Автор Тема: Дојде зимата  (Прочитано 10499 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Дојде зимата
« на: 11 Декември 2010, 23:03:13 pm »
еве и првата тема од мене на форумов, ако насловот не е погоден нека го дотераат модераторите, не сакав да биде копија од други форуми. Јас го спремив кангуто за зимава баш денес, променив антифриз, ставив адитив за масло, адитив за гориво за прочистување и адитив за гориво против мрзнење, сите liqui moly, за жал во цел Охрид не најдов Castrol, ама мислам дека и liqui moly ќе заврши работа. Зимските гуми ќе почекаат, зошто пред месец дена ставив 4 нови летни гуми и моментално немам финансии и за зимски, секако претежно возам низ град, а за на пат секогаш носам ланци.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Дојде зимата
« Одговори #1 на: 12 Декември 2010, 04:48:50 am »
Спикинг оф адитиви, дали знаете дали има адитиви за бензинци и што цена се? Ја имав пар дизели во минатото (некои и уште ги имам :) ), и зимав некои на Wurth или што знам кои други адитиви за гориво, кои се погаѓаа доста добри, и завршуваа работа. Ми текнува дека имав земано адитив за дизел, за прочистување на бризгалки и канали и слично, што ми заврши огромна работа, со оглед на тоа што во сервис сакаа да ми ги мењаат бризгалките (од кои една е ~400 евра).
Ме интересира, дали има адитиви со таа, или слична намена, или евентуално нешто како за во зимски услови, за бензинец?
Малце лош тајминг за ставање нови летни гуми, ама зависи до кој степен ти стигнале прошлите, па ако биле ептен отидени, онда не е лош тајминг :)
« Последно менување: 12 Декември 2010, 04:56:19 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Дојде зимата
« Одговори #2 на: 12 Декември 2010, 11:37:33 am »
Спикинг оф адитиви, дали знаете дали има адитиви за бензинци и што цена се? Ја имав пар дизели во минатото (некои и уште ги имам :) ), и зимав некои на Wurth или што знам кои други адитиви за гориво, кои се погаѓаа доста добри, и завршуваа работа. Ми текнува дека имав земано адитив за дизел, за прочистување на бризгалки и канали и слично, што ми заврши огромна работа, со оглед на тоа што во сервис сакаа да ми ги мењаат бризгалките (од кои една е ~400 евра).
Ме интересира, дали има адитиви со таа, или слична намена, или евентуално нешто како за во зимски услови, за бензинец?
Малце лош тајминг за ставање нови летни гуми, ама зависи до кој степен ти стигнале прошлите, па ако биле ептен отидени, онда не е лош тајминг :)

Не да беа отидени туку шарките во минус влегуваа :). Инаку една од работите поради која ја земав колата беше истрошеноста на задните гуми, гумите беа исто годиште со колата а истрошеноста одговараше за 80 000, зошто апсолутно ништо не беше останато од шарките (неодговорно според мене од претходниот газда). Инаку адитиви за бензинци можеш да си ставиш нешто од типот на универзален модификатор за масло и нешто за прочистување во горивото.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дојде зимата
« Одговори #3 на: 14 Јануари 2011, 13:01:59 pm »
Кај на ретко има такви ниски температури за да бидат адитивите ефективни или универзалниот модификатор.
Зимно време проверувајте ги филтрите за воздух. Од смогот и влагата многу често се расипуваат и се затнуваат што претставува проблем. Особено во зимно време кога на моторот му е битно да му доаѓа што е можно посув воздух

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Дојде зимата
« Одговори #4 на: 26 Јануари 2011, 22:45:33 pm »
Liqui Moly имат добра лепеза на адитиви за сите возила. Јас за чистење на дизните користам wynn's одличен адитив но го нема кај нас. Јас го порачувам од Белград. Еден познат бошист ги преферира wurth адитивите. Castrol одамна го нема и во Битола, а тој адитив против мрзнење на нафтата беше најпрепорачуван
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дојде зимата
« Одговори #5 на: 26 Јануари 2011, 23:24:17 pm »
еве и првата тема од мене на форумов, ако насловот не е погоден нека го дотераат модераторите, не сакав да биде копија од други форуми. Јас го спремив кангуто за зимава баш денес, променив антифриз, ставив адитив за масло, адитив за гориво за прочистување и адитив за гориво против мрзнење, сите liqui moly, за жал во цел Охрид не најдов Castrol, ама мислам дека и liqui moly ќе заврши работа. Зимските гуми ќе почекаат, зошто пред месец дена ставив 4 нови летни гуми и моментално немам финансии и за зимски, секако претежно возам низ град, а за на пат секогаш носам ланци.

Зимата пројде мајстореееее...... Стварно, оваа зима за ништо не ја бива. Да не се можело на паркинг во парк да се испадне на снег. Што к'не ќе беше оваа година...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Дојде зимата
« Одговори #6 на: 26 Јануари 2011, 23:28:38 pm »
dojde zimata, vratite ne se otvaraat, parnoto brci ke se rasipi, volanot e mraz laden, gurtnite od ladnoto skripat. ebati zimata :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дојде зимата
« Одговори #7 на: 26 Јануари 2011, 23:33:12 pm »
Абе ај, еден ден падна под 0 и почна паника да те фаќа  :P

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Дојде зимата
« Одговори #8 на: 27 Јануари 2011, 00:15:15 am »
Ja nemam takvi problemi si namackav se gumici mumici vo brava, samo problem imav so otvaranje prozor ama i toa ke go resam.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Дојде зимата
« Одговори #9 на: 17 Ноември 2011, 16:44:50 pm »
епа дојде пак зимата  ;D и да ве прашам како се снаоѓате со мрзнењето на "џамојте" на битолски  ;) се мислам да ги намачкам со медицински глицерин, до душа и пробав на мала површина ама останва мрсно и се познават траги од мачкањето ... чаре некое  ???

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Дојде зимата
« Одговори #10 на: 17 Ноември 2011, 17:26:34 pm »
dojde zimata, vratite ne se otvaraat, parnoto brci ke se rasipi, volanot e mraz laden, gurtnite od ladnoto skripat. ebati zimata :)

Епа кога купуваш Hyndai тоа ти е...! ;D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Дојде зимата
« Одговори #11 на: 17 Ноември 2011, 17:28:48 pm »
''ЗИМА ДОЈДЕ МНОГУ РАНО.....КУРЧЕ МИ Е В ГАЌИ ЗБРАНО'' ;D

Џиџи кажи некој адитив за против ладно! ;D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Дојде зимата
« Одговори #12 на: 17 Ноември 2011, 17:31:56 pm »
Деан,а зошто го возеше на вода Кангу-то досега ???
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дојде зимата
« Одговори #13 на: 17 Ноември 2011, 17:51:26 pm »
''ЗИМА ДОЈДЕ МНОГУ РАНО.....КУРЧЕ МИ Е В ГАЌИ ЗБРАНО'' ;D

Џиџи кажи некој адитив за против ладно! ;D

Ж'та 50-ка ;)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Дојде зимата
« Одговори #14 на: 17 Ноември 2011, 18:03:19 pm »
Деан,а зошто го возеше на вода Кангу-то досега ???

како мислиш на вода ?