Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1097046 пати)

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10470 на: 23 Јануари 2019, 13:18:06 pm »
Земи копирај нешто поголемо, слики од 1ГБ од C во D. Ако го вади звукот и престани кога ќе заврши префрлувањето до хардискот е.
Сите така крцкаат само зависност од куќиштето некои повеќе а некои ич не се слушаат.

ЦД ромот работи кога има диск во него.

Направив како што ми кажа. Од C во D се слушаше звукот, потоа престана. Хардот е. Го тестирав пак, пишува дека е "здрав". 
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10471 на: 23 Јануари 2019, 14:38:15 pm »
Не се секирај тоа е нормално, само некои повеќе се слушаат некои помалку, и зависи и од куќиштето некои го зголемуваат звукот.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10472 на: 28 Јануари 2019, 18:53:38 pm »
Кој е најлесен начин за пренесување ствари од еден ХДД на друг, комплет сосе ОС и све живо и диво? Што би се рекло, мирор имиџ да се направи од едниот на другиот?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10473 на: 28 Јануари 2019, 19:19:30 pm »
https://www.macrium.com/reflectfree има бесплатна и одлична верзија, лично ја користам со години.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10474 на: 28 Јануари 2019, 19:21:22 pm »
Кој е најлесен начин за пренесување ствари од еден ХДД на друг, комплет сосе ОС и све живо и диво? Што би се рекло, мирор имиџ да се направи од едниот на другиот?

Minitool Partition Wizard  Free за домача кухиња. Сосе ос сосе сос! https://www.partitionwizard.com/download.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен martin_golf5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 35
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10475 на: 28 Јануари 2019, 21:30:44 pm »
Дечки знае некој како да се пробие тоа што бара сериски за Windows 7 64bit ultimate? Порано беше ако се секавам crack by DAZ od 4shared се симнуваше ама сеа го нема. Се се кракови со вируси.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10476 на: 29 Јануари 2019, 00:04:15 am »
kucni windows loader instal i uzivaj  ;)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10477 на: 29 Јануари 2019, 01:03:41 am »
Пред некое време имав проблем со лаптопот не сакаше да го покрене виндоусот,пробав на разни начини и не сакаше да стартува....мислев дека хард дискот нешто ме јебе и го оставив така.Сега еве после месец дена го пробав и за некое чудо се си работи добро и почнав да ги вадам некои слики и побитни фајлови на надворешен диск .Дајте некој предлог што да правам или некое програмче додека е упален да го проверам хардот ...

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10478 на: 29 Јануари 2019, 07:04:22 am »
Дечки знае некој како да се пробие тоа што бара сериски за Windows 7 64bit ultimate? Порано беше ако се секавам crack by DAZ od 4shared се симнуваше ама сеа го нема. Се се кракови со вируси.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk



Исtorrentирај windows toolkit 2.6.2 final и со среќа да си го користиш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10479 на: 29 Јануари 2019, 09:22:21 am »
Дајте некој предлог што да правам или некое програмче додека е упален да го проверам хардот ...
Зависи дали е western, seagate, toshiba си имаат свои програмчиња за проверка, можиш да провериш?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10480 на: 29 Јануари 2019, 09:32:19 am »
CrystalDiskInfo

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10481 на: 29 Јануари 2019, 10:16:20 am »
Дајте некој предлог што да правам или некое програмче додека е упален да го проверам хардот ...
Да не е ССД? Ако е хард диск, тогаш: http://hddscan.com/
Тоа програмче најчесто го користам за тестирање хард дискови, идеш на surface tests и бираш verify после двата read тестови. Немој erase тестот, ќе го избрише дискот.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10482 на: 29 Јануари 2019, 11:06:17 am »
https://www.macrium.com/reflectfree има бесплатна и одлична верзија, лично ја користам со години.

Уште еден глас за макриум.

Дечки, ајде мислење: пред некој месец се подновив со 1070 SC2, супер си е све, ама сеа ми се рашири гзот и сакам 2070. Појма неам зашто сакам - игрите што ги играм си лизгаат, ама ме чеша раширениот газ.

Колку што гледам на тестови, побрза е околу 30% од 1070, ама за 1080п гејминг и 1070 си е топ.

Убедете ме да не трошам пари безвезе :-)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10483 на: 29 Јануари 2019, 11:10:41 am »
Не троши пари безвезе :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10484 на: 29 Јануари 2019, 11:11:38 am »
Освен ако не планираш 1440п 144хз во сите игри не гледам поента да купиш 2070, иако и 1070 ти е оверкил за 1080п. Исто така сакаш да дадеш 200% повеќе пари него што ќе ја продадеш твојата за 30% повеќе перформанси?

Почекај ја следната генерација RTX карти тогаш можеби ќе има поента да ја смениш графичката.

Што ти е остатокот од конфигурацијата?