Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532470 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8550 на: 07 Февруари 2014, 01:46:18 am »
Edno prasanje ???
Kolku e dozvoleno da se vozi vo naseleno mesto ???
Vo veles po glavnata ulica me zapraa prasinarive i mi vika decko 62km.si vozel kazna.Pocnav dase raspravam me ubedue deka naseleno mesto 40km e dozvoleno.Mu vikam jas isto ziveam vo naseleno mesto SKOPJE pa znak 40 nikade nesum videl..Drz nedaj projdov so opomena samo i mi vika pamet za drug pat....

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8551 на: 07 Февруари 2014, 01:46:52 am »
@Van да, у право си. До толку сме тиње што само тоа би ни било лекот. Е сеа тоа што изгледа ептен глупо е проблемот. Не возиме брзо, ама возењето не би сакал да ми претставува ретардирано излегување од дома и гледање у километрежникот стрелката да не пречекори 60. значи 65 пример не го сметам за нешто страшно. Дали 60, дали 65 то му доџе исто :) арно ама можда убаво викаш боље тоа одколку селективното и никаквото работење на полицијата. :) само ние сме до тоооолку фраери, па казните ќе стигаат на вакви ко нас што возеле 63 км/х низ град а на оние побитните фаци кои возеле и над 100 км/х пак ќе им се прогледа низ прсти.

Него, исто мнооогу битна ствар се заборавам да ја напоменам е мангупирањето на политичарите. Епа неможе бе секое сабајле да се гасат семафори да се пореметува ред за некој да стигне на работа. Едноставно е кретенски, неетичко, нецивилизарано, моронски, ретардирано, сељачки и што уште не. Стварно е глупост.

@Штрумф Детали некој? тебе?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8552 на: 07 Февруари 2014, 01:48:20 am »
Паркирање на зелена површина... Изи фикс...


познавам неколку “газди“ што заслужуваат вакви работи да им се десат... и како што тргнале и понатаму со газдилукот, веројатно и ке им се деси од некој на кој ке му дојде преку патлакот од нив...
џипот е на пичката што се појавува во кллипот на 31:00 со телефонот во раце, ова е постирано на рускиот форум уште вчера

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8553 на: 07 Февруари 2014, 01:49:20 am »
Денес бев до државна болница, влегувам внатре си викам добро е ќе одморам на паркинг дури моите да завршат работа и назат за Кавадарци. Абе каков паркинг внатре брканица кој ќе најде место да застани не да паркира лол ми пукна филмот скроз после 10 препаркирања се  ослободи место и некако паркирав.Другар во барање паркинг  ми беше цело време комбето од брзата помош од велес и ми вика ние не можеме да се паркираме тука што останало за вас лоллл..... ???

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8554 на: 07 Февруари 2014, 01:49:38 am »
Edno prasanje ???
Kolku e dozvoleno da se vozi vo naseleno mesto ???
Vo veles po glavnata ulica me zapraa prasinarive i mi vika decko 62km.si vozel kazna.Pocnav dase raspravam me ubedue deka naseleno mesto 40km e dozvoleno.Mu vikam jas isto ziveam vo naseleno mesto SKOPJE pa znak 40 nikade nesum videl..Drz nedaj projdov so opomena samo i mi vika pamet za drug pat....

Влатче, имаш прашано порано, се секавам убаво ти имам одговорено и тогаш те бунеше ова, еве пак ке ти ископирам дел од законот

                                                                                        Член 38
(1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 60 километри/час,
односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак
за целото населено место или за негов дел.

Значи ако во скопје не си видел нигде знак 40, ондак ете пишува општо правило е 60. НО ако во велес имало знак 40, но не си го видел, ондак тоа е тоа.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8555 на: 07 Февруари 2014, 02:01:45 am »
@Van да, у право си. До толку сме тиње што само тоа би ни било лекот. Е сеа тоа што изгледа ептен глупо е проблемот. Не возиме брзо, ама возењето не би сакал да ми претставува ретардирано излегување од дома и гледање у километрежникот стрелката да не пречекори 60. значи 65 пример не го сметам за нешто страшно. Дали 60, дали 65 то му доџе исто :) арно ама можда убаво викаш боље тоа одколку селективното и никаквото работење на полицијата. :) само ние сме до тоооолку фраери, па казните ќе стигаат на вакви ко нас што возеле 63 км/х низ град а на оние побитните фаци кои возеле и над 100 км/х пак ќе им се прогледа низ прсти.

