Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1096985 пати)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1080 на: 18 Август 2012, 01:26:32 am »
50 евра ги лупнав онака... Ама за 1000 денари нема да земе нешто многу по саглам...

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1081 на: 19 Август 2012, 18:18:58 pm »
Може да се пореметени сензорите на матична плоча, а може и да се отидени електролите на матичната...може да е напајање, а може и апликацијата погрешно ги отчитува параметрите од сензорите (спецификација за погрешен, сличен тип на сензор).

За дијагностика се носи компјутерот на сервис...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1082 на: 19 Август 2012, 19:21:24 pm »
50 степена за процесор и 85 за графичка. Со оглед на топлото време надвор, топло е и кај мене у соба ;D
Температуриве високи се или ?
Се работи за i3-540 и g210.

Не се високи температурите. Таа на графичката не е претерано висока. Пробај зачисти го малку хитсинкот од прашина и би требало да помогне тоа. Исто така можеш да придонесеш кон подобро вентилирање на топлиот воздух внатре во кукиштетш што плус ќе симне температура.

Ajdeeee 85 e mnogu. Ubavo bi bilo da e okolu 60.

Зборуваме 85 степени под оптеретување или неоптеретена графичка?  Ако е неоптеретена тогаш би требало да е 60-70 степени. Ако е оптеретена тогаш е тамам тепературата.

Не знам за АУКС, ама напоните кои ги читам подолу се превисоки и прештетни....5V е 5.62V, 12V e 13.13V...Не би требало да бегаат повеќе од +- 3%

Аукс е темепратурата на сондата во напојувањето. А волтажите се премногу високи. Мењај напојување под итно.

чаре ? Да инсталирам она програмчето за регулирање на напони и сл и да ги средам некако ? ризик нешто ?

Не. Тоа нема да помогне никако а е и технички скоро невозможно.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1083 на: 19 Август 2012, 19:22:48 pm »
Не е во програмот проблем, јас подолго го користам еверест за да отчитувам температура, напон и детали за сите делови од компјутерот, сега и ова аида го симнав и двата програми ги пуштам, исти вредности даваат, тоа може повеке да е до напојувањето проблем

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1084 на: 19 Август 2012, 19:27:17 pm »
Јас сум 90% сигурен дека е од напојувањето проблемот. Спенсер каква матична плоча имаш?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1085 на: 19 Август 2012, 19:59:45 pm »
^- Asus P7H55. Пцво е од СЕТ, купено јануари 2011... еве моемнтално е аух 87 а цпу 44. а си листам фб и карклуб/ :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1086 на: 19 Август 2012, 20:02:29 pm »
Процесорот ти е топ, одлична температура, а за тоа аух, појма неам која е работната температура

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1087 на: 19 Август 2012, 20:39:05 pm »
На девојка ми компјутерот знае по некад да се упали со црн екран (со рестарт неколку пати си се уклучува). Отворив куќиштето и очистив се, кај кулерот на процесорот имаше прашина и кога го вратив приметив дека споро врти.

На аида64 вика :
CPU Temp: 63-66 во мирување и ситна работа, 83 при мало оптоварување.

Напони:

+3.3V     3.328V
+5V        5.591V
+12V     12.890V
 

CPU fan 1795 rpm


Како што прочитав, максимална температура за овој процесор е 63 степени, а ова достигнува до 83 и е премногу.
Е сега, дали би се решил проблемот со нов кулер или ќе треба комплет со тоа ладилникот и паста?
И дали е опасни напониве, за да се смени и напојување?
И дали би се решило уклучувањето со промена на кулерот/напојувањето или станува збор за друг проблем.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1088 на: 19 Август 2012, 20:47:35 pm »
@Falanga

Не му давај на човекот предлог кога не знаеш што се случува! Образложив погоре што може да биде, а бидејќи чоекот кажа шо конфигурација има и од кога, не верувам дека му е напојување ниту матична. 95% сум сигурен дека AIDA погрешно ги отчитува напоните!!!

@Спенсер

Оди во BIOS во Power Options и провери ги напоните таму!
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1089 на: 19 Август 2012, 20:51:39 pm »
На девојка ми компјутерот знае по некад да се упали со црн екран (со рестарт неколку пати си се уклучува). Отворив куќиштето и очистив се, кај кулерот на процесорот имаше прашина и кога го вратив приметив дека споро врти.

На аида64 вика :
CPU Temp: 63-66 во мирување и ситна работа, 83 при мало оптоварување.

Напони:

+3.3V     3.328V
+5V        5.591V
+12V     12.890V
  

CPU fan 1795 rpm


Како што прочитав, максимална температура за овој процесор е 63 степени, а ова достигнува до 83 и е премногу.
Е сега, дали би се решил проблемот со нов кулер или ќе треба комплет со тоа ладилникот и паста?
И дали е опасни напониве, за да се смени и напојување?
И дали би се решило уклучувањето со промена на кулерот/напојувањето или станува збор за друг проблем.

