Китка? Козјак?
Мора баш на Водно со кола до врвот?



Цитат
штета што има рампа на средно водно инаку би возел до крстот (не дека не сум возел, имам слики точно до крстот паркиран, таму кај што се сега продавничките)
.
Затоа и ја ставија рампата на средно Водно. Затоа треба да стават рампи и многу подоле.
Сам не можев да смислам подобар пример, од твојов практичен пример од искуство кажан.



Цитат
...тоа што ке му одговорев на него и сите останати со такви или слични работни места или уште поуаво, невработени е:

додека ти седиш со задникот на мекото столче, јас работам физичка работа
Си направи некоја своја измислена проекција за мене, и сега тоа го користиш за споредба меѓу мене и тебе?
Не само што тоа нема логика, туку е и глупаво. Но најлошо е што е нефер.

Кој си бе ти пријателе... Милан Тарот? Видовит си?
Ама по се изгледа си и шериф и судија. Сите што сметаат дека е глупаво да се дозволи масовно идење со коли до единствениот планинарски дом во непосредна близина на Скопје, сите тие веднаш да се дисквалифицираат како невработени и џаболебари.

Велештрумф, и ти си бе невработен џаболебар?
Сите други што не сакаат да дишат чад од ауспух до врв на Водно, сите се невработени и џаболебари? 
Алас, ваква страшна логика одамна не сум слушнал, видел, или прочитал.  ;D


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8704 на: 11 Февруари 2014, 06:05:25 am »
Не е поентата да отидеш со кола до врв на Водно и да дишиш чист воздух. Никаков ефект. Чистиот воздух се имплементира во крвотокот доколку го запнеш шупчето. Поради напорот се зголемува потребата од воздух, срцето забрзано работи мускулите се оптеретени дишењето е забрзано ит.д.

Мојата стратегија за Водно е ЈСП нагоре пешки надоле...

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8705 на: 11 Февруари 2014, 10:06:43 am »
Rabotava....


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8706 на: 11 Февруари 2014, 10:30:51 am »
гледам дека нејке да ми одговри, а онлајн е, т.е. присутен...
Неизгасен компјутер  +  активен бровсер  =  100% присутен форумџија?
Дедукција наспроти тебе, резултатот е еден спрема нула (автогол).


извини друже... ако не е тајна, што работиш ти?
Не е никаква тајна пријателе.
Добијаш одговор првиот момент кога ќе ми покажеш како одговорот (прашањето уствари) е релевантно на муабетов.


Цитат
мојата работа не е лесна воопшто. подразбира многу пешачење по скали, носење со себе многу тешки алати и материјали и никако не сум расположен во недела за спорт и рекреација. само за чист воздух.
...
...горе кога ке дојдам го клапнувам газот во првото столче и следните 2-3 саати додека фамилија ми се расшетува по врвот на водно го правам она што ти го правиш цела недела, т.е. седам и уживам.
Откаде знаеш што правам јас цела недела? Со кое право прејудицираш без ниедно практично сознание?
Ова му доаѓа шерифување, или мене никот не ми е Ван.

Зарем не е најфер да одиш на место каде би добил чист воздух, без да им сметаш на тие што сакаат да спортуваат и да се рекреираат?
Зарем не е подобро да одиш на место каде не се најголемиот број од тие што дошле без кола за да бидат во природа, да избегаат од смогот и гужвите, а не да бидат покрај колони автомобили, со мноштво од ауспуси вперени во нив...?

Скопска Црна Гора? Матка? Китка? Козјак?
Мора баш на Водно со кола до врвот?



Цитат
штета што има рампа на средно водно инаку би возел до крстот (не дека не сум возел, имам слики точно до крстот паркиран, таму кај што се сега продавничките)
.
Затоа и ја ставија рампата на средно Водно. Затоа треба да стават рампи и многу подоле.
Сам не можев да смислам подобар пример, од твојов практичен пример од искуство кажан.



Цитат
...тоа што ке му одговорев на него и сите останати со такви или слични работни места или уште поуаво, невработени е:

додека ти седиш со задникот на мекото столче, јас работам физичка работа
Си направи некоја своја измислена проекција за мене, и сега тоа го користиш за споредба меѓу мене и тебе?
Не само што тоа нема логика, туку е и глупаво. Но најлошо е што е нефер.

Кој си бе ти пријателе... Милан Тарот? Видовит си?
Ама по се изгледа си и шериф и судија. Сите што сметаат дека е глупаво да се дозволи масовно идење со коли до единствениот планинарски дом во непосредна близина на Скопје, сите тие веднаш да се дисквалифицираат како невработени и џаболебари.

Велештрумф, и ти си бе невработен џаболебар?
Сите други што не сакаат да дишат чад од ауспух до врв на Водно, сите се невработени и џаболебари? 
Алас, ваква страшна логика одамна не сум слушнал, видел, или прочитал.  ;D



јас не те ставив тебе на отценување. очигледно се најде погоден во муабетот и се препозна па затоа вака бурно реагираш... да ги оставиме личните отценувања на страна.. иако во постот пишував и во еднина и во множина, не беше наменето кон тебе. само уводниот дел од постот беше баш кон тебе насочено т.е делот дека не одговараш а си онлајн.. ок, си се тргнал од компјутер и не си прочитал... од тука натака не беше за тебе туку глобално за повеќето...

треба да повторам поинаку што зборев или ме разбра?
ај вака:

од вработената популација во скопје (повторувам скопје а не цела македонија), статистиките (што пред некое време ги читав) покажуваат дека околу 70% од нив-вработените се во администрација. 30% се приватен сектор. значи оние 70% имаат претежно седечка или “благо (скоро ич) движечка“ работа. а од оние 30% приватњаци околу 5% се газди, канцелариски глувци или портири-чувари кои повторно имаат слаба физичка активност. останатите 25% се луѓе кои имаат физика работа, во која оптеретувањето на организмот е многу поголемо од едно пешачење до водно.. е јас спаќам во овие 25%... а останатите 75% вработени и сите 100% невработени (уште еднаш СКОПЈАНИ родени или натурализирани, сеедно) ептен им треба спорт, рекреација и чист воздух... ако се наоѓаш  ти или било кој меѓу овие последниве 2 категории повеке од јасно е потребата од спорт. а за оние 25% со физичка работа никако не име потребен спорт и рекреација во недела-ден за одмор.. на нив им е потребен само чист воздух и физички одмор..

затоа јас и таквите како мене (25%) ке се качиме со возило и до самиот крст...

и уште еднаш за последен пат, постот не беше насочен кон тебе. не ме цитирај на тој начин, не се расправај и не прави кавги безпотребно. прво прочитај го текстот, свати му ја поентата по после изнеси свое мислење. не скокај како прле пред маторе.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8707 на: 11 Февруари 2014, 10:43:32 am »
Неколку пати во постот спомнуваш „ти“. Тоа значи дека директно него му се обраќаш, и сосема со право човекот си реагира.

И реакцијата му е на место. Од кај знаеш дали он, а и било кој друг работи или не работи, и каква работа работи?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8708 на: 11 Февруари 2014, 10:50:17 am »
Пред Беко.

И не, неможе да се помине.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8709 на: 11 Февруари 2014, 11:19:19 am »
Може може, имаш опции, не драми за џабе  ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8710 на: 11 Февруари 2014, 11:42:13 am »
^



 ;D

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8711 на: 11 Февруари 2014, 11:57:45 am »
Да го предвидам одговорот на Дени во ваквите ситуации, цитирам:

"Одлично доловено од Куоре. Апсолутно е во право. Секогаш бил најобјективен. Браво."

 ;D;D;D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8712 на: 11 Февруари 2014, 12:05:31 pm »
и уште еднаш за последен пат, постот не беше насочен кон тебе. не ме цитирај на тој начин, не се расправај и не прави кавги безпотребно. прво прочитај го текстот, свати му ја поентата по после изнеси свое мислење. не скокај како прле пред маторе

Мислам дека нема потреба од вакви квалификации. Те навредив нешто лично тебе за да враќаш вака?
Пријателе, на јавен форум сме. Не е расправање ни кавги правење ако некој има поинакво мислење од тебе. Нормално дека ќе те цитирам за да го истакнам делот каде мислам дека грешиш и да цитирам за да направам поента.

Кога сме кај поентата, ајде да продолжиме понатаму. Поентата ти е повеќе од јасна, и еве нешто повеќе за тоа:
треба да повторам поинаку што зборев или ме разбра?
ај вака:

од вработената популација во скопје (повторувам скопје а не цела македонија), статистиките (што пред некое време ги читав) покажуваат дека околу 70% од нив-вработените се во администрација. 30% се приватен сектор. значи оние 70% имаат претежно седечка или “благо (скоро ич) движечка“ работа. а од оние 30% приватњаци околу 5% се газди, канцелариски глувци или портири-чувари кои повторно имаат слаба физичка активност. останатите 25% се луѓе кои имаат физика работа, во која оптеретувањето на организмот е многу поголемо од едно пешачење до водно.. е јас спаќам во овие 25%... а останатите 75% вработени и сите 100% невработени (уште еднаш СКОПЈАНИ родени или натурализирани, сеедно) ептен им треба спорт, рекреација и чист воздух... ако се наоѓаш  ти или било кој меѓу овие последниве 2 категории повеке од јасно е потребата од спорт. а за оние 25% со физичка работа никако не име потребен спорт и рекреација во недела-ден за одмор.. на нив им е потребен само чист воздух и физички одмор..

затоа јас и таквите како мене (25%) ке се качиме со возило и до самиот крст...

Види, ако се согласам со тебе, тогаш и двајцата нема да бидеме во право.

Нема ни да се обидам да навлезам во точноста на „статистичките„ проекции и теории што ги правиш во цитираниов дел погоре. Нема, заради тоа што логиката не ти е во ред. Пошто ама баш никако нема логика тие 25% проектирани „работници на тешка работа„ да го тероризираат мнозинството (тоа е дозволено само на рамковните).

Друга работа е што на јавен форум твојот соговорник може да биде било кој, како знаеш дека можеби не сум рудар? Или професор? Или било што друго?
Нема потреба да кажувам лични работи за мене, од аспект на дискусијава, ама сепак ајде за да се најдеме во некоја споредба: Мојата работа инволвира и физичка работа (помеѓу другото), и работам во смени од по 12саати.
Но за мене (а верувам и за многу други), физичкиот дел од работата никако не ми заменува рекреирање и спорт, планинарење и возење велосипед. Не можеш да ги ставиш во ист кош таквите физички активности.
Со тоа твоите проектирани 25% паѓаат во вода.


Но не велам дека Ти немаш право да не мислиш како мене. Не велем дека Ти не треба да можеш со кола да отидеш до излетничко место и да се опуштиш и уживаш без спорт и физичка активност.

Тоа што го велам е дека не мораш бе со кола на Водно да се буташ. Па чим више си решил со кола да идеш, толку ли е проблем да потрошиш уште малку повеќе гориво и да отидеш на Скопска Црна Гора, Матка, Китка,  Козјак?
Јас така правам. Кога излегувам на излет со пријатели кои не се физички спремни, палење колата и најчесто ги носам на Козјак, или некогаш на Скопска Црна Гора. Нема многу возење, место за паркирање колку сакаш и најдоброто... нема гужви бе. Нема милион расплакани деца и мајки кои викаат по нив. Убава природа и милион блиски местенца за постилање шаторско крило и распалување скарата. Раат.
Плус кога возам натаму, не им сметам на еден куп рекреативци кои пешачат нагоре (како што е тоа случај со Водно).

Мора ли баш до врвот на Водно со кола да идеш од сите могучи места?
Пошто пази, кога си со кола имаш широк избор од лесно достапни места. Кога си пешки изборот ти е само Водно.
Дали ти сега пријателе, ми ја разбираш мене поентата? Дали можеш да ја погледаш ситуацијата малку и од моја перспектива, па потоа да ми кажеш дека не сум во право?

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8713 на: 11 Февруари 2014, 12:37:54 pm »
едноставно нелииии,кога глупиот народ е во функција.....

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8714 на: 11 Февруари 2014, 15:11:21 pm »


баш за муабетот од веро комшо