Автор Тема: Форд Фокус МК 2 - Корозија  (Прочитано 14638 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #30 на: 14 Февруари 2012, 15:52:57 pm »
Галванизација ти е по наше поцинкување ако си забележал некои покриви што се плехови без боја на нив што не рѓат тие се поцинкувани, значи тоа не е боја или некој слој тоа му иде како слој цинк на плехот и не може да се извади како бојата лесно од камчиња или гребаници.
Како може да се види дали е галванизирана каросеријата?


па ваљда може негде односно да се праша кај што си ја купил, вака инаку незнам по пат на проверка дали може :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #31 на: 14 Февруари 2012, 16:02:01 pm »
Јас имам на едно место отчепено од бојата кај што ме закачил некој. Мислев веднаш да го санирам ама не успеав. Еве веќе трета година како не рѓосува.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #32 на: 14 Февруари 2012, 16:08:01 pm »
Галванизација ти е по наше поцинкување ако си забележал некои покриви што се плехови без боја на нив што не рѓат тие се поцинкувани, значи тоа не е боја или некој слој тоа му иде како слој цинк на плехот и не може да се извади како бојата лесно од камчиња или гребаници.
Како може да се види дали е галванизирана каросеријата?


па ваљда може негде односно да се праша кај што си ја купил, вака инаку незнам по пат на проверка дали може :)

Па најверојатно од дилерот од кај што си ја купил или пак ако имаш некаде места кај што се познава плехот од некое оштетување ако по неколку месеци не фати корозија најверојатно е галванизирана. Знам дека Мерцедес од 2005 година нагоре се галванизирани, Фолксваген Ауди се некаде од крајот на 96та почеток на 97ма, БМВ некаде и тие од 2005 мислам дека се галванизирани, Опел мислам дека се галванизирани ама не знам од која точно година.
Не знам кај би можело да се најде податок кои производители користат галванизација како заштита и од кога.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #33 на: 14 Февруари 2012, 17:08:46 pm »
можеби се работи за изолиран проблем..... кај мене има неколку оштетени места без боја кои така стојат веке 4 години а од рѓа нема ни трага. Утре ке направам фотографии.

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #34 на: 14 Февруари 2012, 20:05:28 pm »
.
« Последно менување: 04 Мај 2012, 22:24:51 pm zippo »

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #35 на: 14 Февруари 2012, 23:09:02 pm »
Некој од членовите напиша "ново возило не смее да има корозија"

Oд списание Ауто Билд, 1год. стари Цитроен Ц1 и Мерцедес незз кој модел беше почнале на подвозјето да јавуваат корозија!

Затоа пожелно уште на ново возило да се испрска со заштита подвозјето!

Пред мене на семафор нов Мерцедес Р300 со најлони изваден од салон, задниот лонец целиот кородиран 100%.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 797
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #36 на: 14 Февруари 2012, 23:19:14 pm »
Ne bi trebalo problem da ima od bilo kakva poplava pa i onaka golem procent od kolite stojat nadvor i se izlozeni na atmosverski vlijania.Isto taka ovde golem broj od delovite se korodirani pa i toa nema logika ne se site od ist materijal napraveni.Imala kolava nekoja druga maka ili nekoe zracenje ili nekoe hemisko izlozuvanje na nekoi parei.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #37 на: 14 Февруари 2012, 23:30:32 pm »
Не зафркавајте, ново возило корозија?! Па да видам германски купувач дали ќе прифати такво возило и дали во Германија ќе му кажат

"да бе шефе, нормално е, сите Мерцедеси/БМВ/Ауди се вакви"

Вакви фалични возила има само во Африка и Источна Европа.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #38 на: 14 Февруари 2012, 23:36:43 pm »
Ne bi trebalo problem da ima od bilo kakva poplava pa i onaka golem procent od kolite stojat nadvor i se izlozeni na atmosverski vlijania.Isto taka ovde golem broj od delovite se korodirani pa i toa nema logika ne se site od ist materijal napraveni.Imala kolava nekoja druga maka ili nekoe zracenje ili nekoe hemisko izlozuvanje na nekoi parei.
Ова држи многу повеќе, него ли поплава.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #39 на: 15 Февруари 2012, 00:06:10 am »
Зрачење?

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #40 на: 15 Февруари 2012, 00:28:49 am »
.
« Последно менување: 04 Мај 2012, 22:25:10 pm zippo »

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1676
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #41 на: 15 Февруари 2012, 01:03:08 am »
ова е за по вардар :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #42 на: 15 Февруари 2012, 08:41:37 am »
VW od 1995 godina (Polo ima galvanizirana Karoserija, site GOLF 4 100%, Golf 3 1997 godina, Opel kaj Corsa posle 1998, pred toa ziva katastrofa), Fiat posle 2005-6.
Ako ne sakate da mu mislite zemete si Audi A6 ima aluminiumska karoserija koja ne moze da skape :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #43 на: 15 Февруари 2012, 09:28:33 am »
Zippo ова се фотки од твојот фокус? На вакви места сите коли после првата година имаат корозија.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Форд Фокус МК 2 - Корозија
« Одговори #44 на: 15 Февруари 2012, 09:28:56 am »
VW od 1995 godina (Polo ima galvanizirana Karoserija, site GOLF 4 100%, Golf 3 1997 godina, Opel kaj Corsa posle 1998, pred toa ziva katastrofa), Fiat posle 2005-6.
Ako ne sakate da mu mislite zemete si Audi A6 ima aluminiumska karoserija koja ne moze da skape :)

Fiat и Alfa имаат уште поодамна, за Фиат сигурен сум бидејќи едно време бев загреан за Стило и баш читав дека е галванизирано, а тоа се произведува од 2000 год, за Алфа знам дека 147 се сигурно галванизирани, а за 156 незнам бидејќи не сум бил заинтересиран за да истражувам.
Како што се сеќавам од една документарна емисија, галванизацијата не значи дека колата не рѓосува туку дека тоа го прави многу поспоро.
Мислам дека на Википедија, треба да пишува дали некој модел е галванизиран или не, ако не тука е Гоогле. :)

Zippo ова се фотки од твојот фокус? На вакви места сите коли после првата година имаат корозија.

Не ова му се слики од хрватски форум, што му се случило на некој кој што ја однел колата на „средување“ кај член на хрватски форум.