Автор Тема: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+  (Прочитано 6912 пати)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« на: 25 Февруари 2012, 19:58:05 pm »
Фиестата има фидрауличен куплунг, а менувачот е Б5. Уште пред 4 години приметив на многу ладно зуење на лагери од менувач. Се јавив во овластениот, но не продаваа масло за менувач туку имале само услуга дотурање и тоа ем доста скао маслото ем и скап работен налог. А ме убедуваа дека не се менува масло, т.е. фабрички е ставено тиме -лифе масло во менувач, се менува само ако се поправа менувачот. Јас тогаш отидов во еден приватен сервис, ми дотурија 200грама, и кај нив скапо беше маслото, но за рака не ми земаа а и уште некој други ситни работи работев.
Оваа есен пак почнаа звуците од менувач, но кога почна многиу ниските температури се појави проблемот на укочување на менувачот, т.е. треба да се чека да се раѕбие маслото. Инаку додека е поладно подобро се менуваше. Ден пред нова година, ми откажа пумпата за педала. Едвај стигнав до најблизок сервис, ја извадија пумпата, купив нова, ја вградији возам. Не бев присатен да видам како ја монтираа, т.е. дали испуштаа воздух од системот на хидрауличниот куплунг, но од скоро пак понекогаш имам проблем, сега понекогаш тешко се убацува во брзина додека не се загрее малку менувачот. Незнам како да одредам што е проблемот, дали има воздух во глицеринот или маслото од манувачот треба да се смени ?? Дури се сомневам и на механизамот во самиот шалтер, иако мајсторот тврди дека тоа не се менува  ( а има и таму федери и пластични делови)
Во мануелот на колата пишува масло sintetic getribe ol 75W90 ili Ford WSD M2C 200-B ... а открив дека исто или слично користи и Ауди/фолксв.
GLS1 Gear Lubricant, Synthetic EP 75W-90
Audi/VW Specification No. G50
Ford Specification No. WSD-M2C-200B
сега во Мида имаат, ама пак само 5литра а цената е 1200мкд/л а мене за комплетна промена макс. ми е 2.8л, а може и помалку. Прашав и во Порше, имаат и од по литар, ама ознаки не знае, бара број на кола...
ROEWE дава за фиестата
Capacity   : Capacity 2,8 liter
Use   : Normal
Intervals   : Check 15000 km / 12 months
Products   : HIGHTEC TOPGEAR SAE 75W-90 S (25002)
..но некако ми е чудно да се менува масло во менувач толку често, еднаш годишно !!!
..ако има некој искуство . нека помогне..

инаку тврдат дека Форд менувач Б5 нема штопна за испуштање, само мза доливање...јас сликав, долу десно е автомат за рикверц светло , кој не го сменив баш поради тоа што незнам како ќе биде со маслото од менувач... а и доста скап е...
« Последно менување: 25 Февруари 2012, 20:08:09 pm nefer »

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #1 на: 25 Февруари 2012, 20:10:32 pm »
Имаш од ARAL 75W90 GP SYNTH во тубиња од пола литар е 1000 денари литар го имам користено многу добро масло, побарај во темата на Џиџи за неговата астра имаше ставено од LM исто 75w90 синтетичко беше нешто поевтино од Аралот.


Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #3 на: 25 Февруари 2012, 20:56:26 pm »
znam, zborev so Avtomakedonija, ama ne e ist standardot...može i nema da ima problem, ama nikoj neznae za ford...baška sega čitav, tvrdat deka iB5 menuvač nemal štopna za ispušanje, demek samo za doturanje... ispuštale na delot kade se zakačuva šalterot, ama togaš sekogaš malku ostanuva maslo vo menuvač i gubre...šponovi..
..ke vidam ima eden privaten ford servis vo Lisiče ako saka da mi doturi, imal time -life, 800mkd/lit

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #4 на: 25 Февруари 2012, 21:12:11 pm »
И кај мене нема штопна за испуштање на уљето. Се вади картерчето и се истура уљето, а се допунува од контролниот чеп од страна. Како и да е, ја си го сменив уљето пошто и мене ми фалеше уље, а знам човек на кој истото му се деси и го поеба мењачот...

За тебе препорачано уље од ЛМ е

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4433.html?OpenDocument&land=DE

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4433%20Hochleistungs-Getriebeöl%20GL%204+%20SAE%2075W-90_EN.pdf/$file/4433%20Hochleistungs-Getriebeöl%20GL%204+%20SAE%2075W-90_EN.pdf

Искрено мислам дека првото што ти го препорачав ја е подобро, ама ф-ката го препорачува баш ова специјално за Форд. Цената не ја знам и мислам дека тука го немаат - само у Грчка ...

