Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532682 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8235 на: 04 Февруари 2014, 09:36:41 am »
И? Што ако влезе на паркинг? Да чека до 5 саат сабајле кога ќе нема ниту едно возило (пошто според вас пак ќе треба да се трга на страна) па тогаш да продолжи да вози?

Што е по фер - камиончето да чека со саати СКРОЗ да се испразни качанички пат, или ти да се стрпиш минута-две?

Што ти изгледа на тебе по разумно?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8236 на: 04 Февруари 2014, 09:50:36 am »
И? Што ако влезе на паркинг? Да чека до 5 саат сабајле кога ќе нема ниту едно возило (пошто според вас пак ќе треба да се трга на страна) па тогаш да продолжи да вози?

Што е по фер - камиончето да чека со саати СКРОЗ да се испразни качанички пат, или ти да се стрпиш минута-две?

Што ти изгледа на тебе по разумно?


Не знам што толку драма се направи околу вакви ситуаци... Многу е едноставно.. Ако возилото пред нас вози до толку споро да го "загрозува" сообраќајот, тоа значи дека неговото претекнување би било многу брзо, и дека не е воопшто проблем да се претекне (ако возилото вози 30 км/ч, тоа значи со било која нормална кола може да се претекне при првата можност што би се створила и тоа без многу драма).

Ако вози над 60 км/ч, тогаш и така вози нормално и тоа е тоа па претекни го кога можеш..

И сигурно има причина зашто вози полека.

Мене воопшто не ме нервира кога некој вози полека. Едноставно го претекнува и тоа е тоа..

 Повеќе ме нервираат  ситуации ко вчера што имав.. Возам 120 км/ч и претекнувам камион.. Позади мене се избацува некакво BMW, и почнува да ми блендира (да почнеше он да претектнува прв нема проблем.. Ама претекнувам веќе а он ми блиндира на пола претекнување), дури претекнувам..

Е таква сељачана ми иде..  Ама веројатно тоа BMW то му беше од Германија, од познат, и тоа од трет газда со само 300 000 км , па имаше потреба ваљда го покаже...



Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8237 на: 04 Февруари 2014, 09:58:28 am »
Мене лично повеќе ме нервираат  ситуации ко вчера што имав.. Возам 120 км/ч и претекнувам камион.. Позади мене се избацува некакво BMW, и почнува да ми блендира (да почнеше он да претектнува нема проблем.. Ама претекнувам веќе а он ми блиндира), дури претекнувам..
^^
Ова е токму мојата поента за која зборував. За типацот од BMWто и за неговиот поим за нормално возење ти си бил преспор, нема врска со колку си возел. Со тоа пријателе, според сегашниот текст од законот, ти го задржуваш сообраќајот (правиш колона од возила) и си требал веднаш да паркираш во нива за да овозможиш да те претекнат!
Да живеат македонските закони, прецизни и јасни!!! ;)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8238 на: 04 Февруари 2014, 09:59:51 am »
Токму мојата поента. За типацот од BMWто и за неговиот поим за нормално возење ти си бил преспор, нема врска со колку си возел. Со тоа пријателе, според сегашниот текст од законот, ти го задржуваш сообраќајот и си требал веднаш да паркираш во нива за да овозможиш да те претекнат!
Да живеат македоските закони, прецизни и јасни!!! ;)

Не, текстот на законот не го вели тоа. Прочитајте го у-ба-во.

Законите сами по себе како текст си се горе-доле ок. Има тук-таму некоја дупка или контрадикција, но тоа - ако се потрудиш - ќе го најдеш во сите јурисдикции на светот. Она што е проблематично е инфорсингот на истите.

Според нашите закони, сељакот кој му блендирал на крел возел пребрзо и требал заради тоа да биде казнет. Не го почитувал чл 37 став 1 со тоа што не ја прилагодил брзината на густината на сообраќајот, а плус најверојатно возел и над ограничувањата. Проблемот е што никој нема да го казни за непочитување на 37/1, а не самата содржина на 37/1.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8239 на: 04 Февруари 2014, 10:02:09 am »
Мене лично повеќе ме нервираат  ситуации ко вчера што имав.. Возам 120 км/ч и претекнувам камион.. Позади мене се избацува некакво BMW, и почнува да ми блендира (да почнеше он да претектнува нема проблем.. Ама претекнувам веќе а он ми блиндира), дури претекнувам..
^^
Токму мојата поента. За типацот од BMWто и за неговиот поим за нормално возење ти си бил преспор, нема врска со колку си возел. Со тоа пријателе, според сегашниот текст од законот, ти го задржуваш сообраќајот и си требал веднаш да паркираш во нива за да овозможиш да те претекнат!
Да живеат македоските закони, прецизни и јасни!!! ;)


Јас имам фин алгоритам за таквите типови:


1. Може да ми се фати со дугачките пошто имам самозатемнувачки ретровизор и не ми пречи

2. Си попуштам музика и го игнорирам или само го игнорирам (добро, во ретки такви моменти ме нервира ама ретко)

3. Не забрзувам ни 1 км/ч дури не си претекнам, и дури не си се вратам во лента за возење.





Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8240 на: 04 Февруари 2014, 10:03:31 am »
Токму мојата поента. За типацот од BMWто и за неговиот поим за нормално возење ти си бил преспор, нема врска со колку си возел. Со тоа пријателе, според сегашниот текст од законот, ти го задржуваш сообраќајот и си требал веднаш да паркираш во нива за да овозможиш да те претекнат!
Да живеат македоските закони, прецизни и јасни!!! ;)

Не, текстот на законот не го вели тоа. Прочитајте го у-ба-во.

Законите сами по себе како текст си се горе-доле ок. Има тук-таму некоја дупка или контрадикција, но тоа - ако се потрудиш - ќе го најдеш во сите јурисдикции на светот. Она што е проблематично е инфорсингот на истите.

Според нашите закони, сељакот кој му блендирал на крел возел пребрзо и требал заради тоа да биде казнет.

Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..

ЈАС ПРВ почнувам да претекнувам.. Он ми се избацува после мене дури претекнувам со поголема брзина од мојата (јас сум веќе во трета лента).

Имаше опција или он прв да почне да претекнува

или

Да ме почека јас да претекнам па после тоа


И многу ме нервира насилнички начин на возење.. Тоа е до некаде одлика на фрустрација од други неуспеси во животот, па ваљда на тој начин е лажен обид да се чувствува вреден во тој момент.



Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8241 на: 04 Февруари 2014, 10:05:32 am »
Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..

ЈАС ПРВ почнувам да претекнувам.. Он ми се избацува после мене дури претекнувам со поголема брзина од мојата (јас сум веќе во трета лента).

Имаше опција или он прв да почне да претекнува

или

Да ме почека јас да претекнам па после тоа

Aпсолутно. Не си ти должен да ја афирмираш дубиозната должина на неговиот кур.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8242 на: 04 Февруари 2014, 10:16:12 am »
Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..

ЈАС ПРВ почнувам да претекнувам.. Он ми се избацува после мене дури претекнувам со поголема брзина од мојата (јас сум веќе во трета лента).

Имаше опција или он прв да почне да претекнува

или

Да ме почека јас да претекнам па после тоа

Aпсолутно. Не си ти должен да ја афирмираш дубиозната должина на неговиот кур.

Ама он вози BMW од трет газда, и плус некакви сељо лед и слично ......

И во овој случај не треба да му се тргнам така? :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8243 на: 04 Февруари 2014, 10:17:31 am »
Нема врска од трет газда... Гарант баба го возела :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8244 на: 04 Февруари 2014, 10:19:50 am »
A aко е прв газда?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8245 на: 04 Февруари 2014, 10:21:30 am »
Нема врска од трет газда... Гарант баба го возела :)

Мене повеќе ми личеше дека е познат што го купил од Војно лице, кој што се знае со локалниот дребонг мајстор па има специјален мотор.

НИКАД нема да купам BMW и слично во МКД ради таквиот имиџ кај нас..

Вчера на Зеро и на Симо баш истиот муабет.. У било кое време Lexus пред BMW ради ваква ропачана ако некад имам пари кога ќе пораснам :)


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8246 на: 04 Февруари 2014, 10:22:23 am »
A aко е прв газда?

Ако е прв газда онда е Семкар :) чим возеше на тој начин..

Мада има Семкари шт осе доста софистицирани и саглам ко луѓе (Зуко на пример).. Овој изгледа зима од Зуко, па препродава

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8247 на: 04 Февруари 2014, 10:23:11 am »
Ама печали за BMW на ново... Семкар, семкар, ама семкар, семкар.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8248 на: 04 Февруари 2014, 10:26:53 am »
Ама печали за BMW на ново... Семкар, семкар, ама семкар, семкар.

Па Дени, со пари за жал не може да се купи памет и софистицираност..



Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8249 на: 04 Февруари 2014, 10:27:44 am »
Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..
Ах, ама според членот на законот за кој зборуваме, ако правиш колона од возила позади тебе (ти плус BMW позади = множество од возила) тогаш Tи го попречуваш нормалното одвивањето на сообраќајот. „Нормалното„ за кое зборуваме во случајов е според релативните гледиште на побрзите!  ;)