Дефинитивно кулерот не лади доволно, штом викаш дека поспоро врти сеа, 83 степени а вртежи на кулер 1795. Кај мене на 50 степени кулерот има 2700 вртежи, а на 1790 околу 36 степени кога е процесорот.
И иди провери во биос на колку степени е ставен процесорот да се гаси, кај мене има оција 60, 65 и 70, ставен ми е на 70, достигне ли оваа температура, одма ке се изгаси


@Falanga

Не му давај на човекот предлог кога не знаеш што се случува! Образложив погоре што може да биде, а бидејќи чоекот кажа шо конфигурација има и од кога, не верувам дека му е напојување ниту матична. 95% сум сигурен дека AIDA погрешно ги отчитува напоните!!!

@Спенсер

Оди во BIOS во Power Options и провери ги напоните таму!

Те уверувам дека аида не ги отчитува погрешно податоците, јас користам еверест, сеа симнав и аида, ги пуштам и двата програми и двата ми даваат исти податоци, само што сеа сум на работа и неможам да прикачам слика, ајде после кога ке се вратам ке прикачам. Ако се сомнева во аида, нека симне еверест ултимате едитион

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1090 на: 19 Август 2012, 21:06:04 pm »
У реду тоа, ама ако ставам на 70 да гаси, цело време ќе се гаси. Вака па може да рикне .. кога ќе видиш, ни ваму ни таму. ;D
А кулеров ептен од око се гледа дека споро врти, немора ни вртежи да се отчитуваат, може да се избројат на лице место. :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1091 на: 19 Август 2012, 21:29:04 pm »
Епа види смени го кулерот, или пак провери дали ти е наместен правилно. Башка на аида имаш опција system stability test, пушти го тој и види на максимално оптеретување како ке се однесува.
Иначе за процесор, ми има човек што прави компјутери, дека не рикнува туку така, се ке рикне, матична, напојување, хард, графичка, ама процесор не е лесно да рикне, последен е од деловите што би можел да рикне ОСВЕН доколку не го оштетиш ти. Се секавам пред 2 години со другар го чистев и после тоа ставивме премногу паста за ладење, таа целата се растекла околу процесорот, а плус и струја таа пренесувала, и тоа придонесе да прошмелцува процесорот и да почне нагло да ми качува температура, дури и кога ке правев рефреш со цело време притиснат Ф5, во рок од 10 секунди качуваше температура до 70 степени и само се гасеше.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1092 на: 19 Август 2012, 22:23:12 pm »
Игор, не треба да го менуваш кулерот. Сигурно е дека ти е разместен и не лежи добро на процесорот и нема контакт меѓу процесорот и кулерот. Извади го кулерот, смени ја пастата и намести го ПРАВИЛНО.

@ Гојдо, волтажите секако се проверуваат во BIOS. Таму ако ги пишува волтажите исто како и во AIDA а напојувањето е во ред, тогаш таа плоча е спремна за менување или флешување.

Се секавам пред 2 години со другар го чистев и после тоа ставивме премногу паста за ладење, таа целата се растекла околу процесорот, а плус и струја таа пренесувала, и тоа придонесе да прошмелцува процесорот и да почне нагло да ми качува температура, дури и кога ке правев рефреш со цело време притиснат Ф5, во рок од 10 секунди качуваше температура до 70 степени и само се гасеше.

Хаха ма јок. Какво шмелцување какви бакрачи. Еднаш кога би шмелцнал би изгорел во истиот момент а камо ли да качува температура. А пастата сама по себе е изолатор. Многу пати имам гледано електроники со термална паста истурена на секаде па работеле без проблем.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1093 на: 19 Август 2012, 22:37:06 pm »
Хаха ма јок. Какво шмелцување какви бакрачи. Еднаш кога би шмелцнал би изгорел во истиот момент а камо ли да качува температура. А пастата сама по себе е изолатор. Многу пати имам гледано електроники со термална паста истурена на секаде па работеле без проблем.

Ова го кажувам од човек кај таткоми на работа што сервисира повеке од 50 компјутери, а истото и од сет ми го потврдија кога го однесов да го сменат, и човекот и од сет ми рекоа дека премногу паста е турено која е струјопренослива, целата беше растечена околу процесорот

Иначе еве слика и од еверест и од аида моментално кај мене како е:


Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1094 на: 19 Август 2012, 23:38:08 pm »
:@ Фаланга и гОЈДО

Утре ќе го отворам пц-во, да го зачистам од прашина и слично, па ќе видам резултати. Термална паста за кулерот на проц да мењам ли ? година ипол е оваа, па ако веќе го отварам да го средам и тоа ?
Сега и во Биос да проверам волтажи и сл.