Отсутен Zvrki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 396
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #5 на: 25 Февруари 2012, 21:34:57 pm »
http://www.oleoblitz.it/en/component/option,com_dspcatprod/Itemid,83/

Ај види дали вакво нешто би ти одговарало.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #6 на: 25 Февруари 2012, 22:29:14 pm »
И кај мене нема штопна за испуштање на уљето. Се вади картерчето и се истура уљето, а се допунува од контролниот чеп од страна. Како и да е, ја си го сменив уљето пошто и мене ми фалеше уље, а знам човек на кој истото му се деси и го поеба мењачот...

За тебе препорачано уље од ЛМ е

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4433.html?OpenDocument&land=DE

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4433%20Hochleistungs-Getriebeöl%20GL%204+%20SAE%2075W-90_EN.pdf/$file/4433%20Hochleistungs-Getriebeöl%20GL%204+%20SAE%2075W-90_EN.pdf

Искрено мислам дека првото што ти го препорачав ја е подобро, ама ф-ката го препорачува баш ова специјално за Форд. Цената не ја знам и мислам дека тука го немаат - само у Грчка ...


ama menjacot bas ne mi lici isto ko kaj mene...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #7 на: 25 Февруари 2012, 22:55:21 pm »

Отсутен Zvrki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 396
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #8 на: 25 Февруари 2012, 23:29:17 pm »
djidji едно прашање од мене. Ако е пропишано да се употребува GL-4 дали мора тоа да се употребува или може и GL-5 како понова генерација и со подобра спецификација а нормално да се задржи односот 75W-90.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #9 на: 25 Февруари 2012, 23:35:22 pm »
Да, подобро е GL5, ги содржи својствата на GL4+ и дополнително има нешто или задоволува плус некој стандард ... Пример SN спецификацијата се појави 2010 год. и ја содржи SM, плус има некои подобрувања или адитиви ...

Отсутен Zvrki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 396
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #10 на: 25 Февруари 2012, 23:39:01 pm »
ОК фала на појаснувањето. Значи не згрешив со уљето кое го препорачав :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #11 на: 26 Февруари 2012, 08:16:35 am »
Maslo se menuva vo menuvac, podobro smena otkolku posle menuvanje na menuvacot.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #12 на: 26 Февруари 2012, 09:46:14 am »
Maslo se menuva vo menuvac, podobro smena otkolku posle menuvanje na menuvacot.

ič ne se mislam, ama jas bev na najbliskiot majstor i toj proveri i reče deka imam dovolno, a se gleda i na slikata gore mrsno okolu štopna... no na srpskiot forum mi tvrdat deka toa gore e previsoko, demek mnogu maslo e do tamu da ima, a isto tvrdat deka iB5 menuvač NEMA štopna za ispuštanje, se ispuštalo na Birač na brzini, so toa što gubreto pak ostanuva, Nejasno mi e i kako se menuva avtomatot za rikverc, na fotografijata vo prviot post  e dosta nisko..
p.s. ovoj HAMSA Ford  ednač go prašuvav toj mi vika kaj Ford menuvč ništo ne se pravi, ako ne ti čini imam poloven dobar... što mi e čudno...
Mida ima usluga doturanje maslo vo menuvač, ama mora da ja ostaviš kolata tamu i blanko kolku sakaat da si pišat raboti..
..b.t.w. načuv deka MIDA go prodale delot za Ford ??

Отсутен Zvrki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 396
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #13 на: 26 Февруари 2012, 10:27:12 am »
Не го имаат продадено делот за Форд туку ги превзема израелската Гранд мотор (мислам така беше) која горе доле ги води подажните објекти скоро на целиов балкан.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: проблеми со менување брзини, Фиеста 1996+
« Одговори #14 на: 03 Март 2012, 17:42:32 pm »
epa vo četvrtok imav rabota nakaj Mida i pominav... mi kažaa, glicerin odi 1 litar za cel sistem, kočnici i kumplung, 360mkd, imalo i delovi kaj selektorot na brzini, šipki (bajagi skapi se), gumici (na šipkite), a i tie ne se baš eftini i nekoj lager na šalter. Jas ne sfativ za cenata na glicerinot pa otidov nakaj euro7, ama tamu imaa samo ferodo, 130mkd 1/4litri. Posle dogovarav promena na glicerin i gledam glicerin e 400-500mkd litar, pa pak se javiv vo Mida da mi potvrdat cenata...včera otidov, ama ispadna nemale litarsko pakuvanje  tuku 2x 0.5l, pa me fati 420mkd litar... se nadevam deka ke dojdam na red u servis u ponedelnik da mi smenat glicerin... včera po dolga gradska vožnja kako da pregreja glicerinot i ne možev da menjam, no mislam deka se raboti za vozduh i ili  prljav  glicerin... nikogaš ne e menuvan.. od 1996, samo pri promeni na pločki , gurtni , kuplung set e doturano ako trebalo, a prašanje i kolku razni vrsti e doturano...