Него, исто мнооогу битна ствар се заборавам да ја напоменам е мангупирањето на политичарите. Епа неможе бе секое сабајле да се гасат семафори да се пореметува ред за некој да стигне на работа. Едноставно е кретенски, неетичко, нецивилизарано, моронски, ретардирано, сељачки и што уште не. Стварно е глупост.

@Штрумф Детали некои? тебе?

Не мене, на татко ми. Пишав и у некоја од другиве теми, а можда и у оваа, ама пред некоја страна...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8556 на: 07 Февруари 2014, 02:06:33 am »
Edno prasanje ???
Kolku e dozvoleno da se vozi vo naseleno mesto ???
Vo veles po glavnata ulica me zapraa prasinarive i mi vika decko 62km.si vozel kazna.Pocnav dase raspravam me ubedue deka naseleno mesto 40km e dozvoleno.Mu vikam jas isto ziveam vo naseleno mesto SKOPJE pa znak 40 nikade nesum videl..Drz nedaj projdov so opomena samo i mi vika pamet za drug pat....

кога од ненаселено место, влегуваш ВО населено место, секогаш има знак кој ти кажува колку е дозволено таму да се вози. во велес со сигурност можам да ти потврдам дека на сите 4 влезови има знак 40 кој ти не си го видел. во скопје има на сите влезови знак 60.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8557 на: 07 Февруари 2014, 02:07:09 am »
На влез во Штип исто, знакче „40“.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8558 на: 07 Февруари 2014, 02:08:07 am »
точно... на двата влеза во штип има знак 40.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8559 на: 07 Февруари 2014, 02:08:29 am »
Денес глеам онолики светлечи знак спроти симпо 50 ограничување на партизанска. Аирллија. После раскрсницата, на табла на зелениот појас има табла препорачано 50 км/ч а под него „зелен бран“ пишува.

Ај да те видам. 50 ограничено, а 50 препорачано. Мојата чудесна земја.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8560 на: 07 Февруари 2014, 02:11:51 am »
@Штрумф, најдов сеа :) Мислам таков џандар додека те казнува заслужува да земеш една воспитна да му акнеш и да си отидеш...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8561 на: 07 Февруари 2014, 02:14:21 am »
На влез во Штип исто, знакче „40“.

точно... на двата влеза во штип има знак 40.

Да не сте малце грешка ? Ја лани бев во Штип, кога идеш од правец од скопје, само што ке се исклучиш десно за штип и пред кружниот тек има знак 50, баш и кими од штип се чудеше кога му реков дека има знак 50 пошто пред да идам за штип он ми викаше во градов не вози повеке од 40-45.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8562 на: 07 Февруари 2014, 02:15:18 am »
@Simo - Carrier166


Ни тие незнаат.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8563 на: 07 Февруари 2014, 02:17:27 am »
@Штрумф, најдов сеа :) Мислам таков џандар додека те казнува заслужува да земеш една воспитна да му акнеш и да си отидеш...

Tell me about it...

На влез во Штип исто, знакче „40“.

точно... на двата влеза во штип има знак 40.

Да не сте малце грешка ? Ја лани бев во Штип, кога идеш од правец од скопје, само што ке се исклучиш десно за штип и пред кружниот тек има знак 50, баш и кими од штип се чудеше кога му реков дека има знак 50 пошто пред да идам за штип он ми викаше во градов не вози повеке од 40-45.

Освен ако не смениле нешто у скоро време... Иначе и од страната на Скопје, и откај Радовиш има 40ки. Не ми текнуе откај Кочани, откај терминалот дали имаше исто 40ка.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8564 на: 07 Февруари 2014, 02:18:44 am »
Денес глеам онолики светлечи знак спроти симпо 50 ограничување на партизанска. Аирллија. После раскрсницата, на табла на зелениот појас има табла препорачано 50 км/ч а под него „зелен бран“ пишува.

Ај да те видам. 50 ограничено, а 50 препорачано. Мојата чудесна земја.

Еве ја што имав кажано пред некое време:
На партизанска е 50 ;)

А еве како ми изреагира еден член на тоа:
А дека на Партизанска било 50, да префрли некој во легендарни.

Сум лажел ::)
Не лажи по форуми барем.

Плус и на Igo навигацијата ми дава дека на партизанска е 50 ограничување и ако возам над 50, апликацијата ме предупредува дека сум прекорачил брзина.