Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532767 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8265 на: 04 Февруари 2014, 10:46:17 am »
Не знам што толку драма се направи околу вакви ситуаци... Многу е едноставно.. Ако возилото пред нас вози до толку споро да го "загрозува" сообраќајот, тоа значи дека неговото претекнување би било многу брзо, и дека не е воопшто проблем да се претекне (ако возилото вози 30 км/ч, тоа значи со било која нормална кола може да се претекне при првата можност што би се створила и тоа без многу драма)

еве зашто толку драма во муабетов... особено внимание обрати на делот со престигнувањето...


еден кретен со еден стар фап. натоварен со вреки цементо на качанички пат кај што е дозволено 80 возеше точно 25... а пусто еден куп коли од спротивна лента неможеш да го поминеш свирев свииирев свииииииирев  и јас и тие позади мене, па некако подзалета до 40 и така цел ебан качанички пат го поминав позади него... абе ако не го бива камионот тргни се од сообраќај или барем одврем е навреме застани да те поминат возилата... ми идеше да го поминам некако, да му застанам пред него и да го прекршам од ќотек.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8266 на: 04 Февруари 2014, 10:46:30 am »
Не сум претекнувал, само си правиме муабет.

Епа јас сум претекнувал.. Затоа и го споделувам тоа практично искуство. Не се базирам само на муабет..




Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8267 на: 04 Февруари 2014, 10:47:02 am »
и не треба до 5 саат сабајле да чека туку он треба д апочека 1-2 минути

И што ако почека 1-2 минути? После 1-2 минути нема да има коли на качанички пат? Ќе излезе, пак колона позади...

како што впрочем вели законот, да се поттргне на страна по потреба и да застане за да го заобиколи колоната.

Не вели така законот. Така велат твоите чувства.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8268 на: 04 Февруари 2014, 10:47:24 am »
То му доѓе исто као, сите се ненормално спори кога ти се брза :)
Или, на сите им се брза коа тебе не ти чуе :D

А што е тоа ако не релативно поимање на работите окулу нас.  :)
Нормално дека е различно тоа како ги гледаме работите, кога сите ние како индивидуи сме различни. ;)

Токму затоа велам дека законите не треба да содржат релативни услови. Барем не во сообраќајните закони.

@filipv
Пак излегува дека законите се едно, а тоа како ние се поставуваме кон нив, нешто сосема друго. Затоа што нема кој да ни ги унифицира реакциите. ОК, освен во тие неколку денови кога полицијата си ја пополнува минимум зададената квота на казни.  ;)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8269 на: 04 Февруари 2014, 10:48:30 am »
Не знам што толку драма се направи околу вакви ситуаци... Многу е едноставно.. Ако возилото пред нас вози до толку споро да го "загрозува" сообраќајот, тоа значи дека неговото претекнување би било многу брзо, и дека не е воопшто проблем да се претекне (ако возилото вози 30 км/ч, тоа значи со било која нормална кола може да се претекне при првата можност што би се створила и тоа без многу драма)

еве зашто толку драма во муабетов... особено внимание обрати на делот со престигнувањето...


еден кретен со еден стар фап. натоварен со вреки цементо на качанички пат кај што е дозволено 80 возеше точно 25... а пусто еден куп коли од спротивна лента неможеш да го поминеш свирев свииирев свииииииирев  и јас и тие позади мене, па некако подзалета до 40 и така цел ебан качанички пат го поминав позади него... абе ако не го бива камионот тргни се од сообраќај или барем одврем е навреме застани да те поминат возилата... ми идеше да го поминам некако, да му застанам пред него и да го прекршам од ќотек.


Пак не можам да разберам.. Со возилата што јас сум ги имал, а не биле спортски, не ми било проблем да претекнам возило што се влече со 20 км/ч во максимум 5-10 мин интервал, што да речеме колку и да се брзам не ми е проблем да почекам

Еве да направиме и тест.. Да отидеме на Качанички пат (од каде што почна муабетот).

Сигурно ќе се наидеме на камион што се влече.. Баш да видиме за колку време ќе го претекнам од кога се закачил.

Се кладам дека нема да биде повеќе од 10 мин. Плус зашто да се нервирам кога и тој што вози полека си има причина за тоа. Не го прави тоа сигурно намерно за да попречува сообраќај  и слично.

Претекнување Ми било проблем само со Витарата кога возевме некоја скроз off road тура, ама ептен имаше место само за една кола.

Само и тогаш не се изнервирав, пошто и јас не можев да возам побрзо од тоа, па си возев како втор.






Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8270 на: 04 Февруари 2014, 10:50:56 am »
Пак не можам да разберам.. Со возилата што јас сум ги имал, а не биле спортски, не ми било проблем да претекнам возило што се влече со 20 км/ч во максимум 5-10 мин интервал, што да речеме колку и да се брзам не ми е проблем да почекам

Имало у тој момент коли од спротивната страна.

Ете тоа е. Толку.

А за тоа е крив баш кутриот возач на камиончето кој си ја бркал својата работа намест да му ја брка работата на Онак, па затоа свирење и пцуење. Разбираш? Камионот е крив што онак не можел да претекне ради надоаѓачки сообраќај од другата страна. И морал со МИНУТИ да вози 25 на саат, еј!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8271 на: 04 Февруари 2014, 10:51:05 am »
и не треба до 5 саат сабајле да чека туку он треба д апочека 1-2 минути

И што ако почека 1-2 минути? После 1-2 минути нема да има коли на качанички пат? Ќе излезе, пак колона позади...

како што впрочем вели законот, да се поттргне на страна по потреба и да застане за да го заобиколи колоната.

Не вели така законот. Така велат твоите чувства.

за првото... да, пак ке се створи колона, ама на овие ке им биде ресетирано времето на гњавење.. за кој К јас да се влечам пола саат позади него...


а законот вели:

Цитат
(2) Возачот не смее да ја намали брзината на движењето на возилото до
таа мера што неговото возило претставува пречка за нормалното одвивање
на сообраќајот.

(3) Возачот чие возило заради техничката состојба, состојбата на
товарот или други причини
не е во состојба да ја следи утврдената брзина
на движење на возилата на патот и со тоа го попречува нормалното
одвивање на сообраќајот, а заради непостоење на услови за безбедно
престигнување се создава колона на возила, е должен да вози по крајната
десна страна на коловозот, а ако и тоа не е доволно да го запре возилото
на првото погодно место
надвор од коловозот за да ги пропушти возилата
што се движат зад него.


и да... моите чуства се поклопуваат со законот.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8272 на: 04 Февруари 2014, 10:51:24 am »
Мене лично повеќе ме нервираат  ситуации ко вчера што имав.. Возам 120 км/ч и претекнувам камион.. Позади мене се избацува некакво BMW, и почнува да ми блендира (да почнеше он да претектнува нема проблем.. Ама претекнувам веќе а он ми блиндира), дури претекнувам..


GT3 RS таму возат „семкари“.

^ I ova e selski..ako prethodno ne mu dades sansa da se popravi.

Eve go mojot "algoritam":

Koga vozam 90kmh vo leva lenta ( niz Avtokomanda), odnosno 30 kmh nad propisanoto i ke se najde nekoj uletan od avtopat koj zaboravil deka vleguva vo naseleno mesto :

1. Ne mu se trgam bidejki i jas smetam deka vozam dovolno brzo. Ako ne pocne da blendira toa e toa.
2.Ako pocne da blendira namaluvam na 60 kmh, a so toa i on. Pak ne mu se trgam i da imam slobodno mesto vo desna...ako nemam pa ic pa ne mi chue.
3.Ako epten pocne da sviri i da blendira se trgam desno i go cekam kako ovoj na klipot na Deni... ;D ;D

(obicno posle ovaa delnica doagaat prvite semafori na Avtokomanda, kade ako ima prostor tipacot saka da gi izramni smetkite pri palenje zelen semafor).

Obicno go pustam da krsi glava napred...

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8273 на: 04 Февруари 2014, 10:51:32 am »
Не сум претекнувал, само си правиме муабет.

Епа јас сум претекнувал.. Затоа и го споделувам тоа практично искуство. Не се базирам само на муабет..
И јас го споделувам искуството.
Ако се натегаме кој што возел, кај ќе ни е крајот. Над Белград поретко гледаш корејски возила, и поретко претицаш ако зборуваш за автопатите. Затоа што нема никаде ограничено 80 (или тунели и слично), ниту камион кој се влечка во погрешна лента. А кола уште помалку. Повеќето возат +20 на целиот автопат.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8274 на: 04 Февруари 2014, 10:52:38 am »
и не треба до 5 саат сабајле да чека туку он треба д апочека 1-2 минути

И што ако почека 1-2 минути? После 1-2 минути нема да има коли на качанички пат? Ќе излезе, пак колона позади...

како што впрочем вели законот, да се поттргне на страна по потреба и да застане за да го заобиколи колоната.

Не вели така законот. Така велат твоите чувства.

за првото... да, пак ке се створи колона, ама на овие ке им биде ресетирано времето на гњавење.. за кој К јас да се влечам пола саат позади него...


а законот вели:

Цитат
(2) Возачот не смее да ја намали брзината на движењето на возилото до
таа мера што неговото возило претставува пречка за нормалното одвивање
на сообраќајот.
(3) Возачот чие возило заради техничката состојба, состојбата на
товарот или други причини не е во состојба да ја следи утврдената брзина
на движење на возилата на патот и со тоа го попречува нормалното
одвивање на сообраќајот, а заради непостоење на услови за безбедно
престигнување се создава колона на возила, е должен да вози по крајната
десна страна на коловозот, а ако и тоа не е доволно да го запре возилото
на првото погодно место надвор од коловозот за да ги пропушти возилата
што се движат зад него.

„Утвредна бризна на движење“ НЕ Е ИСТО што и „максимална брзина на движење“. Ако на качанички пат ограничувањето е 80, тоа НЕ Е таа утврдена брзина. Тоа е максималната брзина.

Утврдена минимална имаш на автопат.

Која е по твое „утврдена брзина на движење“ на качанички пат? Немој 80 да ми кажеш, пошто таа е - повторувам - максималната. Не оптимална, не минимална, туку максимална.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8275 на: 04 Февруари 2014, 10:54:00 am »
Ништо ако немало колона од 3 возила.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8276 на: 04 Февруари 2014, 10:54:11 am »
Повеќето возат +20 на целиот автопат.

Пробај у швицарска или франција да возиш +20 на целиот автопат. Има да те оќорават блицеви од сликање.

Возење над ограничување само кога повеќето возачи и џандари се сељаци.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8277 на: 04 Февруари 2014, 10:55:57 am »
Океј Филип, така е.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8278 на: 04 Февруари 2014, 10:56:19 am »
Не сум претекнувал, само си правиме муабет.

Епа јас сум претекнувал.. Затоа и го споделувам тоа практично искуство. Не се базирам само на муабет..
И јас го споделувам искуството.
Ако се натегаме кој што возел, кај ќе ни е крајот. Над Белград поретко гледаш корејски возила, и поретко претицаш ако зборуваш за автопатите. Затоа што нема никаде ограничено 80 (или тунали и слично), ниту камион кој се влечка во погрешна лента. А кола уште помалку. Повеќето возат +20 на целиот автопат.


Ех.. И те како има возила во средна лента.. Поготово летно време, кога гравитираат Турците.. Има еден куп претекнувања...


Ама по муабетиве замислувам дека  возиш барем Audi TTRS и дека професионално живееш од тркање, па професионална деформација во цивилно возење..

Стварно нема поента напнување при возење ако не сите возат брзо..

Во суштина ненапнувањето е и формулата за среќа и исполнетост во нормалните земји од Белград па нагоре (што погоре поише среќа, помалку напнување)



Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8279 на: 04 Февруари 2014, 10:56:50 am »

„Утвредна бризна на движење“ НЕ Е ИСТО што и „максимална брзина на движење“. Ако на качанички пат ограничувањето е 80, тоа НЕ Е таа утврдена брзина. Тоа е максималната брзина.

Утврдена минимална имаш на автопат.

Која е по твое „утврдена брзина на движење“ на качанички пат? Немој 80 да ми кажеш, пошто таа е - повторувам - максималната. Не оптимална, не минимална, туку максимална.

точно. и поголем показател дека не возиш по утврдената брзина од тоа дека ти си сам напред а позади тебе има огрооооооомна колона нема.

исто така во членот кој ти го цитираше:
Член 37
(1) Возачот е должен брзината на движењето на возилото да ја
приспособува кон
својствата и состојбите на патот, видливоста, прегледноста,
атмосферските услови, соостојбата на возилото и товарот, густината на
сообраќајот и другите сообраќајни услови
, на начин да може навремено да го
запре возилото пред секоја пречка што под дадените услови може да ја

Значи, онак нема зашто да се нервира пошто бил должен да вози 25 на саат се додекане се појави испрекината линија + да нема коли од другата страна.

Иначе испаѓа дека секој секогаш треба да ти се тргне ако вози поспоро од тебе, што не е така. Максимална брзина не е минимална брзина.

грешно го протолкува. ово член важи зо оние кои се први во сообраќајот. значи не за мене како второ возило или 358-мо во колоната туку за оние што се напред-први.

која густина во сообраќај ја бараш ако си прв на чело од колона со миљон возила позади тебе... ти ја правиш густината и тоа против законски кога ке ги прочиташ член 2 и член 3 од истиот закон